Türkiye Enerji Zirvesi

Şili Ulusal Petrol Şirketi ENAP, Bağımsız Yönetim Kurulu’na kavuşuyor!

Ekonomi Bakanlığı’nın sitesindeki habere göre, Şili Senatosu, Ulusal Petrol Şirketi (Empresa Nacional Del Petroleo-ENAP) bünyesinde “Bağımsız Yönetim Kurulu” (Directorio Independiente) oluşturulması ve Şirkete devlet tarafından 400 Milyon Dolar sermaye aktarımında bulunulmasına ilişkin yasal düzenlemeyi onadı.

 

İkisi doğrudan Devlet Başkanı tarafından atanmak üzere, oluşturulacak 7 kişilik Bağımsız Yönetim Kurulu ile Şirket Yönetimine Bakan düzeyinde veya diğer kamu kurumlarınca müdahale imkanı bertaraf edilmiş oldu. Sermaye aktarımının, Maliye Bakanlığı tarafından, ilgili Kanunun yürürlüğe girmesini müteakip 12 ay içinde yapılması planlanıyor.

 

ENAP adına, Şirket CEO’su Marcelo Tokman, Meclis’te onaylanması sonrası, Devlet Başkanı Bachelet’in imzasıyla kanunlaşacak düzenleme ile ENAP’ın modenizasyonu ve yatırım planlarının ilerletilmesi yolunda önemli bir adım atıldığını belirterek Senato ve Meclis’in düzenlemeye desteğinin, şirketin, ülkenin enerji ihtiyacı alanında, gelecek yıllarda daha etkin ve dünya klasmanında çözümler üretmesine de imkan tanıyacağını belirtti.