Shell, enerjide verimli kullanıma dikkat çekiyor

Shell, ürün ve hizmetlerinden operasyonlarına kadar her alanda verimlilik ve emniyet için çalışıyor. Şirket tesislerinde, istasyonlarında ve ofislerinde enerji verimliliği sağlayan uygulamaları hayat geçirirken, bir yandan da her yıl 1 milyar dolar ayırdığı AR-GE çalışmaları ile düşük karbonlu teknolojiler üretiyor, enerji verimliliği yüksek ve karbon oranı düşük ürünler geliştiriyor. Shell aynı zamanda enerji verimliliği konusunda […]

Shell, enerjide verimli kullanıma dikkat çekiyor
Burak Karagöl
  • Yayınlanma8 Ocak 2024 13:54

Shell, ürün ve hizmetlerinden operasyonlarına kadar her alanda verimlilik ve emniyet için çalışıyor. Şirket tesislerinde, istasyonlarında ve ofislerinde enerji verimliliği sağlayan uygulamaları hayat geçirirken, bir yandan da her yıl 1 milyar dolar ayırdığı AR-GE çalışmaları ile düşük karbonlu teknolojiler üretiyor, enerji verimliliği yüksek ve karbon oranı düşük ürünler geliştiriyor. Shell aynı zamanda enerji verimliliği konusunda toplumda bilincini yükseltmek için faaliyetler de sürdürüyor.

1923 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Shell, 2050 yılına dek küresel ölçekte net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olma vizyonu doğrultusunda ilerliyor. Bu kapsamda Shell, elektrik, hidrojen ve güneş gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarına da odaklanarak yeni nesil çözümler sunuyor. Aynı zamanda yılda 1 milyar doları aşan AR-GE yatırımları ile düşük karbonlu teknolojiler ve yakıt verimliliğine odaklanan inovatif ürünleri ile sürücüleri destekliyor.

Artan dünya nüfusu ve gelişen teknolojiye bağlı olarak enerjiye olan talebin arttığını ve bu talebin sadece mevcut kaynaklarla karşılamanın mümkün olmadığını belirten Shell Türkiye Ülke Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, enerji verimliliğinin çevre ve ekonomi açısından öneminin çok büyük olduğunu belirtiyor. 8-14 Ocak Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle enerji kullanımında verimliliğin önemine dikkat çeken Erdem, “Enerjisinin çoğunu ithal eden ülkemizin, global olarak artan enerji maliyetlerinin etkisini azaltmak açısından enerji verimliliği büyük önem arz ediyor. Kişisel, kurumsal ve ülke ekonomisi açısından daha az enerji tüketmek ve enerjiyi verimli kullanmak hepimizin iş yapış şeklinin içerisinde olmalıdır. Ayrıca sağlanacak verimliliğin, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmaya katkı sağladığı muhakkaktır. Enerji verimliliği, enerji tüketimi nedeniyle oluşan karbon salınımlarının azaltılması için en hızlı sonuç alınabilecek alandır. Enerji verimliliği amacıyla yapılan tüm yatırımlar, çoğunlukla hızlı bir şekilde geri dönmekte ve karlı yatırımlar olmaktadır. Ayrıca davranışların değiştirilmesi ile de büyük ölçekte tasarruf sağlamak mümkündür. Bireylerin, tüm kurum ve kuruluşların sorumluluk almasıyla enerji verimliliği toplumsal bir harekete dönüşebilir. Shell olarak enerji verimliliği, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ile faaliyet gösteren bir şirket olma hedefimizde son derece önemli bir yere sahip” dedi.

Shell

GENÇ YETENEKLER, VERİMLİLİK ODAKLI İNOVASYONLAR GELİŞTİRİYOR

Shell, dünyanın en uzun soluklu öğrenci yarışmalarından olan Shell Eco-marathon ile gençlerin enerji teknolojileri, alternatif enerji kaynakları ve taşıtlarda enerji verimliliği alanlarındaki bilgi birikimlerini artırmalarına katkı sağlıyor. 2005 yılından bu yana Türkiye’den 145’ten fazla takım ve iki binden fazla öğrenci bu programla enerji verimliliği ve alternatif yakıt alanlarında yeteneklerini geliştirme ve bu uluslararası ağın bir parçası olma fırsatı yakaladı.

VERİMLİ ARAÇ KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI

Shell güçlü temizleme molekülleri içeren yeni nesil yakıtlarıyla da tüm yolculukları daha verimli kılmayı amaçlıyor. Yüksek inovasyon ve teknoloji ürünleri olan bu yakıtların yanı sıra verimlilik konusunda toplumsal farkındalık için de çalışan Shell, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında önemli verimlilik ipuçları paylaştı:

Shell, ani fren ve ani hızlanmaların yarattığı verimsizliğe dikkat çekerek araçların makul hızda ve hıza uygun viteste kullanılmasını, otoyolda sabit bir hızda ilerlenmesini tavsiye ediyor. Ayrıca aracın motorunun, yağının, lastik hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi, uygun motor yağının kullanılmasının da kritik önemine dikkat çekiyor.

Gereksiz klima kullanımı ve camların açık olması, araçta gereksiz yük bulunması da verimliliğe olumsuz etki ediyor. Çok yoğun ve ilerlemeyen bir trafikte aracın motorunun durdurulması ise bir diğer önemli tavsiye. Araç servis ve bakımlarının düzenli takibi ve en küçük bir arızada dahi servise gidilmesi de verimlilik için sunulan öneriler arasında yer alıyor.