TABGİS Başkanı Murat Bilgin: Marjın tek kalemde artırılması gerekli

TABGİS Başkanı Murat Bilgin bayi marjlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin marjların yeterli seviyede olmadığını belirterek; “Sektör yoruldu, marjın tek kalemde artırılması gerekli” dedi. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından yılbaşından sonra akaryakıt bayilerinin toplam istasyon maliyetlerinin litrede en az 67 kuruş artacağını söyleyen TABGİS Başkanı Murat Bilgin bayi marjlarının halen yeterli seviyede olmadığını ve bu durumun sektörü […]

TABGİS Başkanı Murat Bilgin: Marjın tek kalemde artırılması gerekli
Gözde Emlik
  • Yayınlanma29 Aralık 2023 11:05
  • Güncelleme2 Ocak 2024 14:50

TABGİS Başkanı Murat Bilgin bayi marjlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin marjların yeterli seviyede olmadığını belirterek; “Sektör yoruldu, marjın tek kalemde artırılması gerekli” dedi.

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından yılbaşından sonra akaryakıt bayilerinin toplam istasyon maliyetlerinin litrede en az 67 kuruş artacağını söyleyen TABGİS Başkanı Murat Bilgin bayi marjlarının halen yeterli seviyede olmadığını ve bu durumun sektörü yorduğunu ifade etti.

Bilgin, özellikle son beş yıldır bayi marjlarının istasyon giderlerinin altında seyrettiğini belirterek bayilerin yaptıkları yatırımın kesinlikle karşılığını alamadıklarını, marj yoksunluğunun sektörü yoran önemli bir sorun olmasının yanı sıra sektörün imdat çığlıklarına da yeterli cevap alınamamasının güven sorunu yarattığını söyledi.

Murat Bilgin, asgari ücret artışıyla ilgili olarak litrede şu an 67 kuruş olan işçilik maliyetinin yılbaşından sonra en az 1 TL’ye yükseleceğini, muhtemel vergi artışı, kira artışı, kredi kartı komisyon oranlarının artışı ve diğer genel giderlerin de yine en az yıllık enflasyon oranında artırılacağı düşünülürse bayi marjlarının tüm bu artışı karşılayacak ve hatta ticaretin hakkını verecek ölçüde kazandıracak seviyeye getirilmesi gerektiğini söyledi. Bilgin, marjın iyileştirilmesi konusunda sektörün anlık marj gereksiniminin ihtiyaç anında değil baskılanarak ve uzun bir zamana yayılarak verilmeye çalışıldığını, bu sistemin son derece yanlış olduğunu söyledi.

Bilgin, “Nasıl ki bir fırın sahibinin un fiyatlarındaki artışı ekmek fiyatına, bir tekstilcinin kumaş, nakliye ve işçilik artışını diktiği gömleğin fiyatına, bir müteahhidin demir ve çimento artışını yaptığı ev fiyatına  hemen yansıtabilme hakkı varsa bu hak akaryakıt bayileri için de geçerlidir” dedi. Marjın gerekli seviyeye çıkarılmasında uzun bir zamanlamayı tolere edecek gücün olmadığını vurgulayan Murat Bilgin, bayi marjlarının yılbaşından itibaren tek kalemde artırılmasını ve daha sonra da enflasyona göre aylık olarak güncellenmesini istediklerini sözlerine ekledi.

MEVZUATIN HEMEN UYGULANMASINI İSTİYORUZ

TABGİS Başkanı Murat Bilgin, EPDK’nın kararı doğrultusunda marjların asgari ücret ve enflasyona göre belirlenebileceğini ancak buna rağmen marjın bu kriterler doğrultusunda artırılamadığını belirterek yılbaşından itibaren ilgili karar çerçevesinde ve bir seferde olacak şekilde acil bir iyileştirmenin yapılmasını istediklerini söyledi.