Enerji Veren Kadınlar

‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’ yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla geçen yıl ilki düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”nin ikincisi bugün İstanbul’da düzenlendi.

Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni” Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı törende  “Akademi Ödülü”, “İş Dünyası Ödülü”, “Profesyonel Ödülü”, “Girişimci Ödülü”, “Enerjide Örnek Şirket Ödülü”, “Geleceğe İlham Veren Kadın Ödülü” ve “Jüri Özel Ödülü” kategorilerinde ödüller verildi.

Emine Erdoğan; “Türkiye’nin enerji veren kadınlarıyla olmaktan gurur duyuyorum. Ödül törenimizin hepimize ilham vermesini umuyorum. Kadın fikrine ihtiyaç var. Kız çocukları yeterince bilim alanına yönlendirilmiyor. Gençlere verilecek ilham çok önemli. Başarı hikâyelerinizi özellikle Anadolu’nun küçük yerlerine de ulaştırmanızı istiyoruz. Her anne çocuğuna güzel bir gelecek sunarken tabiatı da ortaya koymalı. Kadınlar hangi meslekte çalışıyor olursa olsunlar kendi kimliklerini korumalılar. Ödül alan tüm kadınlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “Üreten değer katan başarılarıyla yol açan kadınlarımızın hikayelerini geçen sene dinledik. Bizler bugün burada sadece küçük bir kıvılcım yaptık. Bu hikâyenin en güçlü yanı enerjinin güçlü kadınlarıdır. Kadınlarımızın hikayesi bu geceye sığmayacak kadar güçlü. Kadınlarımızın hikayeleri geleceğimizi şekillendirecek. Enerjide kadınlarımızın varlığını önemsiyor ve sektörü teşvikliyoruz. Kadın güçlü olursa Türkiye güçlü olur. Enerji sektörümüzün daha güçlü olmasını istiyoruz. Hepimiz aynı hedefe doğru ilerleyeceğiz” dedi.

Başkanlığını Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Başkanvekili Gülsüm Azeri’nin yaptığı jüri heyetinde Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Oyuncu Hülya Darcan Korel, FİBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Türkiye İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut, Kadın ve Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile Citibank Türkiye Ülke Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Serra Akçaoğlu yer aldı.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde “akademi” alanındaki ödül Prof. Dr. Şule Ertan Ela’ya, “Profesyonel” alanındaki ödül Kayserigaz Birim Yöneticisi Işıl Akkoç’a, “İş Dünyası” alanındaki ödül Shell’den Dr. Selda Günsel’e, “Geleceğe İlham Veren Kadın” kategorisindeki ödül milli yüzücü Sümeyye Boyacı’ya, “Girişimcilik” alanındaki ödül Burcu Aydemir’e, “Enerjide Örnek Şirket” kategorisindeki ödül Enerjisa Enerji adına şirket CEO’su Ziya Erdem’e verildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş’a “jüri özel ödülünü” Emine Erdoğan takdim etti.