TABGİS TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katıldı

TABGİS Başkanı Murat Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdülfettah Doğan bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine katıldı.

TABGİS TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katıldı
SONER OKUR
  • Yayınlanma11 Temmuz 2024 12:02
  • Güncelleme11 Temmuz 2024 13:06

Torba Yasa teklifiyle, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nda da değişikliğe gidiliyor. Düzenleme özellikle otobüs, kamyon ve minibüs garajlarında ve meskun mahallerde akaryakıt ikmalini engellemeyi amaçlıyor.

İlgili maddenin gerekçesinde, meskun mahallerde ve garajlarda akaryakıtın depolanmasının kamunun can ve mal güvenliği açısından olumsuz durumlar oluşturduğu, garajlarda alınan akaryakıtın lisanssız ve faturasız satıldığının tespit edildiğine yer verildi.

Yapılan değişiklikle, sadece trafiğe çıkması zahmetli veya sınırlandırılmış olan iş makineleri, yüksek istiap haddine sahip kamyon ve benzeri, fabrika, şantiye ve ocaklarda çalışan araçlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının araçlarına istasyon dışı ikmal hakkı verilecek.

Akaryakıt istasyonu dışında yapılacak akaryakıt teslimlerinde ise akaryakıtın alıcı deposuna taşınması veya taşıttırılması bayilik lisansı sahipleri tarafından gerçekleştirilecek.

TABGİS Başkanı Murat Bilgin, değişiklik öngören maddeye ilişkin sendikanın görüş ve önerilerini komisyona iletecek.