Ortadoğu enerji jeopolitiği Zirve’de konuşuldu

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği 1. Oturum Thomson Reuters Oil Research Avrupa ve Afrika Bölge Müdürü Serkan Şahin’in moderatörlüğünde yapıldı.    Ortadoğu Enerji Jeopolitiği 1. Oturum Thomson Reuters Oil Research Avrupa ve Afrika Bölge Müdürü Serkan Şahin’in moderatörlüğünde başladı.  Oturumda Developmant Consultancy and Research Kurucusu Ahmed Mousa Jiyad, Petroleum Policy Intellegence Kurucu ve CEO’su Bill Farren-Price ve […]

Ortadoğu enerji jeopolitiği Zirve’de konuşuldu
Servet Uzun
  • Yayınlanma11 Ekim 2017 14:40

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği 1. Oturum Thomson Reuters Oil Research Avrupa ve Afrika Bölge Müdürü Serkan Şahin’in moderatörlüğünde yapıldı. 

 

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği 1. Oturum Thomson Reuters Oil Research Avrupa ve Afrika Bölge Müdürü Serkan Şahin’in moderatörlüğünde başladı.  Oturumda Developmant Consultancy and Research Kurucusu Ahmed Mousa Jiyad, Petroleum Policy Intellegence Kurucu ve CEO’su Bill Farren-Price ve Thomson Reuters Oil Research Global Direktörü Shakil Begg önemli açıklamalarda bulundular.

 

“IKBY DURUMU IRAK PAZARINI ETKİLEYECEK”

 

Developmant Consultancy and Research Kurucusu Ahmed Mousa Jiyad yaptığı konuşmada petrol üretim bölgelerindeki istikrarsızlığın piyasa üzerinde risk yaratığının altını çizdi. Jiyad, “Geçen dönemde petrol üretimi yaklaşık 40 milyar varildi. Ayrıca belirli bir IKBY faktörünü de göz önünde bulundurmamız şart. IKBY daha fazla teknoloji ile birlikte yenilenmeyi sağlayan faktörleri ön plana çıkarmış bir şekilde karşımızda duruyor” dedi.

 

“ENFLASYON PETROL FİYATLARINI ETKİLİYOR”

 

Petroleum Policy Intellegence Kurucu ve CEO’su Bill Farren-Price ise, “Enflasyon uzun vadede petrol fiyatlarını etkiliyor. Gelecek Mart ayına kadar burada OPEC etkilerini de göreceğiz. Çünkü OPEC’in sene sonuna kadar kesintileri sürdürmesini bekliyoruz. Piyasadaki döngüsel durumdan dolayı fiyatların daralacağı yönünde tahminlerimiz var” dedi.

 

“PİYASANIN SIKI BİR SİSTEME İHTİYACI VAR”

 

Thomson Reuters Oil Research Global Direktörü Shakil Begg, “OPEC’in tarihi bir anlaşma yapmış olması arz ve talep dengesini olumlu bir şekilde etkiledi diyebiliriz. Yarıca Brent ve WTI piyasası arasında artan bir makas söz konusu. Kuzey denizinde ise zaten aktif bir dönem olduğunu görüyoruz. Aslında piyasanın çok daha fazla sıkı bir sisteme gitmesi şart” dedi.