BOREL dezenfektan, enerji ve sağlık çalışanlarına ulaştı

Bakan Dönmez’in, ailesinden, evinden, sevdiklerinden uzak kalarak koronavirüsle (Covid-19) mücadelenin en ön saflarında yer alan kahramanlarımıza hediye ettiğini söylediği BOREL dezenfektan yüklü kamyonlar, yurdun dört bir yanındaki enerji ve sağlık çalışanlarına ulaşmaya başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından kısa bir süre önce tanıtımı yapılarak satışa sunulan yerli ve milli el dezenfektanı BOREL, […]

BOREL dezenfektan, enerji ve sağlık çalışanlarına ulaştı
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma21 Nisan 2020 18:04
  • Güncelleme21 Nisan 2020 20:04

Bakan Dönmez’in, ailesinden, evinden, sevdiklerinden uzak kalarak koronavirüsle (Covid-19) mücadelenin en ön saflarında yer alan kahramanlarımıza hediye ettiğini söylediği BOREL dezenfektan yüklü kamyonlar, yurdun dört bir yanındaki enerji ve sağlık çalışanlarına ulaşmaya başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından kısa bir süre önce tanıtımı yapılarak satışa sunulan yerli ve milli el dezenfektanı BOREL, farklı satış noktalarındaki raflarda yerini almaya başladı. Bununla birlikte, sağlık ve enerji çalışanları için gönderilen BOREL’ler de Türkiye’nin dört bir yanındaki söz konusu adreslere ulaştı.

BOREL’in tanıtım töreninde konuşan Bakan Dönmez; “Bizler için ailesinden, evinden, sevdiklerinden uzakta, bu mücadelenin en ön saflarında yer alan kahramanlarımızı unutmadığımızı göstermek istiyoruz” ifadelerini kullanarak dışarıda bekleyen BOREL yüklü 4 kamyonu bizzat uğurlamıştı.

İşte Bakan Dönmez’in uğurladığı o kamyonlar yerine ulaşmaya başladı. Eti Maden tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada dağıtımların doğal gaz çalışanlarına GAZBİR, elektrik çalışanlarına ise ELDER aracılığıyla yapıldığı belirtildi.

NEDEN BOREL?

Öte yandan Eti Maden’in açıklamasında BOREL’in teknik detaylarına da yer verildi. Buna göre tüketicilere, el ve cilt sağlığı için uygun olan BOREL’le ilgili şu bilgiler verildi:

“Borlu el dezenfektanı (BOREL) araştırmaları Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN)’de yapılmıştır.

BOREL; alkol, gliserin, aloe vera, çay ağacı yağı lavanta ve bor karışımından oluşmaktadır.

BOREL’in diğer el dezenfektanlarından farkı; alkol uçtuktan sonra geriye kalan bor ve esansiyel yağlar sayesinde elde nemliliğin kalabilmesidir.

Başka bir ifade ile;

diğer dezenfektanların el üzerindeki yağ tabakasını çözmesi nedeniyle alkol uçtuktan sonra kuruluğa neden olurken BOREL tam tersine nemlilik sağlayabilmektedir.

Diğer taraftan borun anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliği olması nedeniyle elde mikrop ve bakterilerin oluşmasına engel olmaktadır.”

“Kurumumuz ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğiyle, borun antibakteriyel özelliklerini dikkate alarak “Bor İçerikli Dezenfektan” geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, etil alkol, gliserin, bor ürünleri (Borik asit, boraks dekahidrat), esansiyel yağlar gibi bileşenler içeren dezenfektan formülü BOREN laboratuvarlarında geliştirilmiştir.

BOREL el ve cilt kullanıma uygundur.

Dezenfektanların ana bileşenleri alkol bazlı maddelerdir ve yaygın olarak kullanılan aktif maddeler etil alkol, izopropil alkoldür. Alkoller; bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı etkili olduğu bilinmekle birlikte cildimizin sağlıklı kalmasını sağlayan cilt üst dokusuna zarar vererek cilt bariyerini zedeler ve dıştan gelecek etkilere açık hale getirir.

BOREL içinde yer alan bor ürünleri, esansiyel yağlar ile alkolün oluşturduğu cilt hasarını engelleyecektir. Ayrıca Bor antibakteriyel ve antifungal özelliği olması nedeniyle ekstra hijyen sağlayıp eldeki mikrop ve bakterilerin oluşmasına önlemektedir.

BOREL içinde yer alan aromatik yağların hoş kokusu ve ciltte yumuşaklık vermesi gibi olumlu etkileri ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.”

Elektrik ticaretinde gündem tahsilat riski