‘Türkiye’deki en önemli önceliğimiz müşteri, müşteri, müşteri olacak’

bp Türkiye Ülke Başkanı Tümkan Işıltan, yeni görevindeki hedef ve stratejilerini Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

bp Türkiye Ülke Başkanı Tümkan Işıltan, gazetemize özel açıklamalar yaptı. Işıltan, “bp olarak temelden bir yeniden yapılandırma sürecindeyiz. Yavaş yapıları yıkıyor, katmanları ortadan kaldırıyor ve giderek daha çevik hale geliyoruz. Bu dönüşümümüzle Türkiye’deki en önemli önceliğimiz müşteri, müşteri, müşteri olacak. Müşterilerimiz için, geliştireceğimiz her çözüm ile daha da verimli çalışmalar yürüteceğiz. Elbette hizmetlerimizi kaliteden ödün vermeden gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Hizmet verdiğimiz her alanda müşteri odağımızı hissettireceğiz” dedi.

“GELECEĞE HAZIRLANIRKEN, BUGÜNÜN VE GELECEĞİN ENERJİSİNİ ÜLKEMİZE SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Yeni görevinizde hedef ve stratejilerinizden bahseder misiniz?

bp, küresel olarak büyük bir dönüşüm içinde. Kaynak üretimine odaklanmış uluslararası bir petrol şirketinden müşterilere yönelik çözüm sunmaya odaklanmış entegre bir enerji şirketine dönüşüyoruz. Enerjiyi yeniden tasarlayacağımız çok büyük ve ilham verici bir dönüşüm bu. 2050 itibariyle veya daha erken bir tarihte sıfır emisyonlu bir şirket olmayı ve dünyanın da sıfır emisyon seviyesine gelmesine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Tüm operasyonlarımızda düşük karbonlu faaliyetlere yapılan yatırımları artırmaya odaklanıyoruz.  Petrol ve gaz üretimini odaklı bir hale getirerek ve emisyon azaltımı hedefine doğru ilerleyerek çok farklı bir enerji şirketi olma yolundayız. Özetle, bp olarak temelden bir yeniden yapılandırma sürecindeyiz. Yavaş yapıları yıkıyor, katmanları ortadan kaldırıyor ve giderek daha çevik hale geliyoruz.

Bu dönüşümümüzle Türkiye’deki en önemli önceliğimiz müşteri, müşteri, müşteri olacak. Müşterilerimiz için, geliştireceğimiz her çözüm ile daha da verimli çalışmalar yürüteceğiz. Elbette hizmetlerimizi kaliteden ödün vermeden gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Hizmet verdiğimiz her alanda müşteri odağımızı hissettireceğiz.

Türkiye’de akaryakıt dağıtım ve pazarlama, madeni yağlar, havacılık yakıtları, BTC ve Güney Gaz Koridoru (Tanap) Boru hattı gibi çok büyük bir operasyonu 109 yıldır başarıyla yürütüyoruz. bp, Azerbaycan’ın Hazar Denizi petrollerini, Ceyhan Terminali’nden dünya pazarlarına ulaştıran BTC Boru Hattı’nın da yüzde 30,1 pay ile en büyük ortağı ve aynı zamanda ana işletmecisi konumunda. Bu hatlar, bp’nin dünya çapında işletmesini gerçekleştirdiği 6 boru hattından ikisi olması açısından da büyük bir öneme sahip. Yeni stratejimiz ile tüm operasyonlarımız arasında entegrasyonu sağlayacağız. Farklı iş kollarının tecrübeleri, bilgi birikimi ve uygulama becerilerinden faydalanacağız. Globaldeki çalışmaların ışığında, dijitalleşme ve inovasyon alanında öncülük yapmak istiyoruz. Son olarak sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluğa önem veren bir marka olarak, ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. Geleceğe hazırlanırken, bugünün ve geleceğin enerjisini ülkemize sağlamaya devam edeceğiz.

