Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin tarihçesi

Son günlerde gündemin bir numaralı konusu olan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 2017 yılından bu yana denizlerimizde faaliyetlerini sürdürüyor.

Dün Navtex ilan edilen ve Doğu Akdeniz’deki yeni görev yerine ulaşan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, Yunanistan ve Libya’da tartışmalara sebep olmuştu. Bunun üzerine milyonlarca Türk vatandaşı sosyal medya üzerinden Oruç Reis’e destek mesajları göndermiş, Milli Savunma Bakanlığı da gemiye, Türk Deniz Kuvvetleri ekiplerinin refakat ettiğini duyurmuştu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Petroturk.com da Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin geçmişini ve teknik özelliklerini sizler için derledi.

2017’DE FAALİYETLERİNE BAŞLADI

Ülkemizin deniz yetki alanları başta olmak üzere tüm denizlerde arama ve araştırmaların etkin bir şekilde icra edilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar koordinasyonunda MTA ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı işbirliğinde 2012 yılında tamamen yerli imkanlarla inşasına başlanan ve ileri teknoloji ürünü birçok bilimsel ve teknik ekipmanla donatılan Oruç Reis Milli Araştırma Gemisi’nin geçici kabulü 23 Haziran 2017’de yapıldı. 2017 yılı Ağustos ayı içerisinde operasyon test, eğitim ve tecrübe faaliyetlerine başlandı.

Oruç Reis Araştırma Gemisi, modern sevk ve manevra sistemleriyle birlikte, jeofizik (2B/3B derin sismik, gravite, manyetik) sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme/haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı su altı aracının (ROV) yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılırken, gemide alınan verilerin işlenmesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuvarları yer alıyor. Gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti de bulunuyor.

Açık denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik araştırmalar yapabilecek kapasitede modern sevk ve manevra sistemleriyle donatılan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi ile petrol ve doğal gaz araştırmalarının yanı sıra kara alanlarımızın deniz altındaki devamlılıklarının izlenmesi bağlamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme haiz bilimsel araştırmalar da etkin bir şekilde icra edilebiliyor. Ayrıca, gemi ile deniz tabanından itibaren 15 bin m derinlikteki jeolojik yapılar görüntülenebildiği gibi, modern uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ile 1500 m su derinliğindeki deniz tabanı ayrıntılı olarak izlenebiliyor, deniz suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizler anında yapılabiliyor.

KARADENİZ VE MARMARA’NIN ARDINDAN AKDENİZ’DE

Ağustos 2017’den itibaren Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, bir süredir Akdeniz’de görev yapıyordu. Gemi, Doğu Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak çalışma yapacağı alana dün ulaşmıştı. Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütecek.