PÜİS heyetinden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’a ziyaret

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş Başkanlığındaki PÜİS heyeti, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret ederek, bayilerin gündemindeki önemli sorunları aktardı.

Ziyarette, başta maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan akaryakıt satışı olmak üzere bayilerin öncelikli 25 sorununu EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’a ileten Genel Başkan Okumuş, ziyarete ilişkin şunları söyledi: “Maliyetin altındaki fiyatlarla akaryakıt satışı yapanlar, akaryakıt üzerinden vergi kaçakçılığı yapıyor. Devletimiz bu nedenle milyonlarca liralık vergi kaybına uğrarken, akaryakıt bayileri de öldürücü boyutta bir haksız rekabetle karşı karşıya kalıyorlar. Bunun sonucunda piyasanın sağlıklı yapısı bozuluyor. Kayıt dışı satış yapan bu istasyonlara yani eşyaya ceza vermek yerine, bu işi yapan kişilere para cezasının yanı sıra hürriyeti kısıtlayıcı cezalar da verilmeli. EPDK son yıllarda kaçak akaryakıtla mücadelede çok başarılı çalışmalar yaptı ve sektörümüzde kaçak akaryakıt neredeyse kalmadı. Vergi kaçakçılığı yaparak Devletimizin şu anda ciddi boyutta vergisini çalan bu illegal yapıların ortadan kaldırılması konusunda da EPDK’dan destek istedik” dedi.

SORUNLAR BAŞKAN YILMAZ’A AKTARILDI

EPDK Başkanı Yılmaz’a aktarılan sorunların başlıkları arasında; İdari para cezalarının affı veya tecili, petrol ve LPG piyasalarında idari para cezalarının yüksek ve suçun kapsadığı alanla orantısız ve maktu olması, 6455 sayılı kanunla 5015 sayılı kanunda yapılan değişiklikler, 5307 sayılı LPG Piyasası Kanunu’nda idari para cezalarının bayiler için 5’te 1 oranında uygulanmaması, kar payları, nakliye ücretleri, kilometre tahdidi, akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığı, akaryakıt piyasasındaki haksız fiyat rekabeti, ÖTV’siz yakıtların illegal olarak piyasada pazarlanması, gibi konular yer aldı.

PÜİS HEYETİ SORUMLU MÜDÜR UYGULAMASININ KALDIRILMASINI TALEP ETTİ

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş başkanlığındaki PÜİS heyeti, EPDK ziyaretlerine gün boyu devam etti.

Heyet, EPDK Kurul Üyesi İbrahim Tan’ı ziyaret ederek akaryakıt bayilerinin sorunlarını içeren bir rapor sundu. 25 sorunu içeren raporu Kurul Üyesi İbrahim Tan’a aktaran Genel Başkan İmran Okumuş, sorumlu müdür uygulamasının kaldırılmasını veya bu sorumluluğun dağıtım şirketlerine verilmesini talep etti.

Akaryakıt piyasasında yaşanan haksız fiyat rekabetine de değinen Genel Başkan Okumuş, maliyetin altındaki fiyatlarla satış yapanların devletin hazinesine gitmesi gereken vergiyi de çaldıklarını belirterek, “Sırf devletin vergisini çalarak haksız kazanç elde etmek için kurulan bu tür şirketler sektörümüze de büyük zararlar veriyor. Devletine vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, binlerce istihdam yaratan, tüketiciye kesintisiz ve sağlıklı hizmet veren dürüst bayiler, vergisi ödenmediği için maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlarla rekabet edemiyor. Hazinemizi milyonlarca liralık zarara uğratan, sektörümüzü bozan, her biri birer istihdam kapısı olan akaryakıt istasyonlarının kapısına kilit vurulmasına yol açacak boyutlara ulaşan bu haksız rekabetin önlenmesi için desteğinizi talep ediyoruz” dedi.

PÜİS DENETİMLERİN ARTTIRILMASINI TALEP ETTİ

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş başkanlığındaki PÜİS heyeti son olarak akaryakıt bayilerinin sorunlarını iletmek amacıyla EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’i ziyaret etti.

Ziyarette Genel Başkan Okumuş, özellikle küçük dağıtım şirketlerinin kendi istasyonlarında otomasyon sistemini devreden çıkararak vergi kaçırdıklarını ifade ederek, “Bu tür dağıtım şirketlerinin kurulma amacı illegal faaliyetlerle kazanç sağlamak. Bunlar otomasyon sistemini devre dışı bırakarak önemli boyutlarda vergi kaçırarak haksız kazanç elde ediyorlar. Devletimiz milyonlarca liralık vergi kaybına uğrarken, piyasanın sağlıklı işleyişi de bozuluyor. Bu tür dağıtım şirketlerinin faaliyetlerinin mercek altına alınmasını ve denetimlerin arttırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Genel Başkan Okumuş ziyarette, bayilerin gündemindeki öncelikli 25 sorunu ve çözüm önerilerini içeren PÜİS raporunu da Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz’a iletti.