‘Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye Enerji Piyasası’ konuşuldu

10. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında ‘Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye Enerji Piyasası’ konusu ele alındı. A Plus Enerji Kurucu Ortağı Ozan Korkmaz’ın moderatörlüğünde ‘Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye Enerji Piyasası’ konusu tartışıldı. Oturumda CGO Petrol Ofisi Mehmet Abbasoğlu, SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte ve OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Enerji […]

‘Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye Enerji Piyasası’ konuşuldu
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma7 Ekim 2019 18:46

10. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında ‘Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye Enerji Piyasası’ konusu ele alındı.

A Plus Enerji Kurucu Ortağı Ozan Korkmaz’ın moderatörlüğünde ‘Yabancı Yatırımcıların Gözünden Türkiye Enerji Piyasası’ konusu tartışıldı. Oturumda CGO Petrol Ofisi Mehmet Abbasoğlu, SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte ve OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Enerji tüketimimizin arttığını ve Türkiye’nin sürekli değişen bir sektör olduğuna değinen Mehmet Abbasoğlu, “Son zamanlara baktığımız zaman yabancı yatırımcıların payı düşmüş bir vaziyette. Ama Türkiye, yabancı yatırımcı tarafından hala cazip bir yer” dedi.

SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte konuşmasında sürdürülebilir büyümenin yabancı yatırımcı için önemine değinerek, “Finansman ihtiyacı uzun dönem karşılayabilmek çok önemli. Türkiye’de regülasyonlara baktığınız zaman düzenleyici kurumun yaptığı genel olarak kanunlara baktığınız zaman bence doğru bir yöne gidiş var. Bazı şeyleri daha kısa sürede yapıyoruz. Genel anlamda bu teşviklerin mümkün olduğunca artması lazım” dedi.

OMV Türkiye Genel Müdürü Serkan Hotoğlu ise, “Biz genelde orta ölçekli müşterilere hizmet vermeyi odak edinmiş bir şirketiz. Doğalgazın özelleştirilmiş kısmında önemli büyüklüğümüz var. 2018 yılına kadar son tüketiciler tarafından özel sektör tedarikçiler arasında en çok tercih edilen şirketiz. Artık enerji tüketicilerimizin bütçelerini ciddi anlamda pay alıyor ve dolayısıyla buna çözümlerle gelmeniz lazım. 2005 yılında petrol ofisi bünyesinde başladığımız benim de proje liderliğini yapma fırsatını bulduğum sıvılaştırılmış doğalg az işimiz var. Pazar lideri olarak kapadık” diye konuştu.