“BAYİLERİMİZLE BİRLİKTE KATMA DEĞER YARATAN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

bp Türkiye’nin pazardaki konumunun, oldukça uzun bir süredir aynı seviyelerde seyrettiğini görüyoruz. Orta ve uzun vadede bp Türkiye’yi nasıl bir konuma getirmeyi hedefliyorsunuz? Geleceğe yönelik pazar stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz?

bp olarak, 109 yıldır ülkemizde enerji alanında ve Castrol markamızla madeni yağ alanında  hizmet verirken, toplumsal ve ekonomik değer yaratmayı sürdürüyoruz.  Büyüme odaklı stratejimiz çerçevesinde, bayilerimizle birlikte katma değer yaratan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Aynı zamanda müşteri odaklı anlayışımızı, işlerimizin merkezine alarak portföyümüzü daha da büyüteceğiz. Pazar payımızı artırmaktan ziyade; bayilerimiz, paydaşlarımız, müşteri ve tüketicilerimizin isteklerini göz önüne alarak değer yaratacak çalışmalarımızı en doğru şekilde planlamayı önemsiyoruz.

“İŞİMİZİN KALBİNDE MÜŞTERİLERİMİZ VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİMİZ YER ALMAYA DEVAM EDECEK”

Covid-19 salgını ve etkileri sürerken nasıl bir pazarlama stratejisi izliyorsunuz? Müşteri memnuniyetini artırma çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Covid-19 hem dünyada hem de sektörümüzde birçok dinamiği değiştirdi ancak en önemli odağımızın müşterilerimiz olduğu gerçeği hala aynı. Önümüzdeki dönemde müşterilerimizi işin kalbine koyarak, onların taleplerine göre operasyonumuzu şekillendireceğiz. Tüm çalışmalarımızı müşterilerimizin, hizmet verdiğimiz noktalardan mutlu olarak ayrılmaları üzerine kurguluyoruz.

İstasyonlarımızda yer alan bp Express ve Wild Bean Cafe ile hem uluslararası hem de yerel anlamda, kendi sektörlerinin öncü firmaları ve tedarikçileri ile mevcut iş ortaklıklarımızı artıracağız. İstasyonlarımızda müşteri deneyimini en üst noktaya çıkarmak için bp Active Team ve Sürdürülebilir Hizmet Paketi gibi bayilerimizle yürüttüğümüz gelişim programları ile standardın sağlanmasını ve müşteri sadakatinin üst seviyelere çıkarılmasını destekleyeceğiz.

Bunların yanı sıra bp Türkiye olarak, müşterilerin bize ulaşabileceği ve onları dinlediğimiz dijital kanalları da genişletmek için çalışıyoruz. Halihazırda müşterilerimizin soru ve şikayetleri için bize ulaşabileceği sosyal medya, çağrı merkezi, web sitelerimiz gibi çeşitli kanallarımız bulunuyor. bp’nin dijitalleşme ve müşteri odaklılık ajandası kapsamında, istasyonlarımızdaki hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini artırmak için gizli müşteri araştırma yöntemimizi değiştirdik. Artık bir cep telefonu uygulaması ile müşterilerimiz anlık olarak istasyonlarımız ile ilgili görüşlerini fotoğraflar ile paylaşabiliyor. Sonuçlara anlık olarak ulaşıp iyileştirme yapılması gereken konularla ilgili hızlı bir şekilde aksiyon alınıyor. Bu yeni yöntemimizle; mevcut kanallarımıza yenisini ekleyerek istasyonlarımızın denetlenme sıklığını artırmış olduk.

