V tipi toparlanma

Akaryakıt piyasası, 1 Haziran’da başlayan normalleşme ve ekonomik aktivitedeki canlanmayla birlikte V tipi olarak adlandırılan hızlı bir toparlanma sürecine girdi.

Mart ayında kaydedilen ilk vakalarla birlikte Türkiye’ye de sıçrayan Covid-19 pandemisi nedeniyle şehirlerarası seyahatlere getirilen sınırlama, sokağa çıkma yasakları ve duran havayolu taşımacılığı nedeniyle sert düşüşlerin yaşandığı akaryakıt piyasası 1 Haziran’da başlayan normalleşme ve ekonomik aktivitedeki canlanmayla birlikte V tipi olarak adlandırılan hızlı bir toparlanma sürecine girdi.

TOPLAM SATIŞLAR YÜZDE 2,9 DÜŞTÜ

2020 yılın Ocak-Ağustos ayları arasındaki 8 aylık dönemde toplam satışlar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 oranında düştü. 8 aylık dönemde benzin satışları yüzde 5,1 gerilerken aynı dönemde motorin satışları ise 0,8 geriledi. Bu yılın 8 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre fuel satışları yüzde 28,4, havacılık yakıtları yüzde 40,2, denizcilik yakıtları ise yüzde 6 geriledi.

Aynı dönemde diğer ürün satışları ise yüzde 39,8’lik artış kaydetti.

TEMMUZ’DA ZİRVE YAPTI

Mart ayında 183 bin ton olarak gerçekleşen benzin satışları Nisan ayında 114 bin tona kadar düşerken günlük yaşam ve ekonomik aktivitedeki toparlanma ile birlikte hızla artışa geçen satışlar Temmuz’da 275 bin tona yükseldi. Mart ayında 2 milyon 65 bin olarak gerçekleşen motorin satışları ise Nisan’da 1 milyon 528 bin tona kadar düştükten sonra Temmuz’da 2 milyon 549 bin tona çıktı. Mart’ta 71 bin ton olan Havacılık yakıtları satışları ise Mayıs’ta 19 bin tona kadar düşerken Ağustos ayında 77 bin tona yükseldi. Toplam satışlar ise Mart ayında 2 milyon 391 bin ton olurken Nisan ayında 1 milyon 717 bin tona geriledi. Toplam satışlar Temmuz ayında ise 2 milyon 957 bin tona ulaştı.