‘M Oil Madeni Yağlar olarak pazarın yaklaşık 3 katı büyüme gösterdik’

M Oil Madeni Yağlar Direktörü Kemal Pek Enerji Petrol Gaz’ın sorularını yanıtladı.

Binek araç, ticari araç, traktör, motosiklet motorlarına yönelik yağların yanı sıra, deniz yağları, endüstriyel yağlar ve gres yağların üretimini yapan M Oil’in Madeni Yağlar Direktörü Kemal Pek gazetemizin sorularını yanıtladı. Pek; “Ciddi bir başarı grafiği yakalayan büyüme hacmimizi 2022 yılında daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz. Distribütör kanalında güçlenerek ticari segmente yönelik güçlü pazarlama aktiviteleri planlıyoruz” dedi.

“OEM ONAYLI ÜRÜNLERIMIZ ILE SEKTÖRDE YER ALIYORUZ”

M Oil Madeni Yağlar hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

1996 yılından itibaren güvenli akaryakıt ve madeni yağların en önemli adreslerinden biriyiz. Yüzde 100 yerli markamız binek araç, ticari araç, traktör ve motosiklet motorlarına yönelik yağların yanı sıra deniz yağları, endüstriyel yağlar ve greslere kadar geniş bir alanda üretim gerçekleştiriyor. M Oil olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz madeni yağların tamamında uluslararası standart, spesifikasyon ve performans kriterlerinin gereklerine uygun şekilde onaylı katıklar kullanıyoruz. OEM onaylı ürünlerimiz ile sektörde yer alıyoruz.

“LT 71141 UZUN ÖMÜRLÜ VE YÜKSEK PERFORMANSLI OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞIDIR”

Automechanika İstanbul 2022 Fuarı’nda yeni ürünleriniz yer aldı mı?

Elbette. Son dönemde binek ve hafif ticari araç motor yağları grubunda, düşük emisyonlu çevreci ürünümüz M Oil Grado Ultra 0W-30, ağır ticari araç motor yağları grubunda, düşük emisyonlu çevreci ürünümüz M Oil BOA Nitro Max HD 10W-30 ve yeni nesil araç şanzımanları için uzun ömürlü sentetik otomatik şanzıman yağı olarak M Oil ATF LT 71141 ürünlerimizi ürün gamımıza ekledik. Bu ürünlerimiz Automechanika İstanbul 2022’de ziyaretçileriyle buluştu. ATF LT 71141 yüksek kaliteli sentetik baz yağların, sürtünmeyi, köpürmeyi, oksidasyonu, pas ve korozyonu önleyen yeni teknoloji katıklarla harmanlanmasıyla üretilmiştir. Özellikle LT 71141 performansının talep edildiği araçların otomatik şanzımanlarında kullanılan uzun ömürlü ve yüksek performanslı otomatik şanzıman yağıdır.

“YERLİ VE MİLLİ ÜRETİCİ KİMLİĞİMİZ İLE İHRACAT PAZARLARINDAKİ STRATEJİLERİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARDIK”

Automechanika İstanbul 2022 sizin için ne ifade ediyor? Fuara dair beklentileriniz ve öngörüleriniz neler?

Automechanika İstanbul 2022’de yeni ürünlerimizin tanıtımının yanı sıra yerli ve milli üretici kimliğimiz ile ihracat pazarlarındaki stratejilerimizi ön plana çıkardık. Otomotiv endüstrisinin geleceğine odaklanan bu fuar aracılığıyla mevcut müşterilerle ilişkilerimizi sürdürüp geliştirmeyi, yeni iş bağlantıları kurmayı ve pazardaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz.

“M OİL OLARAK YÜZDE 34’LÜK BİR ORANLA PAZARIN YAKLAŞIK ÜÇ KATI BÜYÜME GÖSTERDİK”

Markanızın madeni yağlar pazarındaki durumuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Ülkemizde 2021 yılında madeni yağ pazarındaki büyüme PETDER verilerine göre yüzde 10 oranındayken, M Oil olarak yüzde 34’lük bir oranla pazarın yaklaşık üç katı büyüme gösterdik. 2022 yılında da ilk çeyrekte pazarın yüzde 3 büyüme oranına karşılık yine yüzde 33 oranında büyüme başarısı yakaladık. Bu başarılı rakamlar ve güçlü büyüme oranları ile sahadan aldığımız geri bildirimler, müşterilerimizin ürünlerimizi beğenerek tercih ettiğinin önemli bir kanıtı. Ciddi bir başarı grafiği yakalayan büyüme hacmimizi 2022 yılında daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz. Distribütör kanalında güçlenerek ticari segmente yönelik güçlü pazarlama aktiviteleri planlıyoruz.

‘ENDÜSTRİYEL ÜRÜN SEGMENTİNİ DAHA DA BÜYÜTME PLANLARIMIZ VAR’

Ürün grupları ve ürün serileri hakkında bilgi verebilir misiniz?

M Oil’un geniş ürün yelpazesi binek araç motorları için Grado ürün ailesi, ticari araç motorları için BOA ürün ailesi, transmisyon ve şanzıman ürün grubu için ise Transmol ve ATF ürün ailesinden oluşuyor.  M Oil olarak ayrıca ciddi bir endüstriyel yağlar ürün gamına sahibiz ve satış volümümüz içerisinde yıllardır artan bir volüm performansına sahip. Endüstriyel ürün segmentini daha da büyütme ve daha çok özel endüstriyel ürün grupları ile destekleme planlarımız var. Bu segment için öncelikli yatırım projelerimiz mevcut. Bunlara ek olarak antifriz, AdBlue vb. tamamlayıcı ürünler de tabii ki ürün gamımızda yer alıyor.

Markanızın madeni yağlar pazarındaki durumuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Ülkemizde 2021 yılında madeni yağ pazarındaki büyüme PETDER verilerine göre yüzde 10 oranındayken, M Oil olarak yüzde 34’lük bir oranla pazarın yaklaşık üç katı büyüme gösterdik.

2022 yılında da ilk çeyrekte pazarın yüzde 3 büyüme oranına karşılık yine yüzde 33 oranında büyüme başarısı yakaladık. Bu başarılı rakamlar ve güçlü büyüme oranları ile sahadan aldığımız geri bildirimler, müşterilerimizin ürünlerimizi beğenerek tercih ettiğinin önemli bir kanıtı.

Ciddi bir başarı grafiği yakalayan büyüme hacmimizi 2022 yılında daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz. Distribütör kanalında güçlenerek ticari segmente yönelik güçlü pazarlama aktiviteleri planlıyoruz.