PETDER: “Akaryakıtta vergi kaçakçılığıyla mücadelede büyük başarı sağlandı”

KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda 50 ilde düzenlenen ve “silici” adı verilen Cumhuriyet tarihinin en büyük “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” operasyonuyla ilgili olarak PETDER açıklama yaparak vergi kaçakçılığı operasyonuna tam destek verdiklerini belirtti.

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) silici operasyonuyla ilgili olarak, “İstanbul merkezli 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik “silici” kod adlı bir operasyon gerçekleştirilmiş, devletimizi 3,6 milyar TL zarara uğratan 220 şüpheli göz altına alınmıştır. PETDER olarak, bu büyük başarıda rol alan tüm kurum ve kuruluşlara, operasyonda görevli tüm yetkililere teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

PETDER tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce 15-16.01.2021 tarihinde eş zamanlı olarak İstanbul merkezli 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik SİLİCİ kod adlı bir operasyonun, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Gelir İdaresi ve Vergi Denetim Kurulu ile etkin bir iş birliği içerisinde gerçekleştirildiği duyurulmuştur. 

Yasadışı akaryakıt faaliyetleriyle mücadele yıllardır Derneğimiz ve ilgili kamu kuruluşlarının en önemli gündem maddelerinden birisi olmuş, bugüne kadar uygulamaya sokulan Ulusal Marker, Ödeme Kaydedici Cihazlar, Otomasyon ve benzeri uygulamalar ile önemli mesafeler alınmıştır. Bu düzenlemeler ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun ve ilgili kamu kurumlarının sıkı denetimleri sayesinde fiziki akaryakıt kaçakçılığı hemen hemen ortadan kalkmıştır. Fiziki olarak akaryakıt kaçakçılığı yapma imkanı ortadan kalkanlar, ülkemiz vergi mevzuatının getirdiği yükümlülüklerden kaçınmak suretiyle hem ülkemiz ekonomisine zarar vermekte hem akaryakıt dağıtım sektöründe haksız rekabete yol açmaktadır.  

 Sektörümüz rafinerileri, dağıtıcıları ve bayileri ile 225 Milyar TL pazar büyüklüğü ve yaklaşık 95 Milyar TL vergi tahsilatıyla ülkemizin en büyük sektörlerinden birisi olup 7/24 memleketimizin her noktasında halkımıza hizmet etmekte, pek çok sektöre de doğrudan girdi oluşturmaktadır. 

Özellikle içinden geçtiğimiz Koronavirüs Salgını sürecinde devletimizin eşel-mobil uygulamasıyla vergiden, dağıtım şirketleri ve bayilerin ise kar marjlarından fedakârlık ederek bu sürecin en az hasarla geçirilmesine katkı sağlamaya çalıştığı bir dönemde, bu tür vergi kaçakçılık faaliyetlerine devletimizin yetkili tüm organları ile müsamaha göstermeyeceğini görmüş olmak bizleri son derece memnun etmiştir. Bu yasadışı faaliyette bulunanlara yönelik yaptırımların kısa sürede uygulandığını görmek, en büyük arzumuzdur.

PETDER olarak bugüne kadar haksız rekabete yol açan ve tüm sektörü şaibe altında bırakan yasadışı akaryakıt faaliyetleriyle mücadelede başarı sağlanabilmesini teminen her ortamda önerilerimizi paylaştık, her türlü desteği sağladık ve sağlamaya da devam edeceğiz. Ancak mücadelede nihai başarının sektörümüzde iyi niyetli ve yetkin firmaların serbest rekabetçi piyasa şartlarında faaliyette bulunmalarını sağlayacak bir iş ve yatırım ortamının oluşturulmasıyla sağlanabileceğini düşünüyoruz. 

 Bir kez daha yasadışı akaryakıt faaliyetleriyle mücadelede bugüne kadar sağlanan başarılar nedeniyle başta ilgili bakanlarımız olmak üzere tüm kamu kuruluşlarımızın yöneticileri ve çalışanlarına ve Cumhuriyet tarihimizin en büyük ve başarılı operasyonunu gerçekleştiren tüm görevlilere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.