Boğaz’dan dev geçti

İstanbul boğazı Rusya’dan Türkiye’ye direk doğal gaz akışını sağlayacak gaz boru hattı inşaatında çalışacak olan 444 metre boyunda ve 124 metre genişliğindeki boru döşeme gemisi “Pioneering Spirit”in geçişi nedeniyle transit geçişlere kapatıldı.
TürkAkım Doğalgaz Boru Hattının Karadeniz’deki inşaatını gerçekleştirecek Pioneering Spirit gemisi bugün İstanbul Boğazı’ndan geçti. 382 metre (kaldıracı dahil 477 metre) uzunluğu ve 124 metre genişliğiyle dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit, geçişini kılavuz ve sahil güvenlik gemileri eşliğinde gerçekleştirdi. Pioneering Spirit gemisi, önümüzdeki haftalarda Rusya açıklarındaki derin sularda deniz tabanına boru döşemeye başlayacak.
Dünyanın en büyük gemisinin döşeyeceği TürkAkım da, dünyanın en büyük açık deniz boru hattı projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. TürkAkım, Rusya’dan Türkiye’ye uzanacak her biri yaklaşık 930 kilometre uzunluğunda ve 81 santimetre çapında iki paralel doğalgaz boru hattından oluşacak. Karadeniz tabanında 2200 metreye ulaşan derinliklerde döşenecek iki hattın doğalgaz taşıma kapasitesi toplamı yıllık 31,5 milyar metreküp olacak.

 

“Pioneering Spirit”

TürkAkım’la taşınacak doğalgazın yarısı, BOTAŞ tarafından Türkiye piyasasına dağıtılacak. Diğer yarısı ise BOTAŞ ve Gazprom tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek bir başka kara hattıyla Türkiye-Yunanistan sınırına iletilecek. Yaklaşık 4 santimetre kalınlığında çelikten imal edilen borular, Karadeniz’in derinliklerindeki muazzam basınçlara dayanıklı ve son derece güvenli olacak şekilde tasarlanıyor.
TürkAkım’dan Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz akışının takvime uygun olarak 2019 yılı sonunda başlaması bekleniyor. Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlamak üzere tasarlanan TürkAkım doğalgaz boru hattı, Türkiye ile Rusya arasındaki enerji işbirliğinin de yeni bir mihenk taşı olacak.