enerji

Daha güçlü çıkacağız!..

‘Enerji piyasası her zaman devletinin ve milletinin yanında olmuştur’ demiştik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat başlattığı ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına enerji piyasasının STK’larından şirketlerine ve çalışanlarına kadar verdiği destek bir kez daha bu sözümüzün ne kadar doğru olduğunun kanıtı.

Evet, enerji piyasası, dünyanın geçirdiği bu zor süreci ülkesinin en az hasarla atlatması için tüm bileşenleri ile elini değil, vücudunu taşın altına yine koydu ve koymaya da devam ediyor. Geçen yazımızda belirtmiştim en az sağlık çalışanları kadar bir alkışı da bizim sektörümüz hak ediyor. Ön saha personeli, market görevlisi, istasyon müdürleri ve tabi personeli, müşterilerine örnek olsun diye tüm tedbirlerini alarak işyerlerini açan bayi dostlarımız… Hepsi yürekten kocaman bir alkışı hak ediyor… Sonuna kadar…

Ve tabi Hükümetimiz. Biz sektör olarak devletimizin yanındayız da devletimiz sektörümüzün yanında değil mi? Elbette yanında.

Bakanımız Berat Albayrak, Bakanımız Fatih Dönmez ve EPDK Başkanımız Mustafa Yılmaz…

Sektörün tüm dinamiklerine hakim bu üçlü, inanın sektörümüz için hele bu dönemde önemli bir şanstır.

Yaşanmakta olan sorun küresel bir sorundur. Hükümetimiz gecesini gündüzüne katarak elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışmaktadır. Satışlar düştü, sabit giderler aynen duruyor, hele bir de kira ödeyen bayilerin durumu her geçen gün zorlaşıyor. Hepsi doğru maalesef ama bir şeyi gözden kaçırmayalım; yaşamakta olduğumuz günler, tarihe tanıklık ettiğimiz müthiş sıra dışı günlerdir. Ve sorun bütün dünyayı ilgilendiren global bir sorundur.

Bizlerin bugünlerde de devletin sektörümüzün arkasında duracağına ve elinden gelen tüm desteği vereceğine inancımız tamdır.

Bugün için herkesin tek ajandası; salgının minimum hasarla hızla atlatılması. Şu an için ülkemizin en büyük ihtiyacı bu süreci geçmek. Enerji piyasasında faaliyette olan şirketlerin kardeş şirketleriyle Türkiye’nin en kilit sektörlerinde faaliyette olduğunu unutmamamız gerekir. İnşaat, sağlık, turizm ve otomotiv başta olmak üzere Türkiye’nin amiral gemisi olan şirketlerin hemen hemen hepsi enerji şirketidir aynı zamanda.

Şunun altını çizmekte fayda var. Bu süreçten hem ülke hem de sektör olarak eskisinden çok daha güçlü çıkacağız. Yeter ki birlik olalım, yeter ki birbirimize destek olalım…