Valeler ve otopark görevlileri sınava tabi tutulacak

UGETAM, İSPARK ve OİD arasında imzalanan üçlü protokolle hizmet standartlarını artırabilmek adına İstanbul’daki valeler ve otopark görevlileri, sertifika alabilmek için sınava tabi tutulacak. İBB iştiraki İSPARK, UGETAM ve Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) arasında imzalanan “İş Birliği ve Münhasırlık” protokolü ile otopark ve vale görevlilerine mesleki statü kazandırılacak. İSPARK Genel Müdürü Derya Dönmezler Atacan, UGETAM Genel […]

Valeler ve otopark görevlileri sınava tabi tutulacak
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma3 Temmuz 2020 17:22

UGETAM, İSPARK ve OİD arasında imzalanan üçlü protokolle hizmet standartlarını artırabilmek adına İstanbul’daki valeler ve otopark görevlileri, sertifika alabilmek için sınava tabi tutulacak.

İBB iştiraki İSPARK, UGETAM ve Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) arasında imzalanan “İş Birliği ve Münhasırlık” protokolü ile otopark ve vale görevlilerine mesleki statü kazandırılacak. İSPARK Genel Müdürü Derya Dönmezler Atacan, UGETAM Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Edin ve Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) Genel Sekreteri Bahadır Saraç’ın imzaladığı 3’lü protokol için pilot bölge İstanbul olarak belirlendi. Buna göre ilk etapta İstanbul olmak üzere sonrasında diğer illerde de otopark işletmeciliği yapan kurumların çalışan otopark görevlilerine ve valelerine belge verilecek. Ayrıca işe yeni alınacak otopark görevlileri ve valeler de bu belgeyi alamadıkları takdirde girişleri yapılmayacak. İstanbul’un ardından zamanla tüm illere yayılacağı öngörülen bu iş birliği ile otopark görevlileri ve valelerin ihtiyaçlarının karşılanarak yeni istihdamlar sağlanması beklenirken adaylara yapılacak sınav ve değerlendirme sonrası başarılı olanlar mesleki belgeyi almaya hak kazanacak. İş birliği çerçevesinde UGETAM’ın yapacağı sınav ve eğitimlerin ardından başarılı olanlara yine UGETAM tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” verilecek. “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile sektörün nitelikli personel ihtiyacının karşılanması, kaliteli hizmetin ve müşteri memnuniyetinin üst seviyeye çıkartılması hedefleniyor.

BELGE OLMADAN HİZMET VEREMEYECEKLER

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan UGETAM Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Edin, bir süre sonra İstanbul’daki tüm otopark vale görevlilerinin bu belgeye sahip olmadan herhangi bir hizmet vermesinin mümkün olmayacağını belirterek “Valelerin standartlarını, otopark görevlilerinin nasıl davranması ve vatandaşa nasıl hitap etmesi gerektiğini, görgü kurallarını, protokol kurallarını daha iyi özümseyerek daha iyi hizmet vermesini amaçlıyoruz” dedi. İş birliği ile valelerin hizmet standartlarının belli bir noktaya çekilerek hizmet belgesine sahip olmayan kişilerin bu mesleği yapamamasını sağlamak istediklerini dile getiren Prof. Dr. Edin, “Hem güven hem de güler yüzlü hizmetin daha fazla olacağı bir dönemi hedefliyoruz. Umarım bunda da başarılı oluruz” şeklinde konuştu.

“SEKTÖR, NİTELİKLİ ÇALIŞANLAR KAZANACAK”

İSPARK Genel Müdürü Derya Dönmezler Atacan ise bu sertifikayı sahadaki tüm İSPARK personellerine aldıracaklarını ifade ederek “Daha sonra Türkiye genelinde bunu yayacağız. UGETAM, İSPARK ve OİD’in bir araya gelerek imzaladıkları bu protokol İstanbul’da ve Türkiye’de bir ilke imza atmak anlamındaydı. O yüzden çok mutluyuz. Bizim kendi personellerimizin hepsine bir sertifikasyon çalışmasına hızlıca başlayacağız akreditasyon sağlandıktan sonra. Ardından da tüm Türkiye’ye bunu yaymak için her türlü çalışmayı yapacağız” dedi. Atacan, mesleki yeterlilik sertifikasyonuyla birlikte sektörün nitelikli çalışanlar kazanacağını da sözlerine ekledi.