petrol

OPEC kesintisinin petrol stoklarındaki artışı yavaşlatması bekleniyor

OPEC ve OPEC dışı bazı ülkelerin günlük ham petrol üretim miktarlarını haziran sonuna kadar 10 milyon varil azaltma kararının, küresel petrol stoklarındaki artışı yavaşlatması bekleniyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ülkelerin günlük ham petrol üretim miktarlarını haziran sonuna kadar 10 milyon varil azaltma kararının, küresel petrol stoklarındaki artışı yavaşlatması bekleniyor.

İskoçya’da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie Petrol Araştırmaları Bölümü Başkan Yardımcısı Ann-Louise Hittle, OPEC+ olarak bilinen grubun günlük 10 milyon varillik üretim kesintisi yapmasının yılın ikinci çeyreğinde petrol fiyatlarını destekleyeceğini bildirdi.

Hittle, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde karantinaların yaygınlaştığını ve bu nedenle küresel petrol talebinin zayıf olduğunu aktardı.

OPEC’in üretim kesintisi sayesinde küresel petrol stokları üzerindeki baskının hafifleyeceğini belirten Hittle, bunun geçen ay petrol fiyatlarında görülen çöküşü önleyeceğini kaydetti.

Hittle, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hızla düşen petrol talebine kıyasla günlük 10 milyon varillik kesintinin az göründüğüne dikkati çekerek, “Yine de kesinti sayesinde stoklardaki artış yavaşlayacak ve ikinci çeyrekte arz fazlasının önüne geçilecek.” ifadesini kullandı.

“PİYASA İYİMSERLİĞİ KISA SÜRECEK”

Norveç merkezli enerji araştırma kuruluşu Rystad Energy’den yapılan değerlendirmede ise OPEC+ tarafından mayıs ve haziran aylarında yapılacak kesintinin, petrol stoklarındaki kapasitenin dolmasını engelleyeceği kaydedildi.

OPEC+ kesintisinin küresel petrol piyasasında istenilen dengeyi sağlamak için yeterli olmadığına işaret edilirken, bu ay petrol piyasasında günlük 27,4 milyon varillik arz fazlasının oluşmasının öngörüldüğü aktarıldı.

Ayrıca ”ABD, Kanada, Norveç ve Brezilya gibi OPEC+ üyesi olmayan ülkelerin toplam ham petrol üretim miktarını günlük 5 milyon varil düşürmesi durumunda bile küresel petrol piyasasında günlük 10 milyon varilden fazla arz fazlası oluşması riskinin devam ettiğinin” altı çizildi.

OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisi anlaşmasının küresel petrol stoklarının tam kapasiteye ulaşmasını 2-3 ay geciktirdiği bilgisine yer verilirken, öte yandan OPEC+ tarafından piyasada oluşturulan iyimserliğinin kısa süreceği de kaydedildi.

AA

OPEC+ toplantısından kesinti kararı çıktı