TABGİS kredi kartı komisyon maliyetleri hakkında görüşmeler yaptı

TABGİS Buhar Geri Kazanım Sistemi için erteleme talebinde bulundu

5 Aralık 2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Benzin ve Naftanın Depolanması ve Dağıtılmasından Kaynaklanan Uçucu Organik Bileşik Emisyonlarının Kontrolü Yönetmeliği ile akaryakıt istasyonlarına Buhar Geri Kazanım (BGK) ünitelerinin kurulması zorunluluğu getirilmişti.

Benzin satışı yıllık 100 m3’ün üzerinde olan ve yerleşim yerlerinde bulunan akaryakıt istasyonları için süre 1 Ocak 2023 tarihinde başlıyor. Ancak, TABGİS tarafından Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne akaryakıt istasyonları, terminal ve tankerler için geçiş sürecinin en az beş yıl olacak şekilde ertelenmesi talebinde bulunuldu.

“BAYİLER BU MALİYETİ KARŞILAYAMAZ”

Sektöre 629 milyon Euro maliyeti olacak uygulamayla ilgili bir açıklama yapan TABGİS Başkanı Murat Bilgin, akaryakıt bayilerinin günümüz ekonomik koşullarında bu yatırımları karşılayamayacaklarını belirterek, uygulamanın uzun zamana yayılacak şekilde sektöre tatbik edilmesi gerektiğini, AB ülkelerinde de bu geçişin 10 yılı aşkın sürelerde yapıldığını, hele ki marjların daraldığı, bayilerin sektörden çıkmaya başladığı böyle bir dönemde bu yatırımlar için 2023 yılının çok erken olduğunu söyledi. 

Bilgin, geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili Bakanlık nezdinde sektör temsilcileri ve ilgili kamu kurumlarının katılımıyla yapılan toplantılarda da geçiş için henüz hazır olunmadığının görüşüldüğünü kaydederek, Bakanlığın erteleme talebine olumlu yaklaşacağı yönünde beklentileri olduğunu ifade etti.