JetBlue’dan ihracat hamlesi

JetBlue bu yıl Dubai’de gerçekleştirilen Automechanica 2019 Fuarı’na katıldı. Fuar deneyimlerini gazetemize anlatan JetBlue Genel Müdürü Kenan Emekci; “Fuarda Adblue’nun önemini bir kez daha anlattık ve gördük ki dünyada da bu ürüne fazlasıyla talep var” dedi.

Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanica 2019 bu yıl Dubai’de gerçekleştirildi. Fuara uluslararası alanda hizmet veren birçok firmanın yanı sıra Türkiye’den de JetBlue katılım gösterdi. Automechanica 2019 Fuarı’na katılan JetBlue’nun fuar deneyimlerini ve beklentilerini şirketin Genel Müdürü Kenan Emekci’den dinledik.

“İHRACAT ANLAMINDA GÜZEL ADIMLAR ATTIK”

Emekci sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Türkiye’nin en büyük önceliği ihracat yapabilmek. Biz de bu anlamda güzel adımlar attık. Zaten fuara katılmaktaki amacımız ihracattı. Bu anlamda da beklentilerimizin üstünde bir geri dönüş aldık.  İlk distribitörlüğümüzü de Hint Okyanusu’ndaki Moritanya ile yaptık. Buna benzer görüşmeler yaptığımız distribitörlük ve bayilik pozisyonunda hali hazırda yaklaşık 15 tane firma var. Hatta Lübnan ve Ürdün’de bir akaryakıt dağıtım şirketi, şu an bizim Aytemiz’le uyguladığımız ve Petrol Ofisi’yle de denemelerini yaptığımız Adblue dağıtım formatını ülkelerinde uygulamamızı talep ettiler.”

‘FUARLAR HEDEF MÜŞTERİLERİMİZE ULAŞMAMIZ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ’

JetBlue Genel Müdürü Kenan Emekci; “Automechanica fuarı her yıl dünyanın en önemli, stratejik şehirlerinde gerçekleştiriliyor. Hatta birkaç ay önce bir ayağı İstanbul’da gerçekleştirildi. Fuara ülke olarak da fazlasıyla destek verdik. Türkiye’nin fuarın tüm yaka kartlarına sponsor olmasının yanında, ülkemize özel bir reklam alanı oluşturulmuştu. Fuar alanın neredeyse yüzde 50’sini Türkiye kullanıyordu diyebiliriz. Türkiye’den de Adblue alanında bu denli büyük, uluslararası fuarlara katılmış nadir firmalardan biriyiz. Bu fuarlar bizim hedef müşterilerimize ulaşmamız açısından son derece önemli. Keza tek tek gidip görüşme fırsatı bulamayacağımız tüm firmalarla, böyle fuarlar sayesinde bir araya gelip, network yapma şansı yakalıyoruz. Bundan sonra da dünyanın her yerinde alanımızı temsil edeceğimiz bu tür fuarlara katılım sağlayacağız. Amacımız dış ticaretse dünyada rekabet edebileceğimiz firmaların bulunduğu tüm fuarlara katılmalıyız. Ürününe güvenen ve dünyaya pazarlamak isteyen tüm Türk firmaların ülkemize katma değer sağlamak amacıyla bu alanlarda bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘ADBLUE PAZARINDA TÜRKİYE’NİN ÇOK AVANTAJLI OLDUĞUNA İNANIYORUM’

Türkiye’de kaliteli Adblue üreten çok fazla firma olmadığını vurgulayan Kenan Emekci; “Biz bu anlamda iddialıyız ve bu açığın dünyada da çok fazla olduğunu gördük. Türkiye’de Adblue üretiminin yüzde 70’inin merdiven altı olarak yapılmasının dünyada da aynı şekilde olduğunu gözlemledik. Doğal olarak dünya Adblue pazarında Türkiye’nin çok avantajlı olduğuna inanıyorum. Dünya üzerinde gerçek anlamda otomotiv sınıfı Adblue üreten 5-6 firma var. Gelişime açık ve rekabet edilecek bir alan Adblue” dedi.

‘İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALIRSAK ÜLKEMİZE CİDDİ BİR KATMA DEĞER YARATACAĞIZ’

Kenan Emekci; “Bundan sonraki yeni vizyonumuz; dünyaya Adblue’nun önemini iyice anlatmak. ‘Blue Analysis’ çantamızı da bu anlamda piyasaya sunduk. İlk başlarda istediğimiz bir geri dönüş alamadık. Lakin yakın zamanda satışlarımıza başladık ve geri dönüşlerden çok mutluyuz. Bu fikrin yurt dışında da çok ilgi göreceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla ihracatını yapmak için adımlar atmaya başladık. Eğer istediğimiz sonucu alırsak ülkemize de çok ciddi bir katma değer yaratmış olacağız. Gelecek ay Makedonya’da, ham maddesini Türkiye’den götürmeyi planladığımız bir fabrika açılışı gerçekleştireceğiz. O bölgedeki üretici ve kullanıcılara tedarik sağlayacağız. Fabrikayı açacağımız bölgede akaryakıt dağıtım şirketi olarak ciddi istasyon ağına sahip bir Türk firmasıyla da güzel bir iş ortaklığımız olacak” ifadelerini kullandı.