Motorcu Dostu Trafik Projesi hayata geçiriliyor

Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke, Motorcu Dostu Trafik projesini düzenlenen basın toplantısında anlattı.

Motorcu Dostu Trafik projesi, Aytemiz, Castrol, UNICO Sigorta, TMF ve Yuasa’nın sponsorlukları, Türkiye Motosikletliler Federasyonu, Suzuki, MOTED ve Türkiye Motosiklet Platformu’nun destekleriyle hayata geçiriliyor.

Bir yıl önce Motorcu Dostu İstasyon kurumsal sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Aytemiz bu projeyi bir adım öteye taşıyarak Motorcu Dostu Trafik projesini başlatıyor. Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke, motosiklet kullanıcıların trafikteki algısını yükseltmek, emniyetlerine katkıda bulunmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için tüm motorlu araç sürücülerinin de dahil olacağı şekilde geliştirilen Motorcu Dostu Trafik projesini, düzenlenen basın toplantısında anlattı.

Aytemiz’in başlattığı Motorcu Dostu İstasyon Projesi, sadece firmanın kurumsal sosyal sorumluluk projesi olmaktan çıkıp Türkiye genelinde bir farkındalık harekâtına dönüştü. Başka firma ve STK’ların da desteğini alan projenin adı Motorcu Dostu Trafik olarak değişti.

Ahmet Eke, motor kullanıcılarına yönelik farkındalık yaratmak adına başlatılan projeyle ilgili bazı bilgileri paylaştı; “Şirket olarak bayisinin ve müşterisinin yanında olmaya çalışan bir şirketiz. Araçta öde, akıllı istasyon gibi farklı projeleri de ilk hayata geçiren şirket olduğumuz gibi “Motorcu Dostu İstasyon” projesini de 1 yıl önce hayata geçirdik. Motor sürücülerinin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik istasyonda,  motosiklet için aksesuar, bakım ürünleri, motosiklet park alanı, kask için özel tasarım dolaplar, yağlama hizmeti, hava pompaları gibi hizmetlerimiz şuanda mevcut.”

“Motosiklet dikkatli ve verimli kullanıldığında en pratik ulaşım aracı”

Konuşmasına şu sözlerle devam eden Eke, “10 test istasyonuyla başladık ve gördük ki talep arttı 120 istasyona ulaştık ve yıl sonuna kadar 150 olmayı hedefliyoruz. Motosikletlileri sahiplenmemizin en önemli nedeni de kalabalık şehirlerde motosiklet ihtiyacı ve talebi artıyor. Motosiklet kullanımı bir tutku veya bir ihtiyaç olarak kullanılmasının yanında iş amaçlı da tercih edilen bir nakil aracı. Hatta motosiklet dikkatli ve verimli kullanıldığında en pratik ulaşım aracı” dedi.

Projenin amaçlarını da şöyle açıkladı; “Trafikte karşılıklı empati kazandırmak en büyük amacımız. Bu hareketi tek başına yapamazdık bu nedenle bize destek olan bütün sponsorlarımıza ve destekçilerimize çok teşekkür ederiz. İstiyoruz ki diğer kuruluşlarla da birleşelim ve bu farkındalığı arttıralım. Yıl içinde çeşitli mecralarda etkinlikler ve toplantılar oluyor bizim de amacımız bu topluluklarda bu projeyle ilgili söz sahibi olmak. Yolların caddelerin sokakların motosiklet konumlandırılabilecek tüm noktaları motorcu dostu yapmak için çaba sarf edeceğiz.”

Emniyet genel müdürlüğüyle de yapacakları görüşmelere değinen Ahmet Eke, “Emniyetimizle de denetimler için iletişime geçip motosiklet kullanıcılarının sağlığını riske atan durumlar için daha sıkı kurallar olmasını rica edeceğiz. Riskli durumları ortadan kaldırmak adına. Motosikletlilerin dikkatli sürüş yapmaları, arabalı sürücülerin de bunu fark etmesi gerekiyor. İstanbul Anadolu yakasında güvenli sürüş eğitimi veren bir pist oluşturduk” diyerek konuşmasına devam etti.

Türkiye’ye bu projeyi duyurmayı hedeflediklerinden bahseden Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke, “Projeyi Türkiye’ye tanıtmak için de bir film çekeceğiz, bu film radyolarda ve televizyonlarda yayınlanacak. Eğer devletimizin de desteğini alabilirsek filmi kamu spotu desteği alarak yayınlayacağız” dedi.

Ahmet Eke, “6 ay boyunca her bir ay 4 farklı şehirde gezici eğitimler yapmayı planladık. Projenin yayılması için hem motosiklet tutkunu hem akademisyen olan ve motosikletle dünyayı gezmiş olan Gedik Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Gezgin Asil Özbay’ın desteğini istedik, kendisi bizi kırmadı. Ayrıca bir web sitesi uygulaması da başlattık; “motorcudostutrafik.com.tr” bu platformda bütün verileri, bilgileri ve bütün motorcu dostlarını birleştireceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.