‘Güçlü bayi, güçlü şirketi yaratır’

Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Kadooğlu gazetemize verdiği röportajda Kadoil’in büyüme politikasını ve gelecek hedeflerini anlattı.

Kadooğlu Holding’in akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren markası Kadoil’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Kadooğlu ile Kadoil’in büyüme stratejilerini, bayi ilişkilerini ve akaryakıt sektörünü konuştuk. Gazetimizin sorularını yanıtlayan Kadooğlu, “Bizim için üç şey çok önemli; karşılıklı güven, samimiyet ve şeffaflık. Bayi bizim müşterimiz değil, bayilerimiz bizim stratejik iş ortağımız. Güçlü bayi, güçlü şirketi yaratır” diye konuştu.

“KARŞILIKLI GÜVEN, SAMİMİYET VE ŞEFFAFLIK”

2018’in ilk yarısı şirketiniz açısından nasıl geçti? Yılın kalan yarısı için hedefleriniz neler?

Genel olarak baktığımızda, son iki yıldır gerek ülkemiz gerekse sektörümüz zor süreçlerden geçiyor. En son yaşadığımız seçimle beraber istikrarın devamı ile daha iyi olacağımıza inancımız tam. 2018’den sonra büyük bir ivme kazanacağımızı ve yatırımların artacağını düşünüyorum. Ülke olarak büyük bir potansiyelimiz var, genç bir nüfusa sahibiz ve bunu elimizden geldiğince en verimli şekilde kullanmalıyız. Hem ülkemize hem de ülke potansiyeline son derece güveniyoruz.

Kadoil açısından değerlendirirsek; Biz daha 12 yıllık genç bir markayız. Şu an LPG bayilerimiz dahil 550’ye yakın bayimizle sektörde 10’uncu sıradaki yerimizi pekiştirmiş durumdayız. Son birkaç yılda önemli bir ivme kazandık. Son yıllarda çalıştığımız bayilerin de kalitesini arttırdık ve bunun da çok büyük faydasını gördük. Hedefimiz sadece bayi sayısını arttırmak değil, burada baktığımız ilk ve en önemli kriter doğru kişi ile yola çıkmak. Amacımız bizimle aynı yolda yürüyebilecek, ticari itibara sahip, gelişime açık, müşteri memnuniyetine önem veren ve üstün hizmet anlayışından ödün vermeyen bayileri ailemize katmak. Bunu gerçekleştirirken de, uzun vadeli birlikteliğin oluşabilmesi için karşılıklı güven, samimiyet ve şeffaflıkla yolumuza devam ediyoruz. Böyle olunca yapmış olduğunuz işten keyif alıyorsunuz.

Dolayısıyla biz bayilik sistemine ve bu yolla büyümeye çok inanıyoruz. Firmamıza ait 30 civarında mülk istasyonumuz var ama bunların büyük bölümünün işletmesini güvendiğimiz bayilerimiz aracılığıyla yapıyoruz.

Ekonomideki dalgalanmalara rağmen Kadoil olarak bu sene hem bayi sayımızda, hem de satış hedeflerimizde ön görümüzün üstündeyiz. 2018’de istasyon sayımızı ve pazar payımızı arttırırken aynı zamanda tüketici nezdinde Kadoil’i tercih edilen markalar arasında üst sıralara taşımayı başardık. 2019 ve 2020’de de büyüme hedeflerimizin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Rakiplerimizden en büyük farkımız ise kurumsallığı esnaflık ile uyum için de harmanlamış olmamızdır. Hem esnaf kültürünün hızlı çözüm odaklı anlayışından vazgeçmiyoruz hem de iş akışının profesyonellikle ilerlediği kurumsallığı muhafaza ediyoruz.

“FARK YARATACAK GİRİŞİMLERDE BULUNUYORUZ”

Bayi memnuniyeti için neler yapıyorsunuz? Bayilerinizle ilişkileriniz nasıl?

Daha önce de belirtt iğim gibi bizim için 3 şey çok önemli; karşılıklı güven, samimiyet ve şeffaflık. Bu misyonla yola çıktığımız için bayilerimiz ile uzun soluklu, karşılıklı memnuniyetin olduğu ilişkiler kurabiliyoruz. Çünkü onlar bizim müşterimiz değil, stratejik ortaklarımız, paydaşlarımız. Onların ticari gücü ve memnuniyeti bizi ileriye taşıyacak en önemli unsurlar arasında yer alıyor.  Bu güçlü şirket yapısını ancak güçlü bayiler ile devam ettirebileceğimizi biliyoruz.

