‘Melek’ OPET istasyonunda doğdu

Ziver Petrol OPET istasyonu geçtiğimiz hafta bir bebeğin doğumuna ev sahipliği yaptı. Doğum sancısı başlayan ancak hastaneye yetişemeyen Lela Turan ve eşi Gürkan Turan, OPET istasyonuna girerek yardım istediler. Akaryakıt Satış Yetkilisi Melek Almak’ın yardımıyla doğum, istasyonda gerçekleşirken aile bebeğe de ‘Melek’ ismini verdi.  

İstanbul Sancaktepe’de bulunan Ziver Petrol OPET istasyonu, geçtiğimiz hafta bir bebeğin doğumuna şahit oldu.  Lela- Gürkan Turan çiftinin kızları Melek Linda’nın doğumu çiftin hastaneye yetişememesi nedeniyle OPET’te gerçekleşti. Doğum sancısı başlayan ancak hastaneye yetişemeyen Lela Turan ve eşi Gürkan Turan, OPET istasyonuna girerek yardım istediler. Akaryakıt Satış Yetkilisi Melek Almak’ın yardımıyla doğum istasyonda aracın içinde gerçekleşirken aile bebeğe de kızlarının dünyaya gelmesine destek olan Akaryakıt Satış Yetkilisi’nin ismini yani ‘Melek’ adını verdiler.  

5 GÜNLÜK MELEK ‘DOĞUM YERİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Doğumun ardından Turan ailesi kendilerine bu zorlu anda destek olan istasyon görevlilerine teşekkür etmek üzere Ziver Petrol’ü ziyaret ettiler. İstasyon sahibi ve çalışanlar tarafından sıcaklıkla karşılanan baba Gürkan Turan o günü şöyle anlattı:

“Doğum için sabah rutin kontrole devlet hastanesine gittik. Eşimin bu sırada ağrı ve sancıları vardı. Doğum için daha erken diyerek eve gönderdiler bizi… 3 saat sonra sancıların artmasıyla tekrar acile gittik. Bu kez de yatış vereceğiz bekleyeceksiniz ya da özele gidip sezaryen yaptırabilirsiniz dediler. Biz de özele gitmek  üzere yoldayken doğum başladı hemen sürekli müşterisi olduğum ve temizliğini çok iyi bildiğim OPET’e girdim. Başta Melek Hanım olmak üzere tüm istasyon çalışanları bana çok yardımcı oldular. Hava çok soğuktu. Melek Hanım doğumu yaptırdı, kordonunu kesti ve bebeği hırkasına sarıp içeri aldı. Kızım OPET’te doğdu yani… Ambulans çağırdık sonrasında hastaneye gittik. Yakınlarımız duyunca çok şaşırdı ama çok şükür, çok iyiyiz şimdi.”

Anne  Lela Turan ise “Bir mucize oldu burada diyebilirim. Melek’imiz burada OPET istasyonunda doğdu. Bize destek olan Melek Hanım’ın adını verdik kızımıza. OPET çalışanlarına yardımları için tekrar teşekkür ederim” dedi.

“KADIN GÜCÜ’NÜN BİR PARÇASI OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

Yaklaşık 2 yıldır OPET’te Kadın Gücü Projesi kapsamında Akaryakıt Satış Yetkilisi olarak görev yapan Melek Almak, Kadın Gücü Projesi’nin bir parçası olmaktan da gurur duyuyor. “Daha uzun süre burada çalışmak istiyorum. Akaryakıt istasyonunda bir kadın çalışır mı diyenlere de örnek oluyorum. Kadın Gücü Projesi çalışmaya ihtiyacı olan kadınlara değer katan bir proje. Ben de bir parçası olmaktan çok mutluyum.”

‘ÖMÜR BOYU BAĞIMIZ KOPMAYACAK’

Doğuma yardımcı olan Akaryakıt Satış Yetkilisi Melek Almak o anları şöyle anlattı: “Çalışırken hızla bir araç geldi ve çalışma arkadaşlarım bana seslenerek araca bakmamı istediler. Hemen araca doğru yöneldim ve Lela Hanım’ın durumunu görünce çok şaşırdım.  O an içimden geleni yaptım ve soğukkanlı olmaya çalıştım. Ben de bir anneyim sonuçta ve yardım etmem gerekliydi. Bebeğe zarar gelmeden sağlıkla doğmasına vesile olmak çok büyük bir mutluluk oldu benim için. Makasla kordonunu kestim ve hemen hırkama sararak üşümemesi için istasyon binasına aldım. Akabinde ambulansı aradık ve aileyle birlikte hastaneye gittim. İş çıkışı tekrar hastaneye giderek ziyaret ettim. Gözyaşlarımı tutamadım doğum anında çok heyecanlandım aslında. Şu an da bebeğimizi böyle sağlıkla görmek çok güzel. Bebeğe adımı vermeleri benim için ayrı bir mutluluk oldu. Ben de artık Melek Linda’nın bir teyzesiyim. Ömür boyu bağımız kopmayacak.

OPET’TE KADIN GÜCÜ İSTİHDAMI SAĞLAYAN BAYİ SAYISINDA YÜZDE 237 ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

OPET, Türkiye’de kadın istihdamının artırılmasına katkıda bulunma hedefiyle 2018’de başlattığı Kadın Gücü Projesi ile önemli bir değişime imza attı. “Mesleğin cinsiyeti yoktur” anlayışı ile erkeklere özgü meslek olarak algılanan akaryakıt satış yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri gibi pozisyonlarda kadınlara iş olanağı sunan OPET’te projenin başladığı günden bugüne istasyonlardaki kadın çalışan sayısının 3 bine yaklaştığı bildirildi.

Projenin başlangıcından bu yana istasyonlarında çalışan kadın oranında yüzde 74 artış kaydeden OPET, Türkiye’nin 74 ilinde kadın akaryakıt satış yetkilisi istihdam ettiğini açıkladı. OPET, pompa başında görev yapan kadın akaryakıt satış yetkilisi sayısını Kadın Gücü projesi ile 27’den 747’e yükselttiğini de aktardı. Kadın market satış yetkilisi ise 576’dan 1015’e ulaştı. OPET’te Kadın Gücü istihdamı sağlayan bayi sayısında ise yüzde 237 artış gerçekleşti. Öte yandan proje kapsamında çalışan kadınlar yüzde 73 oranındaki lise, lisans ve yüksek lisans mezunu. Kadın çalışanların vardiya amiri, istasyon müdürü gibi pozisyonlara yükselme şansının da oldukça yüksek olduğunun altı çiziliyor.