EnerjiKıbrıs’ın ilk sayısı çıktı

Başta Kuzey Kıbrıs olmak üzere bölgenin enerji konusunda nabzını tutacak EnerjiKıbrıs gazetesinin ilk sayısı çıktı.

Balkan Gazetecilik’in yeni yayını EnerjiKıbrıs gazetesinin ilk sayısı çıktı. Grubun basılı alandaki dördüncü yayını olan EnerjiKıbrıs’ın ilk sayısında petrol, doğal gaz, elektrik, yenilenebilir enerji alanlarında birbirinden özel haber, röportaj, analiz ve makaleler yer alıyor.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un EnerjiKıbrıs’a özel açıklamaları, gazetenin ilk sayısında “Hedef Keşif” manşetiyle ilk sayfadan okuyuculara aktarıldı. Mustafa Karahan, Sohbet Karbuz, Görkem Çelik, Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, Dr. Av. Özge Bengüsu ve Yusuf Avcıoğlu gibi birbirinden değerli isimler de gazetenin ilk sayısı için birer makale kaleme aldı.

Başta Kuzey Kıbrıs olmak üzere bölgenin enerji konusunda nabzını tutacak EnerjiKıbrıs’ın dijital içeriğine www.petroturk.com’dan ulaşılabilecek.

HEDEF KEŞİF

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Enerji Kıbrıs’a yaptığı özel açıklamalarda Doğu Akdeniz’de devam eden sondaj faaliyetleri, Türkiye ve KKTC arasında planlanan enterkoneksiyon bağlantısı, planlanan altyapı yatırımları ve projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Taçoy, “Hedefimiz en kısa sürede olası rezervlerin keşfi ve Türk dünyasının kullanımına sunulmasıdır” dedi.

SONDAJ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ana vatan Türkiye’nin çıkmış olduğu bu yolda Kıbrıs Türk halkının da haklarını savunacak şekilde yapmış oldukları sondajın hayırlara vesile olacağına inancımız tamdır. Yavuz ve Fatih gemileri Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam etmektedirler. Ayrıca Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz de mavi vatanda yoğun mesailerini sürdürmektedirler. Hedefimiz en kısa sürede olası rezervlerin keşfi ve Türk dünyasının kullanımına sunulmasıdır.

ENTERKONNEKTE BAĞLANTI ÖNEMLİ

Ülke olarak elektrikte teknik açıdan sorunların tamamen çözümü için çok daha büyük bir şebekeye bağlantı ihtiyacı ortadadır. Bu tür bir bağlantı da sadece KKTC için değil tüm Kıbrıs adası için gerek teknik gerek çevresel gerekse ekonomik açıdan daha doğru bir çözümdür. Dolayısı ile adamıza en yakın kara parçası olan ve 100 GW’a yakın kurulu gücü bulunan ve de Avrupa Enterkonnekte şebekesine dahil olan Türkiye ile Kıbrıs adası arasında denizaltından yapılacak enterkonnekte bağlantı çok önemli bir adımdır.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