Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? Üniversite taban puanları

Üniversite sınavının sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencileri tercih telaşı sardı. 2020 YKS sonuçlarının ilan edilmesiyle öğrencilerin kafasında “Tercihler ne zaman başlayacak?”, “Üniversite taban puanları kaç?”, “Üniversite başarı sıralamaları ne?” gibi sorular oluştu.

Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı’nın (YKS) sonuçları açıklandı. Bunun üzerine, puanlarını öğrenen üniversite adaylarını tercih heyecanı sardı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu‘nun yayımlandığını ve tercihlerin de 6-14 Ağustos tarihleri arasında ais.osym.gov.tr adresinden yapılacağını belirtti.

Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT’de 150, AYT ve YDT’de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

Petroturk.com da üniversitede tercih edilebilecek enerji sektörüyle alakalı bölümlere ilişkin tüm bilgileri sizler için derledi.

ENERJİ SEKTÖRÜYLE İLGİLİ BÖLÜMLER, BAŞARI SIRALAMALARI VE TABAN PUANLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