Brent petrolün Suudi Arabistan petrol enerji

Petrolde rekor üretim: Türkiye’nin ham petrol üretimi 22 milyon varili aştı

2020’de karada 450 milyon metreküp doğalgaz üretimi gerçekleşti. Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’yi enerjide üretim ve teknoloji merkezi haline getireceğiz. Petrolden doğal gaza, yenilenebilir enerjiden bor madenine kadar tüm kaynaklarımızı kullanacağız.”

2020 yılında Karadeniz’in Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ile denizlerdeki en büyük keşfe imza atan Türkiye, aynı yıl petrol ve doğal gaz üretiminde de rekora imza attı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “2020’de ürettiğimiz ham petrol 22 milyon varili aştı. Doğal gazda da üretim hızlanarak sürüyor. Karada gerçekleştirdiğimiz doğal gaz üretimi 2020’de 450 milyon metreküpü aştı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yerli ve mili enerji parolasıyla tüm yurtta yürüttüğü enerji çalışmalarında 2020 yılında rekorlara imza atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin petrol üretiminin salgında da hız kesmediğini belirterek, “Dünyanın Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiği 2020’de, Türkiye olarak enerji alanında attığımız adımlarla öne çıktık. Milli Enerji ve Maden Politikamız kapsamında ‘daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ diyerek başlattığımız üretim atağı, ham petrol ve doğal gazda da devam ediyor. Tüm dünyada düşen üretim ve azalan ekonomik faaliyetlere karşılık, Türkiye olarak ham petrol üretimimizi artırdık” değerlendirmesinde bulundu.

22 MİLYON VARİL PETROL ÜRETİLDİ

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik atılan adımlarla ham petrol üretiminin 2019’a göre 1,5 milyon varil arttığını kaydeden Dönmez, “2020’de ürettiğimiz ham petrol 22 milyon varili aştı. 2020’de ürettiğimiz toplam 22 milyon 269 bin 326 varil petrolün 16 milyon 613 bin 159 varili kamu eliyle çıkartılırken, 5 milyon 656 bin 167 varili ise özel sektör tarafından ekonomimize kazandırıldı” dedi.

Doğal gazda da üretimin hızlanarak sürdüğüne dikkat çeken Dönmez, “Karada gerçekleştirdiğimiz doğal gaz üretimi 2020’de 450 milyon metreküpü aştı. Yaptığımız yatırımlar, arama ve üretime verdiğimiz önemle 2020’de ürettiğimiz doğal gaz 457 milyon 826 bin 360 metreküpe ulaştı” diye konuştu.

ÜRETİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ OLACAĞIZ

2020’nin enerjide müjdelerin, yerli ve yenilenebilir kaynakların yılı olduğunu belirten Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Geçen yıl hem Karadeniz’de keşfettiğimiz 405 milyar metreküp doğal gazın hem de devreye aldığımız ve neredeyse tamamı yenilenebilir kaynaklı kurulu gücümüzün mutluluğunu yaşadık. Amacımız petrolden doğal gaza, yenilenebilir enerjiden madenlerimize kadar tüm kaynaklarımızı sonuna kadar kullanmak. Üretimi, enerjinin ana omurgası haline getirmek. Türkiye’yi enerjide üretim ve teknoloji merkezi haline getireceğiz.”