‘Sektör büyümesinin üzerinde bir büyüme yakaladık’

LUKOIL, 2017 yılının 11 aylık verilerine göre akaryakıt pazarı yüzde 8,4 büyürken sektördeki büyümesini ortalamanın üzerinde yüzde 12,7’lik büyüyerek kapadığını açıkladı.

LUKOIL, 2017 yılının 11 aylık verilerine göre akaryakıt pazarının yüzde 8,4 büyüdüğünü, kendilerinin ise pazarın üstünde büyüyerek yılı yüzde 12,7 büyümeyle kapattığını açıkladı.Sektörde son derece farklı ortaklıklarla her kesimden müşteriye hitap etmeyi hedefleyen LUKOIL’in bu hedefini, “Bu sonuçlar biz çalışanlar için hiç sürpriz değil” diyen LUKOIL Türkiye Ticaret Direktörü Ercan Aydemir ile konuştuk.

‘HER BÖLGENİN LUKOIL TEAM’İ VAR’

LUKOIL TEAM’in önemine de değinen Aydemir, “2017 yılında En İyi Stant Ödülü aldığımız Petroleum İstanbul Fuarı’nda lansmanını gerçekleştirdiğimiz LUKOIL TEAM’in sayısını 3’e çıkardık.  LUKOIL TEAM ile istasyonlarımızda satışları geliştirici sadık müşteri kazandıracak uygulamaları yapmasının yanında ön saha satış görevlilerine iş başında uygulamalı eğitim vererek hizmet kalitemizi arttırmak ve müşteri memnuniyeti yaratmak anlamında sektörde bir ilke imza attık. Her bölgenin bir LUKOIL TEAM’i var” dedi.

‘İSTASYON SAYIMIZI 600’ÜN ÜZERİNE ÇIKARDIK’

Dünya genelinde LUKOIL’in faaliyetlerinin 39 ülkeyi kapsadığını ifade eden LUKOIL Türkiye Ticaret Direktörü Ercan Aydemir şöyle konuştu; “Bunların birçoğunda perakende satış hizmetimiz var. Örneğin Belçika, Hırvatistan ve Finlandiya gibi ülkelerde sadece perakende hizmeti veriyoruz. Bunun yanında Romanya ve Bulgaristan’da rafinerilerimiz mevcut. Öyle ki dünya petrol üretiminin yüzde 2’den fazlasını LUKOIL tek başına karşılıyor. Türkiye pazarındaki 2017 yılına bakarsak yaklaşık yüzde 12,7’lik bir büyüme elde ettik ki bu pazar ortalaması olan yüzde 8,4’ün çok üzerinde bir rakam. Bu büyüme ile paralel olarak 2017 yılında tam 52 tane yeni istasyonu ağımıza kattık. Bunların içerisinde Konya Yılmaz Petrol 4 istasyon, Çanakkale Bölgesinde Miller Petrol 6 istasyon, Adana Merkezde hizmet veren Şenbayrak Petrol ve Türkiye genelinde 7 istasyonu ile hizmet veren Eko Pet ilk aklıma gelenler. Böylelikle bayilerimize iftar toplantılarında müjdelediğimiz gibi sözümüzde durarak istasyon sayımızı 600’ün üzerinde çıkardık.  Hali hazırda zaten 3 yıldır sektördeki en iyi sadakat kart program ortaklığı olan Taraftar Kart projemiz kapsamında Türkiye’nin en büyük futbol kulüpleri Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor yanında Göztepe ve Konyaspor futbol kulüpleri ile olan ortaklığımız devam ediyor. Bu süreçte milyonlarca taraftarı LUKOIL’in üstün kaliteli ECTO yakıtları ile buluşturup onların anında indirimli yakıt almalarını sağlarken,  gönül verdikleri futbol kulüplerini de milyonlarca dolarların üzerinde destek sağladık.

‘SEKTÖRDE BİRÇOK YENİ PROJE GELİŞTİRDİK’

Sektörde birçok yeni proje geliştirdiklerinin altını çizen Aydemir bu projelerle binlerce yeni müşteriye ulaştıklarını ifade etti. Aydemir, “Çiftçilerimizi istasyonlarımıza getirecek olan Üretici Kart, Hasat Kart, Verimli Kart, Başak Kart ve Tariş Kart ile çalışmaya başladık. Bunun yanı sıra bireysel müşterileri istasyonlarımıza çekmek için Flash İndirim Kartı, Doc’s Club Kart, BTSOBizCard, Yeni Mahalle Halk Kart gibi değişik müşteri gruplarına hitap eden sadakat programlarımızla istasyonlarımıza binlerce yeni müşteri çekerken, daha bu yılın başında dünya Otomotiv devi Opel (Lukoil Opel Kart) ile güçlerimizi birleştirdik. Türk Telekom, Arkas, Halkbank ve bunun gibi ulusal devlerle işbirlikleri yaptık. Bunların sonucunda akaryakıt pazarının üzerinde büyüdük” diye konuştu.

‘LUKOIL EN GÜVENİLİR, EN ULAŞILABİLİR, EN ŞEFFAF VE EN YENİLİKÇİ İŞ ORTAĞIDIR’

Yenilikçi ve teknoloji dostu bir şirket olduklarını dile getiren Aydemir Türkiye’nin en modern ve en kolay kullanılabilen son teknoloji Araç Tanıma Sistemi’ni müşterilerinin hizmetine sunduklarını ifade etti. Müşterilere kolay kullanım ve bayilerimize de düşük maliyet ile hizmet sunmaya başladıklarının altını önemle çizen Aydemir doldur geç sistemi ile müşterilerinin araçlarını terk etmeden, ödemelerini en kısa sürede yaparak zaman kayıplarını en aza indirmelerini sağladıklarını sözlerine ekledi. Aydemir şöyle konuştu; “Her zamda ve indirimden önce bir milyona yakın müşterimize bilgi vererek onların bütçelerine binlerce liralık katkı yaptık. SMS aldıktan sonra müşterilerimizin bayilerimize ‘Allah sizden razı olsun’ diye gitmelerine sebep olduk. İnanıyorum ki, bayilerimiz bu süre içerisinde birçok müşterinin hayır duasını aldılar. Belirtmeden geçemeyeceğim bir başka konu da bayilerimizin iş hayatını kolaylaştıran IBOS’un (İnternet Bayi Operasyon Sistemi) bayilerimiz arasında kullanımının ve akaryakıt siparişi verme oranının yüzde 99,9 a ulaşmış olmasıdır ki bununla da sektörde bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Bayilerimiz IBOS ile ürün alımı için siparişlerini verebilir,  kıyafet siparişi geçebilir, hesap mutabakatı yapabilir ve istasyonlarını dünyanın her yerinden takip edebilirler.

‘LUKOIL TÜRKİYE’DE EMİN ADIMLARLA BÜYÜYOR’

Aydemir, “Tüm bunların ışığında gururla söyleyebilirim ki, LUKOIL bayilerin bulabileceği en güvenilir, en ulaşılabilir, en şeffaf ve en yenilikçi iş ortağıdır. LUKOIL’de durmadan büyümek için gereken her şey var.

Türkiye’nin en iyi ekibi, en iyi bayileri, en iyi satış sadakat programları ve en iyi ikmal ağı LUKOIL’in Türkiye’de emin adımlarla ilerlemesini ve büyümesini sağlıyor” dedi.