istasyon istasyonlar nöbetçi istasyon sokağa çıkma yasağı

“Bazı kaymakamlıklar nöbetçi istasyon belirliyor”

EPGİS, bazı kaymakamlıkların daha önceki sokağa çıkma yasaklarında uygulanan nöbetçi istasyon uygulamasını devam ettirmesi için istasyonlara tebligatlar gönderildiğini bildirdi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından, sokağa çıkma yasaklarında akaryakıt istasyonlarına tanınan çalışma muafiyetine rağmen bazı kaymakamlıkların daha önce uygulanan nöbetçi akaryakıt istasyon sistemini devam ettirmeye çalışıp, istasyonlara bu yönde tebligatlar yapıldığı açıklandı.

EPGİS tarafından yapılan açıklamada; “Sendikamıza ülkenin çeşitli bölgelerinden hafta içi saat 21.00 ile 05.00 arası, hafta sonu cuma akşam 21.00’den, pazartesi günü sabah 05.00’e kadar olan süre boyunca sokağa çıkma yasaklarında akaryakıt istasyonlarına tanınan çalışma muafiyetine rağmen bazı kaymakamlıkların daha önce uygulanan nöbetçi akaryakıt istasyon sistemini devam ettirmeye çalışıp istasyonlara bu yönde tebligatlar yapıldığı bilgileri ulaşmaktadır.

İstasyonlara bu yönde bilgi gelmesi ya da tebligat imzalatılmaya çalışılması durumunda ilgili kolluk kuvvetine veya ilgili kaymakamlığa 30 Kasım 2020 tarihli ve E-89780865-153-20076 sayılı ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamaları’ konulu İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün tebliğini sunmaları durumunda bu sorunun hemen çözümün mümkün olduğunu önemle hatırlatırız” ifadeleri kullanıldı.

AKARYAKIT İSTASYONLARI, LASTİK TAMİRCİLERİ VE BURALARDA ÇALIŞANLAR TAMAMEN MUAF

Açıklamada şu bilgilere de yer verildi: “Bu anılan tebliğde yer alan ekin 16. maddesine göre : “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi’ne göre; Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar tamamen muaftır.

Yine aynı tebliğin ekinde yer alan aşağıdaki 33. Maddeye göre şehirlerarası karayolları kenarlarında bulunan dinlenme tesisleri için de geçerli olup buradaki tek istisna “aksi ilgili şehrin/ilçenin Hıfzısıhha kurulunca alınan bir karar olmadıkça geçerlidir.”  33.İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar muaftır.”