Shell & Turcas’a Madeni Yağlar İhracatı ödülü

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) geçtiğimiz yıl en fazla ihracat gerçekleştiren üyelerini ödüllendirdi. 23 kategoride 115 ödülün sahiplerini bulduğu törende Shell & Turcas da Madeni Yağlar İhracatı kategorisinde ödül sahibi oldu.

 

İKMİB, 2016 yılında ihracatta en büyük paya sahip firmaları açıkladı. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan madeni yağa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, Madeni Yağ İhracatı kategorisinde Shell & Turcas’ı ödüllendirdi.

 

“BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

 

Shell & Turcas CEO’su Felix Faber, İKMİB’nin ödülüyle duydukları gururu dile getirerek, “Shell’in Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim merkezi olan Derince’de gerçekleştirdiğimiz üretim ile ülkemizin ihracatına katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Derince’deki faaliyetlerimizin, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızın sonucunda ortaya çıkan yüksek performansın İKMİB tarafından ödüllendirilmesi bizleri hem mutlu ediyor hem de gururlandırıyor,” diye konuştu.

 

Shell, 1963 yılından bu yana Kocaeli’nin Derince ilçesindeki tesisinde madeni yağ ve gres üretimi gerçekleştiriyor. Bu tesiste ürettiği ürünleri hem iç piyasadaki müşterilerine tedarik ediyor hem de tüm dünyada 57 ülkeye ihraç ediyor. Derince’deki madeni yağ ve gres üretim merkezinde geçtiğimiz yıl itibarıyla yaklaşık 100 bin ton madeni yağ ve gres üretildi. Bu üretimin 25 bin tonluk kısmı, büyük bölümü Akdeniz çanağında yer alan toplam 57 ülkeye ihraç edildi ve 100 milyon liranın üzerinde ihracat geliri elde edildi. 1963 yılında kurulan tesiste yaklaşık 180 kişi istihdam ediliyor. Shell & Turcas; başta otomotiv olmak üzere sanayi, inşaat, madencilik, nakliye ve genel imalat gibi kullanım alanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli madeni yağ ürünlerinin Türkiye’de üretimini, satışını ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Shell’in madeni yağ markaları portföyü, otomotiv sektörüne yönelik Shell Helix ve Shell Rimula motor yağlarının yanı sıra, Shell Tellus, Shell Omala, Shell Gadus, vb. endüstriyel yağlar ve greslerden oluşuyor.