‘Türkiye Petrolleri marketleri Bizim Toptan iş birliğiyle 5 binden fazla ürünün adresi oluyor’

Türkiye Petrolleri İş Geliştirme Müdürü Göktürk Ozan Bizim Toptan Market ile olan iş birliklerini gazetemize anlattı.

Türkiye Petrolleri İş Geliştirme Müdürü Göktürk Ozan, yaptığı açıklamada akaryakıt sektöründe market gelirlerinin çok önemli olduğuna değinerek, “Artık istasyonlar, sadece akaryakıt alışverişinin yapıldığı bir nokta olarak değil, daha çok tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir ekosistem olarak görülüyor. Tüketici için bir hizmet noktası olarak gördüğümüz istasyonlarımızda marketler, bu sistemin sadece bir parçası. Tüketicilerimize daha modern bir şekilde profesyonel hizmet sunan marketlerle hizmet vereceğiz. Hem bayilerimize hem de tüketicimize değer katacağımız daha farklı projelerimizle 2021 yılında önemli atılımlar gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

“MARKETLERİMİZ, YENİ YARATTIĞIMIZ “T7/24 MARKET” MARKASI İLE FARKLILAŞIYOR OLACAK”

Türkiye Petrolleri’nin marketleri özelinde Bizim Toptan’la yapılan iş birliğinden bahseder misiniz?

Türkiye Petrolleri olarak Bizim Toptan’la 2020 yılı Kasım ayı itibarıyla önemli bir iş birliği başlattık. İş birliğimiz kapsamında, Türkiye genelinde 700’ü aşkın istasyona sahip olan Türkiye Petrolleri’nin bayileri dağıtım ve güçlü tedarik ağına sahip olan Bizim Toptan’ın tedarik ve dağıtımını sağladığı ulusal, özgün ve lider markalı ürünleri reyonlarına taşıyor. Özellikle 7/24 açık olan marketlerimizin değer kazandığı pandemi döneminde amacımız bu marketleri profesyonel olarak yönetilen yerel zincirler haline getirmek. Marketlerimiz, bu konsept içerisinde yeni yarattığımız “T7/24 Market” markası ile farklılaşıyor olacak.

“19 KATEGORİDE 5 BİNİ AŞKIN ÜRÜN ÇEŞİDİ YER ALACAK”

İş birliğiyle Türkiye Petrolleri’nin marketlerinde hangi ürün gruplarından kaç çeşit ürün satışı gerçekleştirilecek?

Marketlerimizde Bizim Toptan Market’in portföyünde bulunan gıda, alkolsüz içecek, tütün mamulleri, temizlik, kişisel bakım, kâğıt ürünleri gibi toplam 19 kategoride 5 bini aşkın ürün çeşidi yer alacak. Böylelikle tüketicilerimizin akaryakıt ve araçlarıyla ilgili ihtiyaçlarının yanı sıra market alışverişlerini de karşılamış olacağız.

“TÜKETİCİLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI YÜZDE 99’A YAKIN BİR ORANLA KARŞILAYABİLİYORUZ”

Hangi markete hangi ürün grubunun gideceği neye göre belirleniyor?

Öncelikle her bir Türkiye Petrolleri istasyon marketimizin potansiyelini, konumunu ve istasyon çevresindeki müşterilerin taleplerini dikkate alarak Bizim Toptan’la birlikte bu istasyonlara özel ürün portföyü belirliyoruz. Bu sayede tüketicilerimizin ihtiyaçlarını yüzde 99’a yakın bir oranla karşılayabiliyoruz.

İş birliğinin başlangıcından bu yana tüketici tercihleri, hangi ürün gruplarında yoğunlaşıyor?

Temel gıda ürünleri, bakliyat türleri ve soğuk içecek grupları yoğun ilgi gördü. Bunların yanı sıra pandemi dolayısıyla kozmetik ve hijyen ürünleri de tercih edilenler arasında yer alıyor.

“BİZİM TOPTAN İŞ BİRLİĞİYLE BAYİLERİMİZE BİRÇOK AVANTAJ SAĞLIYORUZ”

Sahadan aldığınız geri dönüşler nasıl? Örneklendirebilir misiniz?

Türkiye Petrolleri olarak Bizim Toptan iş birliğiyle bayilerimize birçok avantaj sağlıyoruz. Toptan alım gücü sayesinde uygun fiyattan kolay iade süreçlerine, ödeme kolaylıklarından market çalışan desteğine kadar birçok artıdan bahsedebiliriz. Bunun yanı sıra iş birliği, markete operasyonel açıdan tanzim ve teşhir konusunda ya da düzenli sayım ve raporlama gibi konularda da destek verilmesi anlamına geliyor. Süreç aynı zamanda tek bir tedarikçi ile çalışılarak Türkiye’nin her noktasına 3 günün altında ürünün teslim edilme garantisi, ekipman konumlandırması ve hatta personel eğitimi gibi fark oluşturacak avantajlar da sağlıyor.

İş birliği için bayiler nezdinde nasıl bir süreç işliyor?

