Türk ve Çinli borsaların enerji iş birliği

EPİAŞ ve SHPGX arasında mutabakat belgesi imzalandı. EPİAŞ Genel Müdürü Taha Meli Arvas “Enerji ticaretinde önemli bir adım” dedi.

Türk ve Çinli borsaların enerji iş birliği
SONER OKUR
  • Yayınlanma24 Haziran 2024 15:33

Türkiye’nin enerji ticaretinde merkez ülke olma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüten Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) ile mutabakat belgesi imzaladı.

EPİAŞ Genel Müdürü Taha Meli Arvas, bu iş birliğinin enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını söyledi.

Kuşak ve Yol Girişimi

Genel Müdür Arvas, Çin’de düzenlenen “Kuşak ve Yol Girişimi Kapsamında Emtia Ticaret Piyasaları Arasında Bağlantı ve İş Birliği Tesisine İlişkin Diyalog” toplantısına katıldı.

Mutabakat Belgesi İmzalandı

Moderatörlüğünü SHPGX Genel Müdürü Shaohua Fu’nun, açılışını da SHPGX Başkanı Xu Guo’nun yaptığı toplantının ardından EPİAŞ ile SHPGX arasında Mutabakat Belgesi imzalandı.

Hedef Ticareti Geliştirmek

Etkinliğe ana konuşmacı olarak katılan EPİAŞ Genel Müdürü Arvas, “İmzalanan mutabakat belgesi ile iki enerji borsası arasındaki iş birliğini artırmayı ve Çin ile Türkiye arasındaki enerji ticaretini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Nihai Hedef Karşılıklı İşlem

EPİAŞ ve SHPGX arasındaki iş birliğinin, enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını vurgulayan Arvas, “Nihai hedefimiz, EPİAŞ piyasa katılımcılarının SHPGX’te, SHPGX piyasa katılımcılarının da EPİAŞ’ta işlem yapabilmesi” diye konuştu.

200 Milyar Dolarlık Ciro

Petrol ve doğal gaz ticareti alanında faaliyet gösteren Çinli Enerji Borsası SHPGX’in, yıllık 200 milyar dolarlık cirosu bulunuyor.