“LNG istasyonlarının yayılmasını ümit ediyoruz”

Türkiye’de ilk defa Shell & Turcas tarafından açılan LNG istasyonunun otomasyon, dispenser ve teknik proje kısmını üstlenen SIS yetkilileri, bu tarz projelerin artmasını umduklarını söylediler.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, karbon emisyon salınımının en aza indirilmesi hedefi doğrultusunda geleneksel dizel yakıtlara alternatif olarak daha ekonomik ve temiz olan sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) kullanılmasına ilişkin Türkiye’ de ilk defa LNG istasyonunun Shell & Turcas tarafından Shell OHT-2 Sapanca Güney İstasyonu’nda açıldığı hatırlatıldı. İstasyonun otomasyon, dispenser ve teknik proje kısımlarında rol alan SIS İstasyon Teknolojileri yetkilileri de gördükleri tablo karşısında büyük mutluluk yaşadıklarını dile getirdiler.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan SIS yetkilileri, ”Bu yolculukta aynı hedefe odaklanarak Shell & Turcas ile birlikte Türkiye’nin ilk LNG istasyon projesini başarı ile tamamlamış bulunmaktayız. Bu büyük projenin otomasyon, dispenser ve teknik proje yöneticiliği kısımlarında aldığımız roller ve sonucunda gördüğümüz büyük başarı ile gurur duymaktayız. Bu projenin, ülkemiz taşımacılık sektörü için bir dönüm noktası olduğunu, ülkemizin her yerinde LNG istasyonlarının yayılmasını ve kullanılmasını ümit ediyoruz” dediler.

Bilindiği gibi LNG, atmosfer basıncında doğal gazın -162 santigrat dereceye kadar soğutularak sıvı duruma geçmiş hali. Soğutma işleminden geçirilen doğal gaz, sıvılaştırma sonucunda 600 kat küçültülerek, taşıma ile depolama süreçlerini çok daha kolay hale getiriyor. Düşük basınçta depolanabilme özelliğine sahip olan LNG, aynı zamanda en güvenli depolanan yakıtlardan biri olarak da öne çıkıyor.