Shell Eco-marathon’un ilk ayağı Hollanda’da tamamlandı

Shell Eco-marathon, iki yıl aradan sonra bu yıl fiziki olarak gerçekleştiriliyor. Yarışın ilk ayağı 31 Mayıs – 3 Haziran tarihlerinde Hollanda’da gerçekleşti. Uluslararası çapta 38 öğrenci takımının katıldığı yarışlarda, geleceğin yolculuk ihtiyaçları için sürdürülebilir enerji, teknoloji, inovasyon ve mühendislik ekseninde çözümler değerlendirildi.  Türkiye’den 6 takımın katıldığı Hollanda yarışlarında, öğrencilerin takım olarak gösterdiği azim, sebat ve ekip birliğinin onurlandırıldığı ‘Spirit and Perseverance Award – Takım Ruhu ve Azim’ özel ödülünün sahibi Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Enerji Teknolojileri Topluluğu oldu.

Shell’in 1935 yılından bu yana sürdürdüğü, öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un ilk ayağı 31 Mayıs – 3 Haziran tarihlerinde, 38 takımın katılımıyla Hollanda’da gerçekleşti. Yarışmada öğrenciler, şehre özel otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanan, içten yanmalı motor, EV ve hidrojen enerji kategorilerinde çözümleriyle sıra dışı fikirler sundular.

KTÜ ÖĞRENCİ TAKIMI ‘TAKIM RUHU VE AZİM’ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Türkiye’den 6 takımın katıldığı yarışlarda, Enerji Teknolojileri Topluluğu-KTÜ, özel değerlendirmeyle seçilen ‘Takım Ruhu ve Azim’ ödülüne layık görüldü. Takımın bu ödülün sahibi olmasında, yarışma boyunca sergiledikleri zorlu koşulları aşma becerileri ve esneklik, ekip içerisindeki uyumları, ekip dışındaki arkadaşlarına sundukları destek ve yüksek enerjileri rol oynadı. Başvuru yapılamayan bu ödülün sahibi, Shell Global ekibinin sahadaki tüm Eco-marathon katılımcılarını gözlemleri ve değerlendirmeleri sonucunda belirleniyor.

Shell Eco-marathon yarışının ikinci ve üçüncü ayakları, 8 Haziran – 1 Temmuz ve 3 – 6 Temmuz tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek.

TÜRKİYE, SHELL ECO-MARATHON’DA GÜÇLÜ BİR VARLIK SERGİLİYOR

Bu yıl Shell Eco-marathon’da Türkiye’nin farklı illerinden 9 okul, 110 öğrenci geleceğin çözümlerini geliştiriyor.  Bu yoğun katılımla Türkiye, Fransa’nın ardından Shell Eco-marathon’a en fazla takım gönderen ülke oldu. Şimdiye dek Türkiye’den binlerce öğrenci, yarışmalarda yer aldı ve pek çok takım Türkiye’ye ödüller kazandırdı. Böylece çok güçlü bir deneyim kazanan gençler, Türkiye’de otomotiv ve enerji alanında geleceği temsil etmeye hazırlanıyor.

Yarışma hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ‘www.makethefuture.shell’ adresini ziyaret edebiliyor.