‘Büyüme stratejilerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz’

Enerji Petrol Gaz’a özel açıklamalar yapan BP Türkiye Akaryakıt Bayi Satış Müdürü Ersin Akmanoğlu, “2019 yılına, hedeflerimizin üzerinde büyüyerek 731 bayimiz ile güçlü bir şekilde giriş yaptık. BP Türkiye olarak son 4 yıldır planlı bir şekilde uyguladığımız büyüme stratejilerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz ve bu kapsamda bayi istasyon ağımızı da büyütüyoruz” dedi.

BP Türkiye Akaryakıt Bayi Satış Müdürü Ersin Akmanoğlu, gazetemizin sorularını yanıtladı. BP’nin 2019 yılı stratejilerini anlatan Akmanoğlu, “Bayilerimiz ile birlikte geçtiğimiz yılı satış hedeflerimizi aşarak kapattık ve müşterilerimizin memnuniyetini yakaladık. Organik büyüme yoluyla hem mevcut istasyonlarımızın kontratlarını korumaya devam ediyor hem de yeni istasyonları markamıza katıyoruz. Önceliğimiz birlikte çalıştığımız bayilerimiz ve büyüme olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Akmanoğlu ayrıca BP Türkiye’nin yeni yatırım planları doğrultusunda, farklı bir dizayn ile uygulamaya başladıkları yeni konsept marketlerinin müşterilerin memnuniyetini artırabilmek için sunacakları önemli bir yenilik olacağını duyurdu.

“Global akaryakıt sektöründe Türkiye’nin konumu çok önemli”

2018 yılı bayi satışları anlamında BP Türkiye için nasıl geçti? 2019 yılı stratejileriniz ve hedefleriniz neler?

692 bayimiz ile 2018 yılına hızlı bir giriş yaptık ve yılın sonlarına doğru ekonomide meydana gelen dalgalanmaların etkilerini her sektörde olduğu gibi bizler de yaşadık. Yaşanan değişimlere rağmen, 2019 yılına hedeflerimizin üzerinde büyüyerek 731 bayimiz ile güçlü bir şekilde giriş yaptığımızı söyleyebilirim. BP olarak son 4 yıldır planlı bir şekilde uyguladığımız büyüme stratejilerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz ve bu kapsamda bayi istasyon ağımızı da büyütüyoruz. Bayilerimiz ile birlikte geçtiğimiz yılı satış hedeflerimizi aşarak kapattık ve müşterilerimizin memnuniyetini yakaladık.

Global akaryakıt sektörüne baktığımız zaman Türkiye’nin konumu çok önemli. Türkiye’deki akaryakıt sektörü rakamlarına baktığımızda, 100’e yakın dağıtım şirketi ve 13 bin toplam bayi ile Türkiye’nin, Avrupa’nın Almanya ve İtalya’dan sonra en büyük üçüncü bayi ağına sahip olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda BP’nin 2019 yılındaki hedeflerine iş modellememiz açısından bakıldığında, bayi ve istasyonlarımızı sürekli geliştirecek projeler ile birlikte büyümeye odaklanacağını • söyleyebilirim.

Organik büyüme yoluyla hem mevcut istasyonlarımızın kontratlarını korumaya devam ediyor hem de yeni istasyonları markamıza katıyoruz. Bugün itibarı ile 730’un üzerinde istasyona ulaştık. 2019 yılı içerisinde, bir önceki yıla göre istasyon ağımıza en az 42 yeni istasyon daha eklemeyi planlıyoruz.

“Sürekli kendimizi yenilemeye özen gösteriyoruz”

Bir bayi adayı ya da rakip bir şirketin bayisi neden BP’yi tercih etmeli?

Türkiye’de faaliyet gösteren en köklü enerji firmalarından biri olarak, bir asrı aşkın süredir akaryakıt, dağıtım, pazarlama, rafinaj, madeni yağlar, havacılık yakıtları ve BTC/TANAP Boru hattı alanındaki girişimlerimiz ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz. 1912 yılında başlayan faaliyetlerimizi; Türk ekonomisine ve enerji sektörüne gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız, sektöre örnek teşkil eden üstün ürünlerimiz, hizmet ve emniyet standartlarımız, topluma katkı sağlamayı ve çevreyi korumayı amaçlayan projelerimizle sürdürüyoruz.

Bayilerimizin ve istasyon personelimizin motivasyonunu artırmak ve hizmet standartlarımızı sürdürülebilir biçimde yüksek tutmak amacıyla sürekli kendimizi yenilemeye özen gösteriyoruz. Bayilerimizi hayata geçirdiğimiz yeniliklerle ilgili sürekli bilgilendiriyoruz ve onların bu alandaki gelişimlerine sürekli destek olmaya çalışıyoruz.

Müşteri memnuniyeti ve sadakatinin en üst seviyeye çıkması sağlanırken, tüm istasyonlarımızın toplam kalitesi, istasyon satışları ve kârlılığını yüksek seviyede tutacak çalışmalarımız bulunuyor. İstasyonlarımızın genel görünümünü, düzen ve temizliğini standart bir kalitede sunuyoruz. Hepsinden önemlisi de emniyet, sağlık ve çevre koşulları gibi bizim için çok önemli olan ilkelerimizi, eksiksiz bir şekilde yerine getirip güvenli bir çalışma ortamı oluşturuyoruz. Tabii personelimizin motivasyonunun artırılması ve iş yükü ve zaman kaybını da en aza indirerek bayilerimize rahat, kolay ve hızlı çalışılabilen bir çalışma ortamı sunmayı başarıyoruz.

BP Türkiye olarak insan hayatına çok önem veriyoruz. Bu durumdan bayilerimizin de farkında olduklarını düşünüyorum. Şu an iş birliği içerisinde çalıştığımız tüm bayiler ile karşılıklı memnuniyet içerisinde ilerliyoruz. Bunu kendileriyle görüşmeler yaptığımızda onlardan da duyuyoruz; bize çok iyi bir iş ortağı olduğumuzu ve günlük destekte de çok etkili bir ekip olduğumuzu belirtiyorlar. Bu geri dönüşler bizim için çok değerli.

“Akaryakıt kalitesi kendimize en güvendiğimiz noktaların başında”

Oldukça yoğun bir rekabetin olduğu akaryakıt sektöründe, rekabette öne çıkmak için BP Türkiye’nin hangi özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyorsunuz? Kısacası tüketici sizce neden BP’yi tercih etmeli?

Dünyanın önde gelen akaryakıt tedarikçilerinden bir tanesi BP olarak, üstün Ar-Ge gücümüz ile global pazarların yanı sıra Türkiye’de de yüksek kaliteli akaryakıt tedarik ağına sahibiz. Bu sayede müşterilerimizin bizi tercih etmelerine uygun bir zemin hazırlıyoruz. 100 yılı aşkın geçmişimizde olduğu gibi global Ar-Ge gücümüz sayesinde araçlar için en yüksek performansı sunmaya odaklanan, optimum tüketim verisi sunan ürünlerimizle Türkiye pazarında yer almaya devam ediyoruz. İlerleyen dönemde de Avrupa’da kendisini kanıtlamış yüksek kaliteli ürünlerimizle Türkiye piyasasında olmaya devam edeceğiz. Kendimize en güvendiğimiz noktaların başında gelen akaryakıt kalitesinin yanı sıra sektörde kendimizi farklılaştırmaya da devam ediyoruz. Yüksek kaliteli hizmetimizi korurken BP istasyonlarımızı müşterilerimizin keyifli bir mola verebilecekleri alanlar haline getirmek ve avantajlar sunmak için çalışıyoruz.  İstasyonlarımızı, müşterilerimizin enerji tazeleyebilecekleri noktalar olarak konumlarken, müşterilerimize özel geliştirilen sadakat programlarımız ile de en iyi hizmeti en doğru fırsatlar ile sunmak için çalışıyoruz.

“Önümüzdeki dönemde yeni konsept marketlerimiz karşınıza çıkacak”

Bayilerin akaryakıt dışı faaliyetlerden elde ettikleri gelirlerin artırılması için nasıl bir yol izliyorsunuz? Bu anlamda bayilerinizle nasıl bir iletişim içerisindesiniz?

Bayilerimizin akaryakıt faaliyetlerine ek olarak market gelirleri, madeni yağ satışları, oto yıkama akaryakıt dışında hizmet gösterdiğimiz diğer alanlar. BP olarak bu alanlarda müşteri talep ve ihtiyaçlarını düzenli olarak analiz ederek, akaryakıt istasyonlarını yalnızca yakıt alınan noktalar olmaktan çıkartarak, müşterilerin farklı deneyimlerle ayrılabileceği yaşam alanları olarak tasarlamaya özen gösteriyoruz.  Önümüzdeki dönemdeki yeni yatırım planlarımız doğrultusunda, farklı ve iddialı bir dizayn ile uygulamaya başladığımız yeni konsept marketlerimiz müşterilerimizin memnuniyetini artırabilmek için sunacağımız önemli bir yenilik olarak karşınıza çıkacak.

‘BP ailesi olarak benimsediğimiz değerlerimizle hizmet vermeye devam ediyoruz’

Dağıtım şirketi-bayi ilişkisi ya da sinerjisi, pazarlama stratejilerinin başarıyla uygulanmasında büyük bir etken. Bu anlamda bayilerinizle nasıl bir iletişim içindesiniz?

Otomotiv teknolojisi ve pazardaki gelişmeleri yakından takip eden, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak için ürün çeşitliliğini artırarak hizmet kalitesini yüksek düzeyde tutmaya özen gösteren bir şirketiz. BP ailesi olarak kurum olarak benimsediğimiz değerlerimiz ile hizmet vermeye devam ediyoruz. Bayilerimizle aynı değerleri paylaşıyoruz ve yüksek hizmet kalitemizi kurduğumuz bu sinerjiden alıyoruz. Bu doğrultuda, projelerimizi, yüksek kaliteli ürünlerimizi, sadakat programlarımızı, müşterilerimize güvenle ve güler yüzle sunmamızdaki en önemli paydaşımız ve marka yüzümüzün, bayilerimiz olduğunu söyleyebilirim. Türkiye çapındaki 730’u aşkın bayimizle, günde 340 binin üzerinde müşterimizin araçları için enerji sağlarken, onlara yüksek kaliteyi sunmaya bayilerimiz ve istasyonlarımız sayesinde devam ediyoruz. Hedeflerimiz arasında 2020 itibariyle bayi sayımızı 800’ün üzerine çıkartmak bulunuyor.

“Hedefimiz müşteri memnuniyeti ve sadakatini en üst seviyede tutmak”

BP Türkiye, bayilerini ve kendisini sektördeki rekabet ve gelişimle birlikte nasıl konumlandırmak istiyor?

BP Akaryakıt Türkiye olarak hedefimiz, operasyonlarımızı emniyetli bir şekilde yürütürken kârlılığı yüksek yatırımlardan oluşan bir portfolyo oluşturmak ve gelişmekte olan sektörde pazar payımızı artıracak şekilde sürekliliği olan kazançlı getiriler sağlamak.

Müşteri memnuniyeti ve sadakatinin en üst seviyede tutmak bizim öncelikli hedefimiz. Bu doğrultuda bayilerimiz ve paydaşlarımızla birlikte hareket ediyoruz. Tüm istasyonlarımızın toplam kalitesi, istasyon satışları ve kârlılığını en yüksek seviyede tutmayı amaçlıyoruz. İstasyon genel görünüm, düzen ve temizliği standart bir kalitede sunarak; emniyet, sağlık ve çevre koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmiş güvenli bir çalışma ortamı oluşturuyoruz. Personel motivasyonunu artırarak, iş yükü ve zaman kaybı en aza indirilerek bayilerimize rahat, kolay ve hızlı çalışılabilen bir çalışma ortamı sunuyoruz.

BP bayrağının altında, dünyanın sunduğu enerjiyi doğru kullanarak ve yoğun emeğimizle geride bıraktığımız bu bir asrı aşan yolculuğumuzda, yanımızda olan tüm misafirlerimize, bayilerimizle birlikte en uygun ortamı sunmaya gayret gösteriyoruz. Müşterilerimizi dinleyerek onların talepleri doğrultusunda stratejik bir şekilde büyümeyi ve sektörün en önemli oyuncularından biri olarak konumumuzu korumayı hedefliyoruz.

“Önceliğimiz birlikte çalıştığımız bayilerimiz ve büyüme olacak”

Bayilerinize gazetemiz aracılığıyla neler söylemek istersiniz?

107 yıldır BP, Türkiye’de bayileri ile varlığını sürdürüp büyümeyi hep bu kanal üzerinden gerçekleştirdi. Önümüzdeki dönemde de önceliğimiz kuvvetli bayi ağımızı muhafaza edip BP ailesine yeni dostlarımızı da dahil ederek Türkiye’ye yatırımlarımızı sürdürüp büyüme stratejimizi devam ettirmek istiyoruz. BP olarak önceliğimiz operasyonel mükemmeliyet ve sürdürülebilir emniyetli bir servisin devamlılığını sağlamak olacaktır. 2019 ve 2020 sürecini dikkate aldığımızda sektör için zor, hareketli ve temposu yüksek bir dönem olacağını gerçeğinin yanı sıra bizim açımızdan hedeflerimizi gerçekleştireceğimiz önemli fırsatlar olacağını düşünüyorum. Önceliğimiz birlikte çalıştığımız bayilerimiz ve büyüme olmaya devam edecek.

VakıfBank BusinessCard ile BP Taşıtmatik’te yüzde 5 indirim