Aynı zamanda istasyonlarımızda periyodik dezenfeksiyon işlemlerimizle de hijyen standartlarımızı koruyoruz. Bunun yanı sıra, temassız ödeme alternatiflerimizle bp müşterileri akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden hızlıca yapabiliyorlar. Böylece müşteriler ve istasyon çalışanları para, kredi kartı veya sliplere dokunmadan işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca, bp’nin en yeni teknolojiyi kullanarak üretilmiş akaryakıtları ile müşterilerimiz daha fazla yol gitme imkanına sahipler. Örneğin tüketicilerimiz, Active Technology formüllü bp Ultimate Diesel’i sürekli kullandıklarında; hesapta olmayan araç bakım risklerini azaltabiliyorlar. Üstelik bir depoda 59 km’ye kadar daha fazla yol gitme imkanı buluyorlar.

Özetle, ürünlerimizden, hayat kolaylaştıran çözümlerimize kadar; işimizin kalbinde müşterilerimiz ve müşteri memnuniyetimiz yer almaya devam edecek.

“STRATEJİK OLARAK bp EXPRESS VE WILD BEAN CAFE’LERİMİZE ODAKLANMAKTAYIZ”

2020 yılı akaryakıt sektörü açısından büyük bir önem taşıyan intifa sürecinin de yaşandığı bir yıldı. Bayi networkü anlamında bp Türkiye’yi değerlendirir misiniz? Agenta Modeli kaç istasyonunuz bulunuyor? Bu model ile neleri hedefliyorsunuz?

bp Türkiye olarak büyüme stratejimiz doğrultusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2020 yılında yaklaşık 770’e yükselttiğimiz istasyon sayımızla hizmetlerimizi sürdürdük. Türkiye çapında istasyon sayılarımızda artışla yaygınlaşmaya devam ediyoruz.

Hali hazırda hizmet verdiğimiz istasyonlarımızdaki gücümüzü korumayı ve daha da artırmayı hedefliyoruz. Stratejik olarak bp Express ve Wild Bean Cafe’lerimize odaklanmaktayız. Gerek acenta istasyonlarımızda gerek yeni bir teklif olarak 2020 yılında uygulamaya başladığımız franchise tekliflerimiz ile bayi ağında da hızlı bir büyüme hedeflemekteyiz.

Akaryakıt operasyonlarımızla ilgili yeni bir projeyi test edebilmek adına acente operasyonlarımız bizim için çok önemli. Projelerin başarılı şekilde yürütülme modelini acentelerimizde oturttuktan sonra bu projeleri bayi ağımızda da uygulamaya koyabiliyoruz. Bayilerimizin günlük operasyonlarına da daha fazla yardımcı olabiliyoruz. 

“BU YIL, 40 ADET DAHA bp EXPRESS VE WILD BEAN CAFE’Yİ HİZMETE SUNACAĞIZ”

Sektördeki kar marjlarının sınırlı olması, istasyonlardaki akaryakıt dışı gelir getirici faaliyetlerin önemini arttırdı. Bu konuda gerek bayilerinizin gerekse şirketinizin gelirlerine pozitif etki yapacak ne tür uygulamalarda bulunmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle bu yönde bizleri harekete geçiren tek nedenin kar marjları olmadığını söyleyebilirim.  Zaten bir süredir müşteri talep ve ihtiyaçları bizleri akaryakıt dışı gelir getirici faaliyetlerde dönüşüme yönlendiriyor.  Geçtiğimiz yılın şubat ayında açıkladığımız yeni hedeflerimiz doğrultusunda akaryakıt dışı gelirler ve mobilite çözümlerimizi kökten dönüştürüyoruz. Müşteri odaklı çalışmalarımızla stratejimizi, müşteri taleplerine göre operasyonlarımızı; daha dinamik ve hızlı olacak şekilde oluşturduk. Akaryakıt istasyonları artık birer perakende noktası olarak öne çıkıyor. Temiz ve düzenli bir istasyon ortamında; güler yüzlü, hızlı ve kaliteli servis almak, müşterilerimizin marka ve istasyon seçiminde oldukça belirleyici.

