TABGİS: “Ulusal stok maliyeti bayilere yansıtılamaz”

Bu yıldan itibaren akaryakıt depolama lisansı sahipleri otomasyon sistemi uygulamasına geçildi. Ancak otomasyonun yürürlüğe girdiği bugünlerde bazı dağıtıcıların zorunlu stok maliyetini bayilere yansıttıkları yönündeki duyumlar hakkında TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar bir açıklama yaparak uyarıda bulundu. TABGİS Başkanı, gerek otomasyon sisteminin gerekse ulusal stok tutma yükümlülüğünün tamamen ana dağıtım şirketlerine ait olduğunu hatırlatarak, bazı […]

TABGİS: “Ulusal stok maliyeti bayilere yansıtılamaz”
Servet Uzun
  • Yayınlanma18 Ocak 2018 16:15
  • Güncelleme18 Ocak 2018 16:17

Bu yıldan itibaren akaryakıt depolama lisansı sahipleri otomasyon sistemi uygulamasına geçildi. Ancak otomasyonun yürürlüğe girdiği bugünlerde bazı dağıtıcıların zorunlu stok maliyetini bayilere yansıttıkları yönündeki duyumlar hakkında TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar bir açıklama yaparak uyarıda bulundu.

TABGİS Başkanı, gerek otomasyon sisteminin gerekse ulusal stok tutma yükümlülüğünün tamamen ana dağıtım şirketlerine ait olduğunu hatırlatarak, bazı dağıtım şirketlerinin otomasyon sisteminin yürürlüğe girdiği yılbaşından bu yana ulusal stok yükümlülüğünü gerekçe göstererek bayilere maliyet yansıtmalarının manidar olduğunu,  bu tutumun aslında bunu yansıtan dağıtım şirketlerinin şimdiye kadar ya hiç ya da gerektiği gibi ulusal stok tutmamış olduklarının bir kanıtı olabileceğini vurgulayarak ulusal stok maliyetinin asla bayilere yansıtılamayacağını söyledi.

Ferruh Temel Zülfikar,  EPDK ile yapılan görüşmelerden de anlaşıldığı üzere bu yöndeki uygulamaların kesinlikle idari yönden bir karşılık bulacağını ve cezai işlem uygulanacağını belirterek bayilerin istasyon işletmeleriyle ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da yaşadıkları sorunları tüm TABGİS Yöneticilerine, TABGİS Genel Merkezi ve il temsilciliklerine başvurarak iletebileceklerini sözlerine ekledi.