PÜİS, akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı operasyonuna destek verdi

KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda 50 ilde düzenlenen ve “silici” adı verilen Cumhuriyet tarihinin en büyük “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” operasyonunda akaryakıt üzerinden vergi kaçıran 220 kişi yakalandı. Konu ile ilgili olarak PÜİS açıklama yaparak vergi kaçakçılığı operasyonuna tam destek verdiklerini belirtti.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, “Bugünkü operasyonla, sektöre dışardan bulaşan, sektörü kirleten, sektörün adını lekeleyen, kamuoyunda sektörün kötü anılmasına neden olan kaçakçılara karşı yıllardır verdiğimiz mücadelenin olumlu sonuçlanmasının tanığı olduk.

Bu operasyona katkı sağlayan, başta İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere devletimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyor ve operasyona tam destek verdiğimizi belirtmek istiyorum.   

Uzun bir zamandır devletimizin vergisini çalarak haksız kazanç elde eden, yatırım yapmadan, emek harcamadan, istihdam sağlamadan asalaklar gibi sektörden beslenen bu hırsız ve arsızların sektörden temizlenmesi ve sektörümüzün hak ettiği saygıyı yeniden kazanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, EPDK ve Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde yoğun çalışmalar yürüttük. Yapılan bu operasyon emeklerimizin boşa gitmediğinin bir kanıtı oldu.

Ama bu tedbirlerin çok daha önce alınmasını arzu ederdik. Yıllardır devletimizin her yıl milyarlarca lirasının soyulduğunu, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğinin çalındığını söyledim.

Otomasyon, yazarkasa ve pompa entegrasyonunun hemen hayata geçirilmesini, sektörde uçtan uca takip sisteminin bir an evvel kurulmasını ve bu sektörde sıkı bir mali disiplin uygulanmasını defalarca dile getirdim. 

Ülkemizin en önemli sektörlerinin başında gelen akaryakıt sektörünün isminin temize çıkarılması, devletimiz hazinesinin soyulmaması, bu sektöre yatırım yapan iş insanlarının ticaretini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için acilen dağıtım şirketi kurma şartlarının yeniden belirlenmesi gerekiyor. En az 50 milyon liralık nakdi teminat alınması bizim bu konudaki önerilerimizden biri.

Yine kayıt dışılığına tevessül edenlerin, sektörün isminin kötüye çıkmasına neden olanların acilen mercek altına alınması ve gerekli yaptırımların zaman kaybetmeden uygulanması şart.

Önemli bir diğer önerimiz de KDV’nin ÖTV’ye eklenerek, KDV kaçakçılığının önüne geçilmesidir.

Devletimizin ilgili tüm kurumlarından, vatanına milletine bağlı, vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, kaçakçılara karşı direnerek vatandaşlarımıza sağlıklı hizmet veren dürüst akaryakıt bayileri iflas etmeden, sektörden yok olmadan bir an evvel hiçbir açık kapı bırakmadan gerekli düzenlemeleri yapmalarını rica ediyor, sektörün kaçakçılıkla anılmadığı günleri en kısa sürede görmeyi umut ediyorum.”