Türkiye genelinde 15 ildeki 45 istasyonumuzda bp Express’lerimiz ve içinde yer alan dünyaca ünlü Wild Bean Cafe markamızla müşterilerimizle buluşuyoruz. bp Express’lerde atıştırmalıklardan kişisel bakım ürünlerine kadar çok geniş bir ürün çeşitliliği sunuyoruz. İç tasarımımızı da müşterilerimizin beğenisi ve konforu için yeniledik. Her daim özen gösterdiğimiz yüksek hijyen standartlarımız dahilinde, market ve WC kapıları temassız açılıyor. Wild Bean Cafe’lerimizde günün her saatinde bulunabilen kahve, çay, soğuk sandviç, tatlı, lezzetli sıcak sandviç ve fırın ürünlerine kadar pek çok ürün sunuyoruz. Sektörümüzde ilk olan organik ve yüzde 100 Arabica kahve ile yapılan kahve çeşitlerini müşterilerimize servis ediyoruz. Bu yıl, 40 adet daha bp Express ve Wild Bean Cafe’yi hizmete sunacağımızın müjdesini de vereyim. Değişen tüketici alışkanlıkları ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda eve servis noktasında da yenilikçi bir adım attık. Wild Bean Cafe ürünlerimizi, şimdilik sınırlı sayıda seçkiyle, Yemek Sepeti kanalı ile müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Bunun yanı sıra, istasyonlarımızda hizmet kalitemizi en yüksek standartta tutmak için oluşturduğumuz bp Active Team uygulaması ve bp Sürdürülebilir Hizmet Paketi öncelikli konularımız arasında yer alıyor. bp Active Team; belirli aralıklarla istasyonlarımızı ziyaret ediyor. İstasyonda çevre düzenlemesi, genel temizlik kontrolü, personel dış görünüş ve müşteri ilişkileri gibi konularda müşteri deneyimini en üst noktaya taşımamıza yardımcı oluyor. bp Sürdürülebilir Hizmet Paketi’yle ise, bayilerimizle birlikte tüm istasyonlarımızın toplam kalitesini, istasyon satışlarını ve kârlılığını yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bu hizmetimiz ile istasyonların genel görünümü, düzeni ve temizliği standart bir kaliteye ulaşıyor.  Emniyet, sağlık ve çevre koşulları kapsamında güvenli bir çalışma ortamı oluşturuluyor. Böylece personel motivasyonumuz artıyor. Aynı zamanda iş yükü ve zaman kaybı en aza indirilen bayiler rahat, kolay ve hızlı çalışılan bir yapıya kavuşuyorlar.

“DÖNÜŞEN MOBİLİTE ALIŞKANLIKLARININ GETİRECEĞİ YENİ İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Güneş enerjisinden kendi elektriğini üreten istasyonların arttığı ve istasyonların akaryakıttan ziyade bir ‘yakıt’ ya da ‘enerji istasyonu’ olarak konumlanmaya başladığı bu sürece ilişkin düşünceleriniz nelerdir? İstasyonlarınızda başta elektrikli araç şarj üniteleri olmak üzere, bu dönüşüme ayak uydurabilmek adına neler yapacaksınız? Elektrikli araçlar, değişen mobilite sizin gibi enerji ve akaryakıt sektörlerini nasıl etkileyecek?

Enerji sistemlerinin çeşitlenmesi, yeni teknolojiyle kullanılacak yakıtların değişmesi ve tercihlerin farklılaşmasıyla, gelecek bugünden farklı olacak. Gelecekte mobilite dendiğinde, seyahat sürelerinin daha kısa olacağını göreceğiz. Mobilite çok daha üretken, tahmin edilebilir ve çevre dostu olacak. Biz de küresel bir enerji şirketi olarak bu geleceğin şekillendirilmesinde rol oynayacağız. Müşteriler evlerinde, işlerinde, kendilerine ayırdıkları zamanlarında, otoyollarda araçlarını şarj etmek isteyecekler. Bu yakın gelecek için, bp olarak en uygun ve en hızlı şarj ağını sağlamak istiyoruz. Menzil kaygısı ve evde şarj erişiminin olmaması, elektrikli araçların tercihinde önemli rol oynuyor. Bu sebeple, Ultra Hızlı Şarj kritik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. bp olarak yaklaşık 10 dakikalık ortalama şarj hızıyla elverişli şekilde konumlanan Ultra Hızlı Şarj ile filoların daha uzun süre yolda kalmasına yardımcı olabileceğiz.

