Yavuz Erkut emekli oluyor, İBB Genel Sekreteri değişiyor

Tüpraş’ın eski Genel Müdürü Yavuz Erkut, İBB’de yürüttüğü Genel Sekreterlik görevinden bugün itibariyle emekliye ayrılırken yerine Can Akın Çağlar atandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bayrak değişimi yaşanıyor. İş dünyasının ve enerji sektörünün yakından tanıdığı Yavuz Erkut’un bir yıldır yürüttüğü İBB Genel Sekreterliği görevinden emekli olduğu ve yerine bir dönem Ziraat Bankası Genel Müdürü olan Can Akın Çağlar’ın atandığı bildirildi.

5 Temmuz 2019’da İBB Genel Sekreteri olarak atanan Yavuz Erkut, daha önce Tüpraş’ta çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2005-2015 yılları arası genel müdürlük görevini de yürütmüştü. 7 Temmuz 2020 itibariyle İBB’deki Genel Sekreterlik görevinden emekli olan Erkut’un yarın Saraçhane’de düzenlenecek devir teslim töreniyle görevi Can Akın Çağlar’a devredeceği öğrenildi.

CAN AKIN ÇAĞLAR KİMDİR?

1962’de Sivas’ta doğan Çağlar, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitesinin Bankacılık bölümünde iki yıllık yüksek lisans programına katıldı.

Profesyonel yaşamına, 1985 yılında Hazine Müsteşarlığı’nda (bugünkü BDDK) Bankalar Yeminli Murakıbı olarak başladı. Kamuda görev yaptığı 10 yıl boyunca Türkiye’de faaliyette bulunan hemen hemen tüm bankalar ve diğer finansal kuruluşlarda denetim görevini üstlendi.

1995-1997 yılları arasında ABD’de Boston Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi alanında master yaptıktan sonra Türkiye’ye dönerek Kariyerine Egebank AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Ege Yatırım AŞ’de Genel Müdür olarak devam etti.

1998 yılında önceki adı Faisal Finans olan Ülker Grubun’un satın almasından sonra Family Finans (bugünkü adı Türkiye Finans) katılım bankasında 2003 yılına kadar Genel Müdürlük yaptı.

2003 yılında tekrar kamuya dönerek 2011 yılına kadar 8,5 yıl boyunca Ziraat Bankası’nda Genel Müdürlük görevini üstlendi. Bu süre zarfında gerek yurt içinde gerek yurt dışındaki Ziraat Bankası’nın 20’den fazla finansal iştiraklerinde değişik sürelerle Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

İBB ataması öncesi son görevi Eureko Sigorta AŞ YK Başkanvekilliği olan Çağlar, evli ve üç çocuk babasıdır.