PETDER 25’inci yaşını kutluyor

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) sektördeki 25’inci yaşını kutluyor.

23 Eylül 1996 tarihinde, petrol ürünlerinin (akaryakıt, yağlama yağları, LPG) üretimden tüketime kadar olan faaliyetler zinciri üzerinde çalışmalar yapmak amacı ile ülkenin önde gelen akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından kurulan PETDER, bugün 25’inci yaşını kutluyor.

Derneğin üyeleri: Alpet, Aytemiz, Belgin, BP, Castrol, Exxon Mobil, GO, Güzel Enerji Akaryakıt, Opet, Petline, Petrol Ofisi, Petroyağ, Shell, Shell & Turcas, Total Energies ve TP olarak biliniyor.

Sektörde sağlık, emniyet ve çevre ile ilgili konularda da çalışmalar yapan PETDER, aynı zamanda “Atık Motor Yağlarının Yönetimi Projesi” ve buna paralel olarak “Bir Varil Bir Ağaç” çevre projesini de yürütüyor.

25’inci yaşını kutlayan Dernek, yaptığı yazılı açıklama ile faaliyet alanlarını şu şekilde sıralıyor:

“PETDER’in temel faaliyet alanları, üyeleri ve ilgili sektör paydaşlarıyla iş birliği içerisinde, Rekabet Hukuku’na uygun olarak,

  • Proaktif şekilde sektör politikalarının gelişiminde rol oynamak,
  • Rekabet ortamının daha da geliştirilmesini desteklemek,
  • Başta kaçak/kayıtdışı akaryakıt olmak üzere sektörün sorunlarına yönelik çalışmalar yapmak,
  • Daha yüksek seviyede SEÇ-G standartları oluşumunda öncü olmak,
  • Sektöre ve kamuoyuna yönelik güvenilir ve tarafsız bilgi için iletişim faaliyetleri yürütmek,
  • Sektörü her düzeyde etkin ve etkili bir şekilde temsil etmek,
  • Bilgi birikiminin geliştirilmesi ve daha yüksek kaliteli ürün ve işlemler için ulusal ve uluslararası uzman kuruluşlarla yakın araştırma ve geliştirme çalışmaları gerçekleştirmektir.”
yüksel yılmaz oyak Total

PETDER Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz, Derneğin yıl dönümünü şu ifadelerle kutladı:

“Türkiye’deki akaryakıt sektörünün önde gelen şirketlerini çatısı altında buluşturan PETDER faaliyetlerini 25 yıldır başarıyla sürdürmektedir. PETDER, sadece öncü, güvenilir ve objektif bir bilgi kaynağı olarak değil, aynı zamanda sektörün etkin bir savunucusu ve temsilcisi olarak akaryakıt sektörünün itibar ve standartlarının kuvvetlendirilmesi ve tüketici faydasının maksimizasyonu anlayışıyla yolculuğuna devam etmektedir. Başta kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri olmak üzere, tüm değerli paydaşlarımızla iş birliği içinde bu yolculuğumuz daha nice başarılarla sürecektir”.