Ahmet Erdem, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz”

TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı Ahmet Erdem akaryakıt üzerinden vergi kaçırdığı gerekçesiyle 50 ilde eş zamanlı olarak yapılan “silici” operasyonuna ilişkin açıklama yaptı.

TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı Ahmet Erdem açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi olarak yasadışı akaryakıt faaliyetleriyle mücadele kapsamında Cumhuriyet tarihimizin en büyük operasyonunu başarıyla gerçekleştiren başta İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu olmak üzere operasyonda görev alan, katkıda bulunan tüm yetkililere teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bilindiği üzere sektörümüz rafinerileri, dağıtıcıları ve bayileri ile 225 Milyar TL pazar büyüklüğü ve yaklaşık 95 Milyar TL vergi tahsilatıyla ülkemizin en büyük sektörlerinden birisidir. Gerek kaçak akaryakıt gerekse akaryakıt üzerinden vergi kaçakçılığı ile mücadele sektörün her zaman en önemli konu başlıklarından biridir. Çünkü bu tür faaliyetler hem ülkemiz ekonomisine önemli kayıplar yaratmakta hem de gerçek paydaşlara, kanun ve kurallara uygun hareket eden bu sektöre, çok büyük zarar vermektedir.

TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi olarak her zaman için bu mücadelelerde kamu kuruluşlarımızın yanında olduk. EPDK, Ticaret Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bugüne kadar attığı adımlar ve ortak çalışmalarımız sayesinde, yıllar içerisinde çok önemli mesafeler katedildi. Alınan tedbirler, bugüne kadar uygulamaya sokulan Ulusal Marker, Ödeme Kaydedici Cihazlar, Otomasyon ve benzeri uygulamalar ve düzenlemeler sonucunda akaryakıt kaçakçılığının çok büyük ölçüde önüne geçildi. 10 numara yağ tabir edilen, çevreye de zarar veren ve yangınlar dolayısı ile emniyet riski yaratan ürünler de piyasada çok azaldı. Öte yandan durum fiziksel ürün kaçakçılığından vergi kaçakçılığı haline geldi. Maalesef kanunlara ve kurallara uygun iş yapan kurumları ve kişileri uğradığı zarar açısından ağır bedelleri olan bir durum ile karşı karşıya bıraktı. Maalesef bu tür girişimler ülkemizin dört bir yanında halkımıza 7/24 hizmet eden ve birçok sektöre doğrudan girdi sağlayan akaryakıt sektörünün itibarı açısından da son derece olumsuz bir durum yaratıyor.

Gerek devletimizin, gerekse büyük kısmı son dönemde zarar ederek çalışan sektörümüzün  fedakarlıkla hizmet ettiği böylesi bir dönemde yapılan bu operasyondan dolayı  TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi adına bu büyük başarıda rol alan tüm kurum ve kuruluşlara, operasyonda yer alan tüm görevlilere teşekkürlerimizi tekrar sunuyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”