Bir diğer konu da elektrikli araçlar için e-sıvılar. bp’nin parçası olan Castrol, geleceğin teknolojisi hibrit ve elektrikli araçlar için yağ tasarlıyor.  Değişen araç teknolojilerinin düşük karbon emisyon salımına katkı sağlamasında pay sahibi olmayı hedefliyoruz. Hatta, Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında hibrit ve elektrikli araçlar için geliştirdiğimiz e-sıvı ürünlerimiz önde gelen araç üreticilerinin sistemlerinde dolaşmaya başladı. Örnek olarak Jaguar’ın I-pace’inde Castrol e-sıvıları var. Akaryakıt istasyonlarımızın elektrikli araçlar için uygun hale gelmesine yönelik ise globalde birçok adım attık ve Chargemaster, Didi gibi iş birliklerimiz ile istasyonlarımızda elektrikli araçlar için hızlı şarj hizmet veriyoruz. Dünya çapında 7 bin 500 olan elektronik şarj noktamızı 70 bine çıkarma hedefimiz bulunuyor. Kısacası, dönüşen mobilite alışkanlıklarının getireceği yeni ihtiyaçları karşılamak için çalışıyoruz. Türkiye’de de bununla ilgili çalışmaları değerlendiriyor, geleceğimize hazırlanıyoruz.

“KÜÇÜLEN PAZARDAN EN AZ ETKİLENEN VE EN FAZLA PAZAR PAYI KAZANAN FİRMA OLDUK”

Otogaz alanındaki faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Bu alanlarda da büyümeyi ve yeni yatırımlar yapmayı planlıyor musunuz?

Türkiye’de otogaz, enerji havuzunun bir parçası. Her alanda olduğu gibi burada da odağımız doğrultusunda büyüdük ve büyümeye devam edeceğiz. Pandemi, enerji sektörünün pek çok alanında olduğu gibi otogaz satışlarında da etki yarattı. Otogaz satışlarına baktığımız zaman 2020 yılı Ocak – Kasım ayları arasında, bir önceki yıla kıyasla bir düşüş olduğunu görüyoruz. EPDK’nın raporlarına göre 2020 yılında toplam otogaz satışı 3 milyon 88 bin tondan, 2 milyon 856 bin tona düştü. Ancak bp Türkiye olarak bizim otogaz satışımız Ocak-Kasım 2020 arasında arttı ve 215.630 ton olarak gerçekleşti. 2019’a oranla otogaz satışlarımızda bir yükselme söz konusu. Küçülen pazardan en az etkilenen ve en fazla pazar payı kazanan firma olduk. Geçen yıl bp Otogaz olarak değiştirdiğimiz LPG ürünümüzle; şu an yüzde 7.55 olan pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.

“EPDK’NIN VARLIĞI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Türkiye petrol piyasasını, rekabete açıklık, şeffaflık, ürün ve hizmet kalitesi gibi unsurlarla değerlendirdiğinizde neler söylemek istersiniz?

