“Kuralına göre oynayan kazanır”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz 2020 yılına ilişkin değerlendirmelerini ve 2021 yılından beklentilerini gazetemize anlattı.

2020 Bütün dünya için hiç de kolay bir yıl olmadı. Ancak ben yıllara özel anlam yüklemeyi, “2020 bitsin, 2021 hemen başlasın dertler geride kalacak!” demeyi de doğru bulmuyorum. Sonuçta yaşadığımız her sıkıntıyı ve zorluğu takvimdeki yıllar ile değil, bize kattıkları ile değerlendirmek gerekiyor. “Biz bu süreçten ne öğrendik, neleri doğru yaptık, hangi konularda daha hızlı, daha iyi olabilirdik?” gibi kendimize sormamız gereken sorular var. Bu sorulara vereceğimiz yanıtlarla birlikte de hep ileriye bakmamız gerekiyor. Ben daima zorlukların peşinden kolaylıkların geleceğine inanırım. Her güçlüğün ardından başarının, her sıkıntının ardından rahatlığın geleceğine… En büyük zaferler de en bunalımlı dönemlerde kazanılmaz mı zaten? Sürekli yeise kapılanlar, sürekli telaşla, korkuyla karar alanlar ise hayatta da hizmet yarışında da başarısızlığa mahkumdur. Türkiye enerji sektöründe çalışmak, iş yapmak bir maratona benzer. Malum panikle maraton kazanılmaz. İyi planlama gerekir, şartlara, sürprizlere hazırlıklı olmak, tempoyu, rakiplerinizle mesafeyi doğru ayarlamanız gerekir. Aksi halde yarışta ya geride kalır ya da diskalifiye olursunuz.

DOĞAL GAZ KEŞFİ TİCARET MERKEZİ OLMA YOLUNDA OLAĞANÜSTÜ BİR GELİŞMEYDİ

Pandemi sürecinden elbette enerji sektörümüz de etkilendi. Ancak son tahlilde baktığımızda Cumhuriyet tarihimizin en güzel haberlerinden birini de 2020’de aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfi; Türkiye’nin hem kendi tüketimi için hem de “doğal gaz ticaret merkezi” olma hedefi yolunda olağanüstü bir gelişmeydi. Hamdolsun biz EPDK olarak bu gelişmeye de hazırlıksız yakalanmadık. Çalışmalarında sona yaklaştığımız Vadeli Doğal Gaz Piyasası 2021 yılının Ekim ayında hayata geçecek. Doğal gaz borsamızda fiziksel teslimatlı vadeli ürünleri devreye alarak piyasanın likiditesini ve derinliğini arttıracağız. Spot boru gazı ticaretine dair düzenlememiz sayesinde Malkoçlar’da talep toplamaya başladık.  Yine sınır ötesi doğal gaz ticareti ve ihracat imkânlarının geliştirilmesi yönünde adımlarımızı sürdüreceğiz. Bütün bunlar hem kendi tüketicimizi memnun edecek haberler vermemizi sağlayacak hem de ticaret merkezi olma hedefimize bizi adım adım yaklaştıracak.

2021 yılı sadece doğal gazda değil elektrikte de çok hareketli geçecek inşallah. Çünkü biz bunun işaretlerini 2020’de gördük. Pandemi koşullarında bile elektrikte kurulu gücümüze 3 bin 500 MW’ın üzerinde bir ilave oldu. Bir önceki yıla kıyasla 1.500 MW daha fazla. Kasım ayında rüzgardan elektrik üretiminde üst üste rekorlara tanık olduk. 2020 yılına hep olumsuz bakanların bu gelişmeleri de değerlendirmesi; pozitif gelişmeleri, sağlanan başarıları ve kazanımları da göz ardı etmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Ben 2021 yılında Vadeli Elektrik Piyasamızın da sektörümüze damga vurmasını bekliyorum. Burada hem piyasa katılımcılarının fiyat riskinden korunması ile geleceğe yönelik fiyat beklentilerini görme imkânı olacak hem de spot piyasalar birbirini tamamlar bir yapıya kavuşacak. Ayrıca Haziran ayında devreye girecek Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi ile de tüketicilerimizin kullandığı elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği sertifikayla garanti edilirken, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten yatırımcılarımız için de yeni bir ürün ve gelir kalemi oluşturulacak. Ve elbette 2021 yılıyla birlikte elektrik dağıtımında yeni bir tarife dönemine başlıyoruz. Bu dönemde verimliliği ve kaliteyi artırmak temel hedefimiz olacak. Kaliteden taviz vermeyen, bu konuda kendini sürekli geliştiren ve yenileyen, en nihayetinde de tüketicimizi mutlu eden şirketler kazanacak. Aksi yola girenler ise kaybedecek. 

AVRUPA’NIN EN KALİTELİ AKARYAKITI ÜLKEMİZDE SATILIYOR

Son olarak belirtmek isterim ki inşallah 2021 yılında da petrol ve LPG’de dünyanın önemli pazarlarından biri olmayı sürdüreceğiz. Bu iki piyasamızda hamdolsun sistem, tabir-i caizse tıkır tıkır işliyor. En son Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi (AKİS) kapsamında yapılan çalışmalara baktığımızda ülke genelinde sunulan akaryakıtın yüzde 99,7’sinin standartlara uygun olduğu, benzin de ise bu oranın yüzde 100’e ulaştığı tespit edildi. Yani bugün Avrupa’nın en kaliteli akaryakıtı ülkemizde satılıyor. Türkiye yıllık 40 milyon tonluk bir ham petrol işleme kapasitesiyle birlikte rafinaj konusunda önemli bir merkez haline gelmiş durumda, 13 bini aşan lisans vermişiz petrol sektöründe. Otogaz kullanımında; araç ve istasyon sayısında dünyanın zirvesindeyiz. Mevzuatımıza gereken saygıyı gösteren ve oyunu kurallarına göre oynayan, daha fazla müşteri memnuniyeti için, daha kaliteli hizmet sağlamak için çalışan, rekabete giren, yatırım yapan bütün piyasa oyuncuları kazanıyor, kazanmaya da devam edecek.

Bu arada EPDK’nın kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlayacağımız için 2021 bizim için çok daha anlamlı bir yıl olacak. Geriye dönüp baktığımızda, sektörümüzün 20 yılda nereden nereye geldiğini, nasıl bir örnek gelişim gösterdiğini görüyor, sağlanan bu gelişme ve başarıda büyük pay sahibi olan EPDK’nın bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Elbirliği ile sektörümüzün gücüne güç, enerjisine enerji katmaya devam edeceğiz. Bu 20 yıllık süreçte EPDK’da görev yapan çok değerli başkanlarımıza, kurul üyelerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederken, 2020 yılında kaybettiğimiz eski Kurul Üyemiz Osman Sevaioğlu Hocamızı da rahmetle anıyorum.