Türkiye Petrolleri olarak bayimize iş birliğini aktardıktan sonra bayimizin T 7/24 Market konseptlerimizden istasyonu için uygun olanını seçmesini istiyoruz. Bu noktada bayilerimize daha standart olan “T 7/24 Market” ve premium özelliklere sahip olan “T 7/24 Market – Keyifli Bir Mola” seçeneklerini sunuyoruz. Bizim Toptan Market saha ekibi, marketi geziyor ve planogram hazırlıyor. Ürünler belirleniyor, market çalışanlarına sipariş vb. konularda eğitim veriliyor. Bu süreçte bayiye T 7/24 Market özelinde konsinye kahve/çay makinası, fırın gibi ekipmanın yanı sıra market prim desteği, sayım personeli çözümleri gibi avantajlar da sunuluyor. Sipariş verme, eksik sipariş ya da iade konularında bilgilendirme yapılıyor. Fatura süreçleri ile ödeme alternatifleri de aktarılarak işleyiş başlıyor. 

‘250 İSTASYON MARKETİMİZ BİZİM TOPTAN MARKET İLE YARATTIĞIMIZ SİNERJİDEN FAYDALANIYOR’

İş birliği kapsamında Türkiye Petrolleri’nin kaç marketinde Bizim Toptan ürünleri yer alıyor?

Türkiye Petrolleri olarak 2020 yılını Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış şekilde 700’ü aşkın istasyonla tamamladık. Yılın son çeyreğinde başlayan iş birliğimiz çerçevesinde ilk etapta 250 istasyon marketimiz Bizim Toptan Market ile yarattığımız sinerjiden faydalanıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu rakamı yakın zamanda 500’e çıkarıp, ardından operasyonu tüm istasyonlarımıza yaymayı hedefliyoruz.

‘İNSANLAR ARTIK MUTFAK ALIŞVERİŞLERİNİ DE İSTASYON MARKETLERİNDEN YAPMAYA BAŞLADI’

Ürünlerin yer aldığı marketlerdeki sepet yoğunluğuna baktığımız zaman en çok tercih edilen 3 ürün nedir?

Ağırlıklı olarak ayçiçek yağı, enerji içecekleri ve çay grubu ürünleri satılıyor. Bu veri de aslında istasyon marketlerinin günümüzde nasıl bir perakende noktası haline geldiğini kanıtlar nitelikte. İnsanlar artık mutfak alışverişlerini de istasyon marketlerinden yapmaya başladı.

“TÜRKİYE GENELİNDE 2 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE TESLİMAT GERÇEKLEŞİYOR”

Ürün tedariki nasıl gerçekleşiyor?

Hangi markette hangi ürüne ihtiyaç duyulduğunu belirleme süreci, Bizim Toptan Market’in bünyesinde bulunan Prosaf operasyonunun saha satış yetkilileriyle beraber gerçekleştirdiğimiz istasyon ziyaretleriyle başlıyor. Marketi yerinde inceleyip plan ve programı hızlıca çıkardıktan sonra istasyon noktalarıyla özel olarak ilgilenecek saha satış yetkilisi, belirlenen noktalardan siparişi alıp aynı zamanda tüm sipariş sürecinin takibini sağlıyor. Siparişte bulunan ürünlerin bölge depolarında bulunabilirliği incelendikten sonra paketlenip teslimata hazırlanıyor ve Türkiye genelinde 2 iş günü içerisinde teslimat gerçekleşmiş oluyor.

Üründen kaynaklı hususlarda tüketiciye nasıl bir garanti veriliyor?

Üründen kaynaklı hususlarda tüketici bir problem yaşadığı takdirde ister üretici ile ister market yetkilisi ile direkt temasa geçebiliyorlar.

“2021 YILINDA ÖNEMLİ ATILIMLAR GERÇEKLEŞTİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Bizim Toptan Market iş birliğiyle Türkiye Petrolleri’nin marketlerine yönelik nasıl bir vizyonu var? Böyle bir iş birliğiyle amaç nedir?

Türkiye Petrolleri olarak bu iş birliğiyle istasyon marketlerimize değer katmayı amaçlıyoruz. Akaryakıt sektöründe bayilerimiz için market gelirlerinin çok büyük bir önemi var. Artık istasyonlar, sadece akaryakıt alışverişinin yapıldığı bir nokta olarak değil, daha çok tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir ekosistem olarak görülüyor. Tüketici için bir hizmet noktası olarak gördüğümüz istasyonlarımızda marketler, bu sistemin sadece bir parçası. Tüketicilerimize daha modern bir şekilde profesyonel hizmet sunan marketlerle hizmet vereceğiz. Hem bayilerimize hem de tüketicimize değer katacağımız daha farklı projelerimizle 2021 yılında önemli atılımlar gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz.

“TÜKETİCİLERİMİZE FARKLI AVANTAJLAR SUNACAĞIZ”

İlerleyen dönemde Bizim Toptan Market’ten alışveriş yapanlara Türkiye Petrolleri istasyonlarında kampanya düşünüyor musunuz?

Bizim Toptan Market iş birliğiyle kampanyaların yanı sıra Türkiye Petrolleri bayileriyle birlikte çeşitli aktiviteler düzenleyerek tüketicilerimize farklı avantajlar sunacağız.

“MÜŞTERİLERİMİZE ALTERNATİF KANALLARLA ULAŞACAK PROJELER VE İŞ BİRLİKLERİ YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Mobil aplikasyonunuz TP Mobil üzerinden Bizim Toptan Market’e yönlendirme vb. bir dijital adım planlıyor musunuz?

TP Mobil’i akaryakıt sektöründe eşi benzeri olmayan bir mobil uygulama olarak görüyoruz. TP Mobil’in de gücüyle süreçlerimizi uçtan uca dijitalleştiriyor, bu kapsamda müşterilerimize alternatif kanallarla ulaşacak projeler ve iş birlikleri yapmayı planlıyoruz.