Marka anlaşmalarımız ve iş birliklerimizde her zaman bayilerimize fayda sağlayacak projeler üretmeye çalışıyoruz. Çünkü ancak bayi kazanırsa ve bayi mutlu olursa şirketin sağlıklı büyüyebileceğine inanıyoruz. Bayilerimizin, Kadooğlu Holding’in güçlü finansal yapısından yararlanabileceği imkanlar yaratıyoruz. İstasyon verimliliğini arttırmak için yan gelir olabilecek projeler üzerinde çalışıyor, müşteri memnuniyeti sağlayan son teknoloji imkanlarından yararlanıyoruz. Ayrıca bunlara ek olarak geçtiğimiz yıl yüksek performans sağlayan yeni nesil katkılı ürünümüz Ecomax, son teknoloji ile geliştirilmiş taşıt tanıma sistemimiz Kadomatik ve madeni yağ markamız Kadoil Oil Master ile pazarda endüstriyel anlamda fark yaratacak girişimlerde bulunuyoruz.

“LPG SEKTÖRÜNDE İLK 15 ŞİRKET ARASINA GİRDİK”

Kadogaz ve madeni yağ faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Bu alanlarda büyümeyi ve yeni yatırımlar yapmayı düşünüyor musunuz?

Biz Kadogaz’ı 2016’nın sonunda kurduk. Bu açıdan çok genç bir firma diyebiliriz. Bu kısa sürede 150 bayiye ulaştık ve LPG sektöründe ilk 15 şirket arasına girdik. Bu da bayilerimizle olan karşılıklı güvenden kaynaklanıyor. LPG konusunda yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek ve yıl sonuna kadar 200’e yakın bayimizde Kadogaz markası ile hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Bunlara ek olarak, Hatay Dörtyol’da 16 bin 300 metrekarelik bir alanda deniz bağlantısı olan LPG dolum tesisi yapmak için çalışmalara başladık. 2019’un sonunda 15 bin tonluk yatırım tesisi inşa planlarına başlamış bulunmaktayız. Bu da yaklaşık 10-15 milyon dolarlık büyük bir yatırım olacak. Bu yatırım sayesinde yurt dışından ithalat yaparak bayilerimize daha avantajlı imkanlar sunabileceğiz. Ayrıca Gaziantep’te bulunan LPG depolama tesisimizin de yatırımını tamamladık.

Madeni yağ konusunda bu yıl bizi memnun edici bir satış grafiği yakaladık. Her sene gerçekleştirdiğimiz kampanyaların, yurt dışı seyahatlerinin ve satış promosyonlarının bu başarıdaki önemli katkısını gördük. Yakın zamanda gerçekleştireceğimiz yurtdışı gezimize ilgi şimdiden çok fazla, bu da bizi çok mutlu ediyor. Bayiler bu seyahatlerde birbirleri ile kaynaşma şansı yakalıyor ve ortak projeler için bir adım atmış oluyor. Ne kadar güzel ve büyük bir ailenin üyesi olduklarını bu seyahatler sayesinde deneyimleyebiliyorlar.

Kadomatik uygulaması ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kadomatik’e geçtiğimiz yıl resmi olarak başladık ve karşılıklı memnuniyete dayanan anlaşmalar yaptık. Bu sene sonuna kadar 100 istasyonumuzda denedik ve buradan çıkan sonuçlar doğrultusunda güncellemelerimizi yaptık. Şu an fiilen satışlarımız çok iyi gidiyor. Bayilerimiz de gidişattan memnun. Bayilerimizin desteğiyle bölgesel anlamda da büyüyoruz ve yelpazeyi genişlettikçe umuyoruz ki kurumsallığın avantaj olabilecek her aşamasını hayata geçireceğiz.

‘EPDK’NIN KURULMASIYLA SEKTÖRÜMÜZDE ÇOK CİDDİ BİR DİSİPLİN OLUŞTU’

Bir yatırımcı olarak düzenleyici kurumlardan ya da kamu otoritesinden beklentileriniz neler?

