ADER “silici” operasyonuna tam destek veriyor

ADER Başkan yardımcısı Cemil Direkci akaryakıt üzerinden vergi kaçırdığı gerekçesiyle 50 ilde eş zamanlı olarak yapılan “silici” operasyonuna ilişkin, “Dernek olarak bu operasyona tam destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

ADER Başkan yardımcısı Cemil Direkci akaryakıt üzerinden vergi kaçırdığı gerekçesiyle 50 ilde eş zamanlı olarak yapılan “silici” operasyonuna tam destek verdiklerini belirtti. Cemil Direkci, “Akaryakıt sektöründe vergisel manipülasyonlar bazı kesimler tarafından yıllardır yapılagelmektedir. Polisiye tedbirlerle bunları engellemek mümkün değildir. Yıllardır ülkemizde bu tip operasyonların haberlerini duyarız. Ama, nedense benzer isimler her defasında yakalanır ve sonrasında başka isim ve ünvanlar altında sektörü ve kamu maliyesini istismar etmeye devam ederler.

Biz polisiye tedbirlerin çok önemli olduğu kanaatindeyiz, Tabii ki, suç işleyen cezasını çekecektir. Çekmelidir de. Bununla birlikte bizim sektör olarak önerimiz burada suça sebep olan cazibeyi, kamu maliyesini zaafa uğratmadan ortadan kaldırmaktır. Şöyle ki; buradaki hilelerin hepsi akaryakıt üzerindeki KDV miktarını haksız olarak zimmete geçirmek maksadı ile yapılmaktadır. Önerimiz akaryakıt ürünlerinde rafineriden pompaya kadar KDV nin sıfırlanması KDV miktarı kadar ÖTV matrahının arttırılmasıdır. Alternatif olarak KDV sıfıra indirilemiyorsa şu anda ithalat noktalarında ve bayilerde kurulu olan otomasyon sistemleri dağıtıcıların da sisteme eklenmesi ile uçtan uca bütünsel bir biçimde uygulanmalıdır. Sitemin yönetimi maliye tarafından yapılmalıdır. Böylelikle bahsettiğimiz istismara tevessül edenler ilk aşamada tespit edilecek ve kamu kaynaklarını zimmetlerine geçirmeden sistem dışına atılmış olacaklardır.
Ayrıca dağıtım faaliyetinde bulunacak firmaların sektör hacmi düşünülerek 50 Milyon TL süresiz ve her türlü mali konuları kapsamak üzere Banka teminat mektubu alınmalıdır” ifadelerini kullandı.