Yemen’de Husiler, Çinli petrol arama şirketi Anton ile mutabakat zaptı imzaladı

Yemen’de İran destekli Husiler, petrol aramada Çinli şirket Anton Oilfield Services Group (Anton) ile mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. Husilere ait SABA haber ajansının haberinde, “Husilere bağlı Petrol ve Madenler Bakanlığı ile petrol arama alanında yatırım yapmak için Anton ve Çin hükümetinin temsilcisi ile bir mutabakat zaptı imzalandı.” ifadelerine yer verildi. Yemen’de petrol arama alanında bazı […]

Yemen’de Husiler, Çinli petrol arama şirketi Anton ile mutabakat zaptı imzaladı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma21 Mayıs 2023 15:20

Yemen’de İran destekli Husiler, petrol aramada Çinli şirket Anton Oilfield Services Group (Anton) ile mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu.

Husilere ait SABA haber ajansının haberinde, “Husilere bağlı Petrol ve Madenler Bakanlığı ile petrol arama alanında yatırım yapmak için Anton ve Çin hükümetinin temsilcisi ile bir mutabakat zaptı imzalandı.” ifadelerine yer verildi.

Yemen’de petrol arama alanında bazı uluslararası şirketlerle müzakerelerin devam ettiği kaydedilen haberde, 21 Eylül 2014’te başkent Sana’nın Husilerce kontrol altına alınmasından bu yana ilk kez yabancı bir tarafla anlaşma imzaladığı bilgisi verildi.

Yemen hükümeti ve Çin makamlarından konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

AA