EPDK’nın kurulmasıyla beraber sektörümüzde çok ciddi bir disiplin oluştu. EPDK, sektörümüzle beraber hareket eden ve her türlü soruna ortak dil oluşturan bir kuruluş ve bu anlamda varlığı çok kıymetli. Ulusal marker, otomasyon sistemleri ve yazar kasalar ile ilgili birçok alanda ciddi atılımlar yapıldı. 365 gün 24 saat hizmet veren, rekabetin yoğun olduğu bir sektörde çalışıyoruz. Sektörümüzün adı büyük ama getirileri düşünüldüğü kadar avantajlı değil. Bu sektörde kalıcı olmak için güçlü bir sermayeye ihtiyacınız var. Dolayısıyla bizim resmi kurumlardan beklentimiz; sektörün içinde bulunduğu zorlu durumu değerlendirip birlik ve bütünlük içinde karlılığı gözetmesidir. Onun dışında zaten gereken her şeyi yapıyorlar. Biz şu an ki işleyişten ve kurumun sektöre göstermiş olduğu ilgiden gayet memnunuz.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJELERE İMZA ATIYORUZ’

2019 için reklam ve pazarlama hedefleriniz nedir?

Marka bilinirliğimizi arttırmaya yönelik çalışmalarımız hedef kitlemizle birebir örtüşen projelerle devam ediyor. Futbol; bizim ulaşmak istediğimiz kitleye doğru mesajı sunabileceğimiz eşsiz bir alan. Farklı yaş, segment ve kültürde olan kişiler konu futbol olduğunda; birlik olup, aynı paydada buluşabiliyorlar. Futbolun birleştiriciliğin çok inanıyoruz, işte bu nedenle pazarlama bütçelerimizin büyük bölümünü bu kalem oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yeni sezonda da forma sponsorluklarımız ve spor mecralarındaki marka görünürlüğümüz devam edecek. Önümüzdeki yıllarda da reklam çalışmalarımız hız kazanarak devam edecek.

Müşteri memnuniyeti standartlarımızı yükseltmeye yönelik çalışmalarımız gizli müşteri uygulamaları ile devam ediyor. Biliyorsunuz günümüzde müşteri deneyimi o ürüne sahip olmaktan daha büyük bir motivasyon kaynağı. Dolayısı ile istasyonlarımızda sunduğumuz hizmetin, müşteri beklentilerinin üzerinde olması gerekiyor. Bizim de bu bakış açısı ile misyonumuz mevcut müşterimizi korurken, müşteri sadakati ile yeni müşteriler kazanmaya yönelik oluyor.

‘TÜKETİCİLERİMİZE KALİTELİ HİZMET SUNUYORUZ’

2018’de istasyon sayısı ve pazar paylarını arttırırken aynı zamanda tüketici nezdinde Kadoil’i tercih edilen markalar arasında üst sıralara taşımayı başardıklarını söyleyen Kadoil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Kadooğlu, “Tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmak için akaryakıt sektöründeki tüm gelişmeleri takip ederek müşteri ve bayilerimize katkı sağlayacak teknolojik proje ve ürünler geliştirdik. Gelişen yeni teknoloji ve değişen sektör ihtiyaçlarını sunduğu bütün hizmet alanlarında ön planda tutan Kadoil, şirket filolarına yönelik son teknoloji ile geliştirilmiş taşıt tanıma sistemi Kadomatik’i tüketicilerin hizmetine sundu. Öte yandan, müşterilerimizin beklentilerini çok yakından takip ederek onlara yüksek teknolojili ve en iyi akaryakıtları sunarak layık olmak istiyoruz. Tasarrufta yüksek performans sağlayan yeni nesil katkılı ürünümüz EcoMax Euro Dizel’i tüketicilerle buluşturduk. Madeni yağ markamız Kadoil Oil Master ile de madeni yağ sektöründe müşterilerimize hizmet veriyoruz. Kadoil Oil Master ile madeni yağ sektöründe hızlı bir büyüme gerçekleştirdik. Kadoil Oil Master, tüm istasyonlarımızda müşterilerimizle buluşuyor. Öte yandan, Kadoil AdBlue ürünümüz ve donanımlı araç yıkama hizmetlerimizle de tüketicilerimize kaliteli hizmet sunuyoruz” diye konuştu.