Petrol piyasası dediğimizde, akaryakıt şirketleri anlamında yaklaşık  50 üzerinde dağıtım şirketi ve 13 bin bayinin olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Aslında geniş çatısıyla ele aldığımızda, enerji piyasası serbest bir piyasa. Ancak piyasa faaliyetlerinin düzgün ve istikrarlı biçimde sürdürülmesi için yönlendirme, gözetim ve denetim faaliyetlerini düzenleyen EPDK çok ciddi ve önemli bir görev yürütüyor. EPDK’nın varlığı bizim için çok kıymetli. Sorunların çözülmesinde bugüne kadar birlikte çalıştığımız gibi bundan sonra da birlikte çalışacağız. Kaçakçılığın önlenmesinden, piyasaya sızan kötü niyetli oyuncuların ayıklanması gibi konulara kadar EPDK’nın yaptığı düzenleme ve denetimler piyasanın sağlıklı bir şekilde işlemesine ciddi katkı sağlıyor. Türkiye’deki istasyonlar arasında büyük farklılıklar var. Çok iyi istasyonlar olduğu gibi gelişime açık olanlar da var.

Biz de bp olarak sektörümüzde emniyet konusunda öncülük yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Emniyet, kalite, convenience gibi birçok alanda belli standartlara öncülük yapmaya önem veriyoruz.

Ürün ve hizmet kalitesiyle ilgili olarak ise müşteri taleplerine göre zamanla çeşitlenme olduğunu görüyoruz. Önceki dönemlere baktığımızda yalnızca tek tip ya da sınırlı sayıda akaryakıt ürünleri söz konusuyken, bugün artık ürünler araçlara göre çeşitleniyor. Tüm ürünler yeni teknolojiyle üretilirken araç çeşitliliğine göre de hiç olmadığı kadar geniş bir yelpazede tüketicilerle buluşuyor. Akaryakıtın yanı sıra; istasyonlarda verilen hizmet kapsamı da oldukça gelişmiş durumda. İstasyon ve bayilere verilen eğitimler arttığı gibi, sağlık ve hijyen koşulları da büyük bir iyileştirmeyle karşı karşıya. Pandemi döneminde alınan gerekli aksiyonlar doğrultusunda çok sayıda yeni düzenlemeler yapılmakta. Tuvalet temizliğinden genel hijyen koşullarına kadar son derece hassas bir yaklaşım söz konusu. Değişen müşteri ihtiyaçları göz önüne alındığında; perakende alanında da hem ürün çeşitliliği anlamında hem de verilen hizmet tarafında iyileştirmeler söz konusu.

“KARDAN ÖNCE, SÜRDÜRÜLEBİLİR FAALİYET İÇİNDE OLMAYI ÖNEMSİYORUZ”

Gazetemiz aracılığıyla bayilerinize nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Küresel salgın nedeniyle en fazla etkilenen sektörlerden bir tanesi de enerji sektörü oldu. Alınan önlemler ve seyahat yasakları önemli etkilere sebep oldu. Bayi teşkilatımızda operasyonel devamlılığı sağlayabilmek için birçok konuda fedakarlıklar yapmak durumunda kaldık. Tüm satış ekibimizle birlikte bu dönemde bayilerimizle omuz omuza çalıştık ve her konuda yanlarında olduğumuzu hissetmelerine özen gösterdik. Tüm global tecrübelerimiz ve finansal yapımızın kuvvetli olması sayesinde operasyonel açıdan hiç duraksamadan süreci son derece başarılı bir şekilde yönettik ve yönetmeye devam ediyoruz. Tabii ki bayilerimizin gösterdiği hassasiyet ve değerli ticaret bilgileri sayesinde bu dönemi en rahat geçiren şirketlerden bir tanesi olduğumuzu iç rahatlığıyla söyleyebiliyorum.

Bugün bp, üretime odaklanmış uluslararası bir petrol şirketinden müşteriler için çözümler üretmeye odaklanan entegre bir enerji şirketine dönüşüyor diyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bp’yi yeniden yaratma döneminde de aynı şekilde operasyonel mükemmeliyeti dikkate alıyoruz. Artık daha da önem verdiğimiz müşteri odağımızla, yine bayilerimizle omuz omuza vererek verimli, bereketli ve başarılı işlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ülkemize ve iş ortaklarımıza olan sorumluluğumuzla, kardan önce, sürdürülebilir faaliyet içinde olmayı önemsiyoruz.

Özetle, bugüne kadar bayilerimizi ihtiyaçları doğrultusunda her zaman desteklemeye önem verdik ve bunu memnuniyetle sürdüreceğiz. Kazan-kazan stratejimizle, karşılıklı beklentileri karşılamak üzerine kurduğumuz ilişkilerimiz sürecek. Karşılıklı fayda sağlamaya ve birlikte çalışırken gelişmeye devam edeceğimiz ve hep birlikte güzel bir geleceğe ilerleyeceğimize inanıyorum.

‘MÜŞTERİMİZİ ODAĞIMIZA KOYDUĞUMUZU GÖSTEREN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ’

Uzaktan ödeme, dijital uygulamalar, sadakat kart programları, akıllı istasyonlar gibi günümüzde yaygınlaşan teknolojik ve yenilikçi yaklaşımlar konusunda bp Türkiye olarak nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

bp Türkiye olarak, akaryakıt sektörünün ortak sorunlarından biri olan yanlış dolum vakalarını önlemek amacıyla ‘Doğru Yakıt Sistemi’ teknolojisini geliştirdik. 2019 yılı sonunda hizmete sunduğumuz yeni teknoloji sayesinde, hatalı yakıt alımının önüne geçiyoruz ve böylece, müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşıdık. Bunun yanı sıra bp istasyonlarında araçtan inmeden ödeme hizmeti ile müşterilerimiz ve istasyon çalışanları temas etmeden işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca müşterilerimize bp Club sadakat programımız ile avantajlar sunuyoruz.

Aynı zamanda gizli müşteri araştırması yönteminde de değişikliğe gittik. Artık cep telefonu uygulaması üzerinden, gerçek müşteriler anlık olarak istasyonlarımız ile ilgili görüşlerini fotoğraflar ile paylaşabiliyor. Biz de sonuçlara anlık olarak ulaşarak iyileştirme yapılması gereken konularla ilgili hızlıca aksiyon alabiliyoruz. Dijitalleşme ve inovatif yaklaşımlarımızla müşterimizi odağımıza koyduğumuzu gösteren çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“ÜLKE EKONOMİSİNE DEĞER YARATACAK YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Global anlamda bp için Türkiye’nin öneminden bahseder misiniz?

Türkiye genç nüfusa sahip, büyük ve üretken bir pazar. Ülkemiz, alternatif enerjiden boru hatlarına kadar, enerji zincirinin her halkasında hizmete olanak sağlıyor. bp Türkiye olarak, 109 yıldır burada hizmet veriyoruz. Akaryakıt dağıtım ve pazarlama, madeni yağlar, havacılık yakıtları, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı (BTC) ve Güney Gaz Koridoru’nun içinde yer alan Tanap Boru hattı gibi faaliyetlerimiz var.  bp’nin dünya çapında işlettiği 6 boru hattından ikisi olan BTC ve Güney Gaz Koridoru büyük bir öneme sahip. BTC’nin yüzde 30,1 pay ile en büyük ortağı ve işletmecisiyiz. 2006 yılında dünya pazarlarına açtığımız bu boru hattı sayesinde; hattın geçtiği yerleşimlerde birçok toplumsal kalkınma projesini destekledik. Türkiye’de 12 havalimanında yakıt hizmeti veriyoruz ve Türk Hava Yolları’nın globaldeki en büyük tedarikçisiyiz. Bugün, ülke çapında yaklaşık 770 akaryakıt istasyonumuzla her gün 300 binin üzerinde müşteriye ulaşıyor ve madeni yağ markamız Castrol ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Önümüzdeki dönemde de dijitalleşme ve inovasyon alanında da ülkemizde öncü bir enerji firması olma amacımızla, ülke ekonomisine değer yaratacak yatırımlarımızı sürdüreceğiz.