‘Biz kadınlara sektörümüzde üstün başarılar göstermek düşüyor’

Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde Profesyonel Ödülü’ne layık görülen Aksa Gümüşhane Bayburt Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Rahime Meydan Gas & Power’ın sorularını yanıtladı. Enerji sektörüne giriş öyküsünü, kadının iş hayatındaki önemini ve Gümüşhane ile Bayburt’taki doğalgaz dağıtım faaliyetlerini konuştuğumuz Meydan, işe alan pozisyonundaki erkeklere şöyle seslendi; “Çevrenizdeki kadınlara iş koluna uygun çalışma şansı […]

‘Biz kadınlara sektörümüzde üstün başarılar göstermek düşüyor’
Servet Uzun
  • Yayınlanma9 Nisan 2018 08:12
  • Güncelleme9 Nisan 2018 14:31

Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde Profesyonel Ödülü’ne layık görülen Aksa Gümüşhane Bayburt Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Şirket Müdürü Rahime Meydan Gas & Power’ın sorularını yanıtladı. Enerji sektörüne giriş öyküsünü, kadının iş hayatındaki önemini ve Gümüşhane ile Bayburt’taki doğalgaz dağıtım faaliyetlerini konuştuğumuz Meydan, işe alan pozisyonundaki erkeklere şöyle seslendi; “Çevrenizdeki kadınlara iş koluna uygun çalışma şansı verdiğinizde ‘geç kalmışım’ diyeceksiniz”

Aksa Gümüşhane Bayburt Doğalgaz Dağıtım A.Ş.‘de 2010 yılında “Kalite ve Yönetim Temsilcisi” olarak başladığı ve bugün Şirket Müdürü olarak başarıyla sürdürdüğü enerji kariyerini, Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödüllerinde Profesyonel Ödülü’ne layık görülerek taçlandıran Rahime Meydan ile enerji sektöründeki öyküsünü konuştuk. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm doğalgaz dağıtım ve elektrik dağıtım şirketlerinin ilk ve tek kadın Şirket Müdürü olma unvanını taşıyan Meydan, “Aksa Doğalgaz’da çalışmaya başladığım günden beri pozitif yönde ayrımı hep hissettim” dedi.

Sektörün ilk kadın şirket müdürü; Rahime Meydan

Enerji sektörüne giriş hikâyenizden bahseder misiniz?

2010 yılı Haziran ayında Aksa Gümüşhane Bayburt Doğalgaz Dağıtım A.Ş.‘de “Kalite ve Yönetim Temsilcisi” olarak çalışmaya başlamamla birlikte enerji sektörüne adım attım. Kalite ve Yönetim Temsilcisi unvanı; her sürece hâkim olma, bilgi akışı kontrolü gibi doğru hedeflerle enerji sektörü kariyerimde hızlı ve güvenli bir basamak oldu. Şirketimizde 2014 yılında altı ay gibi kısa bir süre Şube Şefi olarak görev aldıktan sonra; sektörün ilki olma unvanını taşıdığım Şirket Müdürü görevine başladım ve halen devam ediyorum.

‘Profesyonel Ödülü’nü kazanmak bana iş ve özel hayatımda enerji, azim ve gurur kattı’

Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde Profesyonel Ödülü’nü aldınız. Bu ödül size neler hissettirdi, aileniz ve çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

Ben öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendiye, Enerji Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a, saygıdeğer jüri üyelerine ve tüm enerji sektörü çalışanlarına tekrar teşekkür ediyorum. Ayrıca Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemil Kazancı’ya, Aksa Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yaşar Arslan’a, Grup Genel Müdürlerimize, GAZMER Yönetimi ve çalışanlarına ve çok değerli çalışma arkadaşlarıma da gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde bulunmak ve Profesyonel Ödülü’nü kazanmak bana iş ve özel hayatımda enerji, azim ve gurur kattı. Bugün lisans alanımız olan Gümüşhane ve Bayburt illeri ile Kelkit ve Şiran ilçelerinde Sayın Valilerimiz, Sayın Kaymakamlarımız, Sayın Belediye Başkanlarımız, değerli Hazerun, muhtarlarımız, abonelerimizin, basın mensuplarının duyduğu heyecan ve gururu taşıyorum. Özel hayatım ve sosyal çevremdeki övgülerin, Türkiye genelinde aldığım olumlu tepkilerin heyecanını anlatacak edebi kelimeleri bulmakta inanın zorlanıyorum.

‘Sektörümüzde kadınların çalışmasını kesinlikle tavsiye ediyorum’

Enerji sektöründe çalışmayı kadınlara tavsiye eder misiniz? Aksa Doğalgaz Gümüşhane ve Bayburt olarak şirkette kadın istihdamını arttırmaya yönelik çalışmalarınız var mı?

Tarihi destanlarımızda da anlatıldığı gibi kadın her zaman sosyal hayatta üstün ve saygıdeğer konumda bulunur. Osmanlı kadınının sahip olduğu ilk resmi meslek öğretmenlik olmuştur. Gelişen Türkiye enerji sektörü bugün, mesleki yeterliliğe sahip kadınların yetişmesi için elinden geleni yapıyor. Tabii ki biz kadınlara da sektörümüzde üstün başarılar göstermek düşüyor. Bu nedenlerle sektörümüzde kadınların çalışmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Şirketimizin çalışanlarının yüzde 16’sını kadınlar oluşturuyor. Hedefim bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak.

Sektörde işe alan pozisyonundaki erkek yöneticilere bu konuda nasıl seslenmek istersiniz?

Sektörümüz, kadın istihdamı konusunda üstün çaba içerisinde olsa da sektörde erkek çalışanların fazla olması gerektiğini düşünen yöneticilerimize şöyle seslenmek istiyorum: evinizde anneniz, eşiniz ile ortak çalışıyorsunuz ve eminim ki son derece memnunsunuzdur. Emin olun, çevrenizdeki kadınlara iş koluna uygun çalışma şansı verdiğinizde geç kalmışım diyeceksiniz.

Yoğun iş temponuzda kendinize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz? İş ve özel hayat dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Bu konunun enerji sektörü özelinde değil tüm sektörler genelinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özel sektörde çalışan her insan gibi maalesef benim de zaman yönetiminde sıkıntım oluyor. Özellikle eşim ve çocuklarım bu konuda fazlasıyla fedakârlık yapıyor. İş dışında yaptığım tüm sosyal etkinliklerimizde ailemle olmaya dikkat ediyorum.