TP resmen Turkuaz’ın

 TP Petrol Dağıtım A.Ş. Hisse Devri İmza Töreni Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu’nun katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş.’nin (TP) Turkuaz’a devri töreni devlet, protokol ve iş dünyasının önde gelen tüm isimlerini bir araya getirdi.

“BİRLEŞME İLE GRUBUMUZ SEKTÖRÜN ŞAMPİYONLAR LİGİNE YÜKSELMİŞ OLACAK”

İmza töreni

Turkuaz’ı sektördeki ilk 5 markadan biri yapacak imza töreninin açılış konuşmasını yapan TP Petrol Dağıtım A.Ş. ve Turkuaz Petrol A.Ş. Genel Müdürü Çağdaş Demirağ Türkiye’nin en değerli markasından birini almaktan gurur duyuyoruz diyerek “Bu birleşme ile grubumuz sektörün şampiyonlar ligine yükselmiş olacak. Türkiye’nin her noktasında halkımıza hizmet edeceğiz. Bu iki büyük şirketin birleşmesiyle bundan sonra dev bir milli şirket ortaya çıkacaktır. Azmimiz ve hedefimizle Türk milletinin takdirini kazanacağız. Bu satın almanın herkes adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

“YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

TP resmen Turkuaz’ın

Zülfikarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari “Ülkemizin geleceğine olan güvenle büyüme istediğimiz, TP’yi bünyemize katmamızın en önemli nedenlerindendi. Akaryakıt sektöründe güvenilir bir marka olma yolunda hedefimize devam edeceğiz . Öncelikle ülkemize, grubumuza ve tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

“BU DEVİRLE DEVLET AKARYAKIT SEKTÖRÜNDEN DE KOMPLE ÇEKİLDİ”

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu özelleştirmenin çok kısa ve başarılı bir sürede tamamlandığını ifade ederek devir işlemlerinin sona erdiğini ifade etti. Aksu, “ Düzenlenen törenle TP’nin 490 Milyon TL’ye özelleştirildik. Özelleştirmeleri sadece kamuya gelir olarak değil rekabetçi olması açısından da önemsiyoruz. Bu devirle devlet akaryakıt sektöründen de komple çekilmiş oluyor. Özel sektör tarafından alınacak kararlarla mevcut dağıtım ağının daha da büyüyüp güçleneceği kanaatindeyiz. Bu süreçte yanımızda olan başta sayın Naci Ağbal olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Bu devirin ülkemize ve Zülfikarlar holdinge hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“AKARYAKIT SEKTÖRÜNDE ÖZEL SEKTÖRÜN HAKİM OLACAĞI BİR SÜRECİ BAŞLATMIŞ OLDUK”

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise törende yaptığı konuşmada bu birleşmenin devletimize, milletimize ve akaryakıt piyasasına yararlar getireceğine inandıklarını söyledi. Ağbal, düzenlenen törenin önemli hususlarından biri olarak devletin akaryakıt sektöründen çekilmesini ve böylelikle akaryakıt sektöründe özel sektörün hakim olacağı bir süreci başlatmış olduklarının altını çizdi.
Ağbal özelleştirmeler ile ilgili “Özelleştirmeyi sadece gelir elde etmek için görmedik. Piyasada rekabetin daha düzgün bir zemin içerisinde olması açısından piyasadan devletin çekilmesi lazım. Örneğin özellikle enerji sektöründe son dönemde önemli özelleştirme uygulamalarına imza attık.2008 yılında yaklaşık 25 milyarın üzerinde özelleştirmeyi tamamlamış olduk. Elektrik piyasasında özelleştirmelerin payı 2012 yılında yüzde 56 iken bugünden itibaren yüzde 75’e çıkmış oldu. Önümüzdeki dönemde özellikle elektrik üretim tarafında özel sektör payı çok daha yukarılara çıkacak” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal

Özelleştirmelerin hükümetin öncellikleri arasında olmaya devam edeceğini söyleyen Ağbal, “Farklı özelleştirme alternatifleri üzerinde de çalışıyoruz. Yakın bir zamanda gerekli düzenlemeleri yapar ve bu hususta kamuoyunu da bilgilendiririz” diye konuştu.
Ağbal, TP Dağıtım AŞ’yi alanları tebrik ediyor ve sektör, ekonomi için önemli bir vesile olmasını diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Bakan Ağbal’ın konuşmasının ardından düzenlenen imza töreni ile devir işlemleri tamamlanmış oldu.
TP Petrol Dağıtım AŞ’nin satış ihalesinde en yüksek teklif 490 milyon TL ile Zülfikarlar Holding’ten gelmişti. İhalede en yüksek teklifi sunan Zülfikarlar Holding bünyesinde yer alan Turkuaz Petrol Ürünleri AŞ, 1994 yılında kuruldu. Turkuaz’ın 350’ye yakın istasyonu, 4 akaryakıt terminali, 7 bölge temsilciliği, 10 ikmal noktası 1 madeni yağ fabrikası var.