“Veri, dijital petrol sahalarının can damarı olacak”

Rockwell Automation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Moret, dijital teknolojilerin sektörün gelişime olan katkılarına dikkat çekti.

Endüstriyel otomasyon konusunda faaliyet gösteren Rockwell Automation, dijital dönüşümün petrol ve gaz sektörünün geleceğindeki yerine dikkat çeken bir açıklama yaptı. Petrol ve gaz şirketlerinin üretimi optimize etmek için yeni yollar bulmaya, verimi artırmaya, ekonomik iyileşmeye ve maliyetleri kısıtlamaya zorlandığı ifade edilen açıklamada şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Blake Moret’in görüşlerine de yer verildi.

“Diğer büyük sektörlerde olduğu gibi çözüm arayışı dijital teknolojilerin ciddi şekilde artmasına yol açıyor” diyen Blake Moret, “Yarının petrol ve gaz sektöründe veri, dijital petrol sahalarının can damarı olacak, maliyet rekabetinin ciddi boyutlarda olduğu sektör için kritik öneme sahip olacak” şeklinde konuştu.

Bugün, aralarında kuyubaşı ekipmanlarına, kompresörlere ve benzinliklere gömülü akıllı aygıtlar da dahil entegre kontrol ve bilişim çözümlerinin yeni bir veri zenginliği getirdiğini belirten Moret, “Bunun yanı sıra lider petrol ve gaz şirketleri varlıklarından aldıkları verinin tam değerini kullanabilmek için endüstriyel Ethernet temelli bağlantısallık ve gelişmiş analitik yazılımlarının gücünü kullanarak operasyon performanslarını yükseltebiliyor” dedi.

AMAÇ PETROL VE GAZDA VERİMİ ARTIRMAK

Rockwell Automation’ın Connected Enterprise vizyonunu temel alarak geliştirdiği ConnectedProduction’ın operasyonel verimi artıran ve dijital dönüşüme hız katan dijital bir teknoloji olduğu anlatıldı. Bu teknolojinin, sektörde kullanımı yaygın olan çoklu ayrık sistemleri birleştirdiğine ve verileri sadeleştirerek anlamlı hale getirdiğine değinen Moret; “Petrol ve gaz sektöründe dijital dönüşümün uzun bir yolculuk olduğunu anlamış bulunuyoruz. Genelde pilot bir tesisten kısıtlı bir sermaye harcaması ile başlıyor. ConnectedProduction kullanırken kademeli uygulama bu yüzden önemli bir unsur. Dijital dönüşüm yolculuğu sürekli değerlendirmeden gerçek optimizasyona evrilen bir yolculuk. Doğrusal bir süreç değil. Petrol ve gaz sektöründeki partnerlerimizle değerlendirme, planlama, teknoloji entegrasyonu, öncü pilot projeler ve konseptler konusunda birlikte çalışıyoruz. Sürecin daha anlaşılır olması için analiz ve görselleştirme desteği de sağlanıyor. Bu zaman alan bir süreç fakat operatörler için sağladığı fayda ile geri dönüşü fazlasıyla alınıyor” dedi.

YAKINSAMANIN FAYDALARI

Şirketten yapılan açıklamada kablosuz teknoloji, görselleştirme yazılımı ve diğer gelişmelerin artık petrol ve gaz şirketlerinin varlıklara gerçek zamanlı olarak istedikleri yerde, istedikleri zamanda erişebilmelerini ve izleyebilmelerini ve farklı petrol sahası verilerini karar verirken kullanılabilir veriye dönüştürebilmelerini sağladığı ifade edildi. Ayrıca otomasyon, iletişim ve bilgi teknolojilerinin yakınsamasının faydaları arttıkça, petrol ve gaz şirketlerinin de dijital tesislere geçiş yaptığına değinildi.

“Verilere daha güvenli bağlantılar sağlamanın yanı sıra, yığınla veriyi de bir araya getiren ConnectedProduction yaklaşımımız, yöneticilerin ve üreticilerin operasyonları hakkında operasyonel içgörü edinmelerini sağlayan bir dizi petrol ve gaz uygulama ve aracı sunuyor” diyen Moret, “Bunlara üretim ve operasyon iş akışları, manuel süreçlerin otomasyonu ve görev temelli görselleştirme de dahil, böylece doğru paydaş işlevine göre gereken doğru bilgileri görebiliyor. Ayrıca, gelişmiş analitik platformuna bağlanarak operasyonda çalışanların süreçle ilgili değerli iç görüler  kazanmasını sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.