Shell, dünyada enerji sektörünün en değerli markası seçildi

Shell, dünyada enerji sektörünün en değerli markası seçildi

Uluslararası marka değerlendirme kurumu Brand Finance’in “Dünyanın En Değerli 500 Markası 2022” listesinde 28’inci sıradan 23’üncü sıraya yükselen Shell, 49.9 milyar dolarlık değeri ile bir kez daha dünya enerji sektörünün en değerli markası seçildiğini duyurdu.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in her yıl dünyanın en değerli ve en güçlü markalarını ortaya koyan Brand Finance Global 500 araştırmasının 2022 sonuçları açıklandı. Dünyanın En Değerli 500 Markası listesinde geçen sene 28’inci sırada yer alan Shell, bu sene 5 basamak yükselerek 2022 listesinde 23’üncü sırada yer aldı.

“DÜNYADA ENERJİ SEKTÖRÜNÜN EN DEĞERLİ MARKASI OLMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Shell Dünya Başkanı Ben van Beurden, Brand Finance tarafından dünya enerji sektörünün en değerli şirketi seçilmesi konusunda yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Dünyada enerji sektörünün en değerli markası olmaya devam ediyoruz. Yaklaşık 49,9 milyar dolar olan marka değerimiz,  100 yılı aşkın süredir tüm dünyada değerlerimizi, ürün ve hizmet kalitemizi temsil ediyor. Bu başarımızın arkasında çalışanlarımızın emeği, özverili çalışmaları yatıyor. Katkılarından dolayı tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Dünyada 80’e yakın ülkede yaklaşık 86.000 çalışanıyla hizmet veren Shell, petrol, petrol ürünleri, doğal gaz, yeni enerjiler ve kimyasallar alanlarında verimli, sorumlu ve kârlı bir şekilde faaliyet gösterirken, küresel enerji ihtiyacının ekonomiye, çevreye ve toplumsal ihtiyaçlara duyarlı bir şekilde karşılanmasına katkı sağladığını ifade etti.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN KAPSAMLI ENERJİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

Shell, tüm tesislerinde, istasyonlarında, ofislerinde enerji verimliliği sağlayan uygulamaları hayata geçirerek 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir şirket olmayı hedefliyor. Şirket, her yıl 1 milyar dolar ayırdığı AR-GE çalışmaları ile düşük karbonlu teknolojiler üretiyor, enerji verimliliği yüksek ve karbon oranı düşük ürünler geliştiriyor.

Dünyanın kullandığı enerjinin yaklaşık yüzde 3’ünü sağlayan bir şirket olduklarını belirten Shell, iklim değişikliğiyle mücadelede küresel çaptaki çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla temiz enerjiye geçiş inisiyatifini başlattı. Daha fazla yenilenebilir enerji ürünü satarak enerji ürünlerinin net karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Shell, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, hidrojen, güneş ve rüzgar enerjisiyle üretilen elektrik gibi daha düşük karbonlu enerjiler sağlıyor.

Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince’deki Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi için Shell, 2023’te “Enerji Yönetim Sistemi” sertifikası almak amacıyla da yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam ettiğini de belirtti.

50 yıldan bu yana dünyada Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) teknolojisi yaptığını belirten Şirket, sıvılaştırılmış doğal gazı denizde üretmek için dev bir yüzer tesis olan Prelude’ü inşa ettiğini belirtirken bunun, doğal gazın denizde üretilmesine, sıvılaştırılmasına, saklanmasına ve LNG taşıyıcılara yüklenmesine imkân veren, çığır açan bir teknoloji olduğunu ifade etti. 

BRAND FİNANCE GLOBAL 500 İLE DÜNYANIN EN BÜYÜK 500 MARKASI BELİRLENİYOR

Her yıl yapılan Brand Finance Global 500 araştırması ile dünyanın en büyük 500 markası açıklanıyor. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu, bu alanda faaliyet gösteren dünyanın en büyük üç marka ajansı arasında yer alıyor. Marka değeri bir markanın gelir, potansiyel gelir, itibar, prestij ve pazar değeri açısından ederi olarak tanımlanıyor.