PÜİS’ten üyelerine önemli duyuru

PÜİS, üyelerine Ölçü ve ölçü aletlerinin 2024 yılı periyodik muayene müracaatlarının 29 Şubat 2024 günü mesai bitiminde sona ereceğini hatırlattı.

Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt, LPG ve Adblue sayaçları, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri periyodik muayene müracaatları ücretleri ödenerek hptts://basvuruportal.tse.gov.tr adresinden online olarak Türk Standartaları Enstitüsü (TSE)’ye yapılacak.

PÜİS, üyelerine periyodik muayene müracaatlarını yasal süresi içerisinde yapmamaları halinde 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca yasal işlem uygulanacağını hatırlatarak, süresi içinde başvurularını yapmalarını tavsiye etti.

MUAYENE SONRASI TSE’NİN YAPIŞTIRDIĞI ETİKETLERE DİKKAT

PÜİS tarafından yapılan duyuruda, TSE’nin, arıza sonrası tamir ayar muayenesi ve periyodik muayeneler sonrasında akaryakıt ve LPG dispenserlerinin dışa bakan yüzeylerine etiket yapıştırdığını belirtti. Bu etiketlerin, temizlik sırasında kullanılan kimyasallar ile silinmesi ya da yağmur, güneş gibi doğal etkenler sonucunda solması sonucunda üzerindeki bilgilerin kaybolması halinde sorunlar yaşandığının altı çizildi.