Akenerji BM Global Compact üyesi oldu

Akkök Holding iştiraki Akenerji, Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atarak dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi BM Global Compact üyesi oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Akenerji, BM tarafından sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda belirlenen 10 ilkeye uyum göstereceğini ve her yıl İlerleme bildirim raporu yayımlayacağını taahhüt etti. Açıklamada görüşlerine yer verilen Akenerji Genel Müdürü Serhan […]

Akenerji BM Global Compact üyesi oldu
Gözde Emlik
  • Yayınlanma21 Haziran 2022 13:12

Akkök Holding iştiraki Akenerji, Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atarak dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi BM Global Compact üyesi oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Akenerji, BM tarafından sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda belirlenen 10 ilkeye uyum göstereceğini ve her yıl İlerleme bildirim raporu yayımlayacağını taahhüt etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akenerji Genel Müdürü Serhan Gençer, 2025 sürdürülebilirlik stratejilerini yayınladıklarını belirterek, “Akenerji’nin sürdürülebilirlik stratejileri 2022-2025 dönemini kapsayacak şekilde kurgulandı. Odak alanlarımızı ise iklim değişikliğine uyum ve düşük karbon ekonomisine geçiş, sıfır atık ve döngüsel ekonomi, su kıtlığı ile mücadele, toplumsal cinsiyet eşitliği, insan kaynağında yetkinliklerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği, tedarikçilerin karbon ve su ayak izinin azaltılması, enerji verimliliği, risklerin azaltılarak üretim verimliliği ve inovasyonun artırılması ile sürdürülebilir yönetim olarak belirledik.” ifadelerini kullandı.

Gençer, belirledikleri strateji kapsamında modern ve çevre dostu teknolojileri kullanma, yenilenebilir kaynaklara yatırımı artırma, emisyonlarını azaltma veya nötrleme hedefi olan müşterilerine karbon emisyon azaltım sertifikaları sağlama çalışmalarına odaklandıklarını belirterek, “Her santralimiz için yüksek verim ve düşük emisyon prensibi ile modern ve çevre dostu teknolojileri kullanarak mümkün olan en yüksek operasyonel verimi hedefliyor ve mevcut sistemlerimizde stratejimiz çerçevesinde inovasyonlar yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA