TABGİS, vergi kaçakçılığı operasyonuna tam destek verdi

KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda 50 ilde düzenlenen ve “silici” adı verilen Cumhuriyet tarihinin en büyük “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” operasyonunda akaryakıt üzerinden vergi kaçıran 220 kişi yakalandı. Konu ile ilgili olarak TABGİS açıklama yaparak vergi kaçakçılığı operasyonuna tam destek verdiklerini belirtti.

“BU OPERASYONUN ANLAMI BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK”

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol Ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda bugün 50 ilde düzenlenen “silici” operasyonunu bu konunun yıllardır hem en mağdur tarafı olan sektör temsilcileri olarak, hem de ülke ekonomimizin bu nedenle uğradığı zararın önlenmesine büyük bir katkı sağlayacak olması bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

TABGİS olarak uzun yıllardır sektörümüzdeki vergi kaçakçılığının engellenebilmesi için dağıtıcı kriterlerinin daha kurumsal bir yapıda belirlenmesine, bu sektörün devlet hazinesine en fazla katkı sağlayan sektörlerden biri olması nedeniyle bazı kuralların piyasaya giriş engeli olarak değerlendirilmemesi gerektiğine, yazarkasa ve otomasyon sistemlerinin denetiminde etkinliğin artırılması ile birlikte bu sistemleri piyasaya tedarik eden kişi ve kuruluşların akredite edilerek yasal yükümlülüklerinin belirlenmesine ve piyasada çok yüksek oranlarda indirimlerle sürekli olarak yapılan akaryakıt satışlarının anlık denetimlerinin artırılması gibi konuların önemine dikkat çekmeye çalıştık.

Şimdi bu operasyonun detaylarına baktığımızda bu konuların kayıt dışının önlenmesinde ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Devletimizin bu yolla beş yılda 15 milyar TL zarara uğradığı belirtiliyor ama bize göre bu sadece buz dağının görünen kısmı. Fatura ticaretinin neden olduğu zararın bu rakamın çok daha üzerinde olduğunu düşünüyoruz.

EPDK dağıtıcı kriterleri, otomasyon sistemi, teknik düzenlemeler, denetimle ilgili düzenlemeler olmak üzere bir çok önemli konuda gerekli önlemleri yürürlüğe koydu ancak bu sorun ilgili tüm kamu kurumlarımızca çok yönlü ve eş zamanlı tedbirlerle ancak kontrol altına alınabilecektir. Bizler de zaten bu konularda elimizden geldiğince başta EPDK olmak üzere gerek Maliye Bakanlığımıza gerekse İçişleri Bakanlığımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bu operasyonun anlamı bizim için çok büyük. Çünkü sektörde özellikle bayiler açısından yıllar içinde süregelen ciddi bir ekonomik daralma söz konusu maalesef. Bayiler zorlukla istasyonları ayakta tutmaya çalışırken bir taraftan da mevcut istihdamı korumaya gayret ediyorlar. Buna haksız rekabet de eklenince mesleğimiz sürdürülebilir olmaktan uzaklaşıyor.

Ben bu manada sektörümüzün en önemli sorunu olan vergi kaçakçılığına büyük bir darbe indireceğini düşündüğüm Silici operasyonunu gerçekleştiren KOM Dairesi ve MASAK’ın tüm değerli teşkilatına sendikamız ve sektörümüz adına çok teşekkür ediyorum. Ancak bu operasyonlarla birlikte fatura ticaretini ve mali hafızaya müdahale içeren tüm yasadışı faaliyetleri engelleyecek vergisel düzenlemelerin de çok kısa bir süre içinde hayata geçirilmesini beklediğimizi özellikle belirtmek istiyorum.”