erdoğan sondaj

“Bu anlaşmanın hiçbir kıymetiharbiyesi yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerini de yakından ilgilendiren deniz yetki alanları anlaşmasıyla ilgili “Bunun hiçbir kıymetiharbiyesi yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde kıldığı Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerini de yakından ilgilendiren, Yunanistan-Mısır arasındaki sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasıyla ilgili olarak “Yunanistan’la Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymetiharbiyesi yok.” ifadesini kullandı.

Basın mensuplarının Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmayı hatırlatması üzerine Erdoğan, “Yunanistan’la Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymetiharbiyesi yok. Niye yok? Şimdi bir defa buralara baktığımız zaman özellikle Yunanistan’ın, Libya’yla ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı, ne işi var orada? Mısır’ın aynı şekilde bir alakası var mı? Yok. Biz Libya’yla böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bu işin üzerine atladılar. Tabii şimdi bize oralardan gelen bilgiler de yani ‘Biz bunu size karşı yapmış değiliz, burada bir yanlış anlaşılma olmasın.’ gibi bu tür bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo ve Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed et-Tahir Seyyale ile geniş kapsamlı görüşmeler yaptığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu görüşmelerimiz de kararlı bir şekilde devam ediyor. Bizler burada özellikle deniz yetki alanlarında hiç hakkı, hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz. Şansölye Merkel, benden ricada bulundu. ‘İşte buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız.’ dedi. Ben de Şansölye Merkel’e, ‘Eğer siz Yunanistan’a güveniyorsanız diğerlerine güveniyorsunuz biz şöyle 3-4 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.’ Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan’dan onların kendi gerek Dışişleri Bakanı gerekse danışmanları, benim danışmanım, Dışişleri Bakanım Almanya-Yunanistan-Türkiye arasında üçlü görüşmeler başlattılar. Bu sözde de durmayınca, şimdi ne olacak? Şimde de biz hemen sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve bu noktada Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar ve aynı durumu da tabii Sayın Merkel’e dedik ki, bak sözünde durmadılar, biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